fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Muzeum Auschwitz: bezpłatne lekcje dla polskich uczniów

Bezpłatny cykl lekcji muzealnych dla uczniów w wielu 12-13 lat zrealizuje od października do grudnia Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz – zakomunikowała w poniedziałek placówka. Młodzież pozna historię Auschwitz.

„Podczas zajęć pokażemy i omówimy najważniejsze zagadnienia związane z historią niemieckiego obozu Auschwitz, jednak z uwagi na wiek uczniów oraz ich wrażliwość emocjonalną, nie będziemy poruszali w sposób szczegółowy kwestii Zagłady. W związku z tym z programu zwiedzania miejsca pamięci wyłączony został m.in. budynek krematorium i komory gazowej” – powiedziała koordynatorka cyklu lekcji Katarzyna Odrzywołek z centrum edukacji.

>>> Muzeum Auschwitz: w buciku ofiary znaleziono jej dane – należały do czeskiej Żydówki

Jak podało muzeum, każda lekcja składa się z dwóch elementów. „Pierwsza część obejmuje zajęcia wprowadzające, w czasie których młodzież zdobędzie wiedzę na temat okoliczności wybuchu II wojny oraz okresu niemieckiej okupacji. Daje ona możliwość uzupełnienia oraz utrwalenia wiedzy poprzez aktywną pracę w grupach i dyskusję” – zakomunikowała placówka.

Walizki skradzione osobom deportowanym do Auschwitz, fot. EPA/PAWEL SAWICKI / www.auschwitz.org

Drugą część stanowi wizyta w byłym niemieckim obozie, podczas której poprzez przejście przez historyczną przestrzeń, a także materiały dydaktyczne, jak m.in. relacje świadków, uczniowie dowiedzą się, w jakich warunkach egzystowali więźniowie.

Muzeum przyjmuje już zgłoszenia do udziału w lekcji.

Międzynarodowe Centrum prowadzi wszystkie działania edukacyjne Muzeum Auschwitz. Są to studia, seminaria, konferencje, pobyty studyjne, wykłady, warsztaty i prezentacje multimedialne.

fot. PAP/Zbigniew Meissner

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Do obozu deportowali też ok. 150 tys. Polaków, z których blisko połowa nie przeżyła. W Auschwitz ginęli też Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze