Fot. EPA/FAROOQ KHAN

Muzułmanie na całym świecie rozpoczynają ramadan

Muzułmanie na świecie rozpoczynają miesiąc postu, ramadan, w trakcie którego na pamiątkę objawienia Mahometowi Koranu wyznawcy zobowiązani są do niepicia i niespożywania pokarmów od wschodu do zachodu słońca.

W Arabii Saudyjskiej, Egipcie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Katarze, Kuwejcie, Bahrajnie i na terytoriach palestyńskich ramadan rozpocznie się w poniedziałek wieczorem – poinformowały władze religijne tych państw. W Iranie, Omanie, Libii i Jordanii post będzie obchodzony od wtorku. Dokładna data rozpoczęcia ramadanu jest wyznaczana według obserwacji księżyca, dlatego może być różna dla poszczególnych miejsc świata, w których mieszkają muzułmanie.

Około trzydziestodniowy post wyznawców islamu przypada na dziewiąty miesiąc – opartego na fazach Księżyca – roku muzułmańskiego. Liczony w ten sposób rok jest jednak krótszy o około jedenaście dni od roku słonecznego, określanego czasem obiegu Ziemi wokół Słońca. Dlatego też termin rozpoczęcia ramadanu, jak i innych uroczystości i świąt islamskich, ulega ciągłym przesunięciom w kalendarzu gregoriańskim. W stosunku do kalendarza słonecznego ramadan rozpoczyna się każdego roku od 10 do 12 dni wcześniej.

>>> Papież zaapelował o pokój na Haiti, Ukrainie i w Ziemi Świętej, złożył życzenia muzułmanom z okazji ramadanu

Każdego dnia ramadanu po zachodzie słońca muzułmanie tłumnie udają się do meczetów, podążając za głosem muezinów, którzy ich nawołują, ogłaszając początek modlitwy. Podczas ramadanu odmawiane są wieczorem dodatkowe modlitwy (arab. tarawih).

Po zachodzie słońca muzułmańskie rodziny zasiadają też do kolacji (arab. iftar). W czasie całego miesiąca swoistą tradycją stało się oglądanie seriali i programów telewizyjnych, które mają swoje premiery na początku ramadanu – opisuje agencja AP.

fot. EPA/CHAMILA KARUNARATHNE

Dla muzułmanów na całym świecie ramadan jest synonimem modlitwy, duchowości i radosnych posiłków – pisze agencja AFP.

„Ramadan jest miesiącem ofiarności wobec Boga. Jest to czas kiedy mamy pracować, aby usatysfakcjonować Boga. Dobroć, którą przekażemy innym, podczas ramadanu zostanie pomnożona” – wyjaśnia imam Mohamed Bajrafil francuskiemu portalowi Brut.

Kiedy muzułmanie na całym świecie będą zasiadać do iftaru mieszkańcy Strefy Gazy będą myśleć o tym jak przeżyć kolejny dzień. Fakhri pracownik szpitala w Strefie Gazy w rozmowie z agencję AP, powiedział: „pościmy od pięciu miesięcy, starając się przeżyć na jednym posiłku dziennie”.

>>> Wyznawcy islamu rozpoczynają ramadan

Wojna Izraela z rządzącym Strefą Gazy terrorystycznym Hamasem zmusił niemal całą populację tego terytorium do opuszczenia swoich domów. Jak informuje ONZ większość mieszkańców Strefy Gazy jest o krok od głodu.

Mimo przesiedleń i niesamowicie trudnych warunków życie będziemy pościć – kryzys taki jak ten daje poczucie zbliżenia z Bogiem i religią – powiedział agencji AP Hasan, nauczyciel języka angielskiego z Gazy.

„Każdego dnia prowadziłem tarawih w innym meczecie (…) teraz nie ma już żadnego meczetu. Wszystkie zostały zniszczone” – wspomina w rozmowie z AP imam ze Strefy Gazy Omar Nehad.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze