fot. PAP/Paweł Supernak

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w sercu Warszawy – wielkie otwarcie [+GALERIA]

Podczas piątkowego otwarcia nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie na publiczność czekają trzy wystawy, performatywna parada, performans Katalin Ladik, instalacja dźwiękowa Wojciecha Bąkowskiego, pokaz filmowy Agnieszki Polskiej, koncert Kim Gordon czy minecraftowy live stream.

Otwarcie muzeum rozpocznie się od symbolicznej performatywnej parady. „Delegacja Śliskich Spraw” wyruszy 25 października o godz. 19 spod pierwszej siedziby muzeum na ul. Pańskiej 3 do nowej siedziby przy ul. Marszałkowskiej 103. Za kształt performansu odpowiadają Bambi van Balen i nat skoczylas z kolektywu Tools for Action oraz zaproszeni artyści. Przemarszowi będzie towarzyszyć chór.

fot. PAP/Paweł Supernak

Oficjalne otwarcie nowej siedziby MSN-u rozpocznie się o godz. 20. Wówczas w podcieniach budynku zostanie uruchomiona instalacja dźwiękowa „Jasna przyszłość” Wojciecha Bąkowskiego. To zegar dźwiękowy, na który składają się skomponowane przez artystę dżingle i autorskie komentarze informujące o aktualnych godzinach, dopełnione poetyckimi frazami dotyczącymi upływającego czasu.

Multimedialna praca wideo Agnieszki Polskiej „Przepowiednia” zostanie wyświetlona na fasadzie budynku. Artystka operuje w niej animacją i tekstem. Praca będzie się składać z krótkich wypowiedzi, „wróżb” dotyczących przyszłości.

Podczas otwarcia na terenie budynku będzie można odnaleźć dziewięć dzieł sztuki w postaci rzeźb i instalacji, a także obraz i mural. Ich autorkami są polskie i światowe artystki. Zaprezentowane zostaną: abakan „Kompozycja monumentalna” Magdaleny Abakanowicz, rzeźba „Przyjaźń” Aliny Szapocznikow, instalacja „Znikania” Sandry Mujingi, rzeźba „Fasada” Moniki Sosnowskiej, instalacja „Krew lodowców” Cecilii Vicuny, rzeźba „Asfalt” Zhanny Kadyrovej, mural namalowany specjalnie na tę okazję przez Katerynę Lisovienkę, instalacja „Mobilizacja” Marieli Scafati oraz obraz „Słoiki 2024” Karoliny Jabłońskiej. Prace stanowią zapowiedź wystawy kolekcji MSN-u, która ma zostać otwarta w przyszłym roku.

fot. PAP/Paweł Supernak

Publiczność będzie miała także okazję do obejrzenia wystawy „Trudna miłość. Muzeum między placem a Pałacem” w ramach festiwalu Warszawa W Budowie. Tegoroczna edycja skupia się wokół historii centrum miasta oraz samego MSN-u, które nieustannie się ze sobą splatają. Kontekstem dla prezentowanych na wystawie prac jest także historia transformacji ustrojowej oraz współczesności, w której muzea stały się zwierciadłem polityki.

Jeszcze jedną ekspozycją będzie przygotowana przez najmłodszych wystawa sztuki współczesnej w ramach programu „Formy podstawowe”. Podczas otwarcia w budynku muzeum będzie się mieścić centrum logistyczne programu – miejsce warsztatów, spotkań, baza materiałów, punkt dystrybucji instrukcji artystycznych, czytelnia oraz sala wystawowa. W projekcie wzięło udział ponad 30 artystek i artystów z całego świata.

O godz. 21 na klatce schodowej budynku zaplanowano performans węgierskiej pisarki, performerki, aktorki oraz autorki prac wizualnych Katalin Ladik.

fot. PAP/Paweł Supernak

„Artystka zapisała się w historii muzyki eksperymentalnej w Europie Środkowej za sprawą radykalnych wystąpień wokalnych: wyśpiewując poematy konkretne, wydobywając trzewiowe dźwięki przypominające odgłosy maszyn czy zwierząt. Artystka stosuje graficzne partytury, wykorzystując wycinki gazet, wykrojów krawieckich i map” – napisano na stronie muzeum.

Jej performans „White Descent” odnosi się do rytmu i podziałów klatki schodowej w nowej siedzibie muzeum. Ladik nawiązuje do obrazu Marcela Duchampa namalowanego w 1912 roku „Akt schodzącego po schodach nr 2”, który wywołał sensację na wystawie Armory Show w Nowym Jorku.

Również o godz. 21 na stronie internetowej muzeum – artmuseum.pl – oraz na YouTubie rozpocznie się live stream z otwarcia internetowego muzeum zbudowanego w Minecrafcie. Jak wskazuje organizator, na publiczność otwarcia wirtualnego muzeum będą czekać wystawy, parkur, strefa PvP oraz otwarta przestrzeń do uwolnienia twórczych zapędów.

Architekt i twórca budynku MSN-u Thomas Phifer, fot. PAP/Paweł Supernak

Piątkowy wieczór wzbogaci koncert wokalistki związanej z amerykańską sceną alternatywną Kim Gordon, współzałożycielki postpunkowego eksperymentalnego zespołu Sonic Youth. Koncert zacznie się o godz. 22 w największej przestrzeni wystawienniczej muzeum. Będzie także transmitowany na fasadzie budynku, od strony Pałacu Kultury i Nauki.

Wydarzenia składające się na program otwarcia Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaplanowano do 10 listopada. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej muzeum. 

Galeria (11 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze