Muzeum Auschwitz dostosowało się do potrzeb osób niesłyszących
Multimedialny przewodnik, na który składają się mapy z zaznaczoną ścieżką zwiedzania i komentarzem historycznym w języku migowym, przygotowało Muzeum Auschwitz z myślą o dostosowaniu zwiedzania do potrzeb osób z niepełnosprawnością słuchu – podała placówka.
Przewodnik, na który składają się mapy z zaznaczoną ścieżką zwiedzania i komentarzem historycznym w Polskim Języku Migowym (PJM), Systemie Językowo-Migowym (SJM) oraz Międzynarodowym Języku Migowym (IS), umożliwi wizytę w obu częściach byłego niemieckiego obozu: Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau.
„Indywidualni odwiedzający z niepełnosprawnością słuchu będą mogli bezpłatnie skorzystać z tabletu, na którym dostępny będzie przewodnik w języku migowym lub otrzymać kod qr, który umożliwia jego pobranie na własne urządzenie mobilne” – powiedziała w czwartek Nataliia Tkaczenko z działu projektów edukacyjnych należącego do muzeum Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
>>> Pamiątki po rodzinie, która pomagała więźniom Auschwitz
Placówka podała, że w dodatkowym pakiecie informacyjnym dostępne są także informacje dotyczące godzin otwarcia muzeum, zasad przebywania na terenie Miejsca Pamięci oraz możliwości skorzystania z propozycji edukacyjnych dla osób niedosłyszących i niesłyszących.
Zdaniem Alicji Wójcik z działu projektów edukacyjnych, przy tworzeniu przewodnika najważniejszym celem było zniwelowanie barier dla osób z niepełnosprawnością słuchu i danie im możliwości zwiedzania na równi ze słyszącymi. „Takie grupy odwiedzały już Miejsce Pamięci. Mamy nadzieję, że teraz ich liczba znacznie się zwiększy” – powiedziała.
Placówka przypomniała, że dla osób z niepełnosprawnością słuchu przygotowane zostały także materiały edukacyjne dostępne online. Na PJM, SJM oraz IS przetłumaczono multibook podsumowujący wizytę w Miejscu Pamięci. Z tłumaczeniem na PJM i SJM dostępnych jest 27 odcinków podcastu „O Auschwitz”. Cykl obejmuje rozmowy dotyczące historii obozu, w których ekspertami są historycy centrum badań z muzeum, a także audycje poświęcone różnym zagadnieniom związanym ze współczesnym kształtem pamięci o Auschwitz.
„Obserwujemy bardzo duże zainteresowanie naszymi podcastami. Łącznie – w wersji angielskiej i polskiej – odnotowaliśmy ponad 700 tysięcy odtworzeń. Teraz materiały dźwiękowe zostały przygotowane w formie nagrań wideo z lektorem języka migowego. Dzięki temu rozmowy o szczegółach historii obozu są dostępne dla nowej grupy odbiorców: osób z niepełnosprawnością słuchu” – powiedziała kierująca e-learningiem w Centrum Edukacji Agnieszka Juskowiak-Sawicka.
Muzeum podało, że jego pracownicy wzięli udział w szkoleniach dotyczących dostępności cyfrowej, dostępności działań edukacyjnych z uwzględnieniem specjalnych potrzeb edukacyjnych, a także właściwego zachowania wobec osób z niepełnosprawnościami. Kilkanaście muzealników uczestniczyło w kursie z podstaw Polskiego Języka Migowego.
„Jestem przekonany, że wszystko to wpłynie na zwiększenie świadomości zespołu muzeum. Czynimy kolejny krok w kierunku otwierania się na osoby o różnorodnych możliwościach i potrzebach, które także są zainteresowanie poznawaniem i zrozumieniem niezwykle ważnej historii, która wydarzyła się w obozie Auschwitz” – powiedział wicedyrektor muzeum Andrzej Kacorzyk.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je pond 1,18 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |