Fot. oblaci.pl/procuramissioniomi.eu

Muzułmanka o katolickiej mszy i spowiedzi [ROZMOWA]

„Jeśli nie wierzymy w Jezusa, nie jesteśmy prawdziwymi muzułmanami” – mówi marokańska muzułmanka.

Houda jest Marokanką i żoną Fabrizio, którego poznała w Libii, gdzie oboje pracowali przez kilka lat. Mieszkają w Dakarze w Senegalu, mają dwójkę dzieci. Houda jest muzułmanką i zaprzyjaźniła się z kilkoma oblatami. Tłumaczenie rozmowy z nią opublikowano na portalu oblaci.pl.

Flavio Facchin OMI: Houda, jak ważna jest modlitwa w twoim życiu?

Houda El Hadari: – Zaczęłam się modlić jako dziecko. Mój dziadek, który odmawiał wszystkie pięć codziennych modlitw zalecanych w naszej religii, nauczył mnie, jak ważna jest modlitwa i jak się modlić. Powiedział, że kiedy się modlisz, jesteś bliżej Boga i że dobrze jest modlić się w domu Boga, meczecie. Dla mnie modlitwa w meczecie była bardzo przyjemna. Jedna część meczetu jest zarezerwowana tylko dla mężczyzn, a druga tylko dla kobiet. Nawet dzisiaj, kiedy się modlę, czuję się dobrze i jestem odciążona na sercu. Czuję się dobrze ze sobą i z Bogiem. To Bóg prosi nas o modlitwę. Moje życie jest w jakiś sposób kształtowane przez modlitwę i tę relację, którą mam z Bogiem, a więc moje codzienne relacje z ludźmi nabierają znaczenia. Myślę też, że bardzo ważne jest czytanie słów Boga w Koranie: to są słowa Boga!

Czy możesz powiedzieć nam coś o fundamentach wiary muzułmańskiej?

– W naszej wierze jest pięć fundamentalnych rzeczy. Szahada, czyli wyznanie wiary w jednego Boga (Allaha) i jego posłańca Mahometa. Następnie jest „Salat”, rytualna modlitwa wymagana od każdego muzułmanina pięć razy dziennie. Po niej następuje „Zakat”, czyli jałmużna lub akt oddania części swojego majątku potrzebującym (co najmniej raz w roku). Mamy jeszcze „Sawn”, czyli post w miesiącu Ramadan. Wreszcie „Hadżdż”, pielgrzymka do Mekki przynajmniej raz w życiu, jeśli istnieje taka możliwość. Te pięć filarów stanowi esencję islamu. Monoteizm i wiara w proroka Mahometa to podstawowe zasady islamu, wokół których obraca się cała reszta. Codzienne recytowanie „Szahady” służy jako przypomnienie tego aktu wiary. Salat (modlitwa) jest powtarzana pięć razy dziennie i oferuje pięć różnych momentów w ciągu dnia na modlitwę do Allaha. „Ramadan” wymaga od każdego muzułmanina powstrzymania się od swoich potrzeb i pragnień, takich jak jedzenie, woda i stosunki seksualne przez jeden miesiąc. Post daje muzułmanom możliwość sprawowania kontroli nad sobą. Działania charytatywne są silnie wspierane w codziennym życiu każdego muzułmanina, a dla tych, którzy są w stanie, obowiązkowe jest przekazywanie „Zakat” (jałmużny) przynajmniej raz w roku. Filar ten zapewnia ciągłą redystrybucję bogactwa wśród potrzebujących. Podczas „Hadżdż” (pielgrzymki) muzułmanie muszą nosić proste ubrania i wykonywać rytuały oddania Allahowi. Każdy dobry muzułmanin musi dążyć do stosowania wszystkich tych pięciu rzeczywistości i tego, co się z nimi wiąże, przez całe życie. Każdy z nich bierze również pod uwagę tych, którzy mogą nie być w stanie ich spełnić z powodu problemów zdrowotnych, ciąży lub braku środków finansowych.

PAP/EPA/BILAWAL ARBAB

Jak dajesz świadectwo swojej wiary?

– Żyję tym, czego się nauczyłam. Tak wiele rzeczy jest wspólnych z innymi religiami. Jesteśmy zaproszeni, aby modlić się do Boga i żyć, czyniąc dobro. Nie tylko nie czyniąc zła, nie kradnąc, ale także szanując ludzi i czyniąc im dobro. Szacunek jest bardzo ważny dla każdego mężczyzny i kobiety, dla każdego. Ważne jest również, aby móc pomagać potrzebującym, w szczególności biednym. Jeśli zrobię coś dla innych i jeśli ktoś inny zrobi coś dla innych, świat będzie piękniejszy i lepszy. Pierwsze świadectwo, jakie muszę dać, to moja rodzina, mój mąż i dzieci. A potem, na ile mogę, także z innymi, z sąsiadami, w szkole, do której chodzą nasze dzieci. Mówimy, że „jeśli Bóg nam coś daje, my też musimy coś dać” i że „kiedy komuś pomagasz, Bóg cię wynagradza”. Bóg nigdy nie zostawił mnie samej, być może dlatego, że staram się czynić dobro.

Pamiętam, że czasami towarzyszyłaś Fabrizio, swojemu mężowi, we mszy św. w niedziele.

– Tak, moja teściowa bardzo to lubiła, a teraz co jakiś czas z rodziną wszyscy chodzimy na mszę. W kościele siedzę z moimi chrześcijańskimi braćmi i siostrami i też się modlę. Lubię to. Słucham Słowa Bożego i tego, co mówi ksiądz. Są też dobre rzeczy dla mnie, które pomagają mi żyć. Jestem dzieckiem Bożym z innymi dziećmi Bożymi. Szczególnie podoba mi się moment przekazania znaku pokoju. Inną rzeczą, którą lubię w waszej religii, jest sakrament pokuty, ponieważ wyznajesz swój sekret księdzu i masz pewność, że pozostanie on między tobą a Bogiem; i wracasz do domu zrelaksowany, ponieważ jesteś pewien, że ksiądz nikomu nie powie, pozostaje to tajemnicą. Kiedy zdradzam sekret przyjacielowi, mam wątpliwości, czy nie zdradzi go innym. W spowiedzi, z drugiej strony, nie, twoje grzechy pozostają tajemnicą.

Czy możesz powiedzieć nam coś o Jezusie i Maryi?

– Jezus, którego nazywamy „Issa”, również występuje w Koranie; Jezus jest „cudem”, który ma sprawić, że ludzie uwierzą w istnienie Boga. Maryja jest Dziewicą i jest wielokrotnie wspominana w Koranie: jest Matką Jezusa. Koran mówi, że cierpiała, ponieważ ludzie nie wierzyli, że jest dziewicą. Zamiast tego dzieciątko Jezus przemówiło, mówiąc: „Jestem synem Bożym”. Tak więc, słysząc niemowlę, wszyscy zamilkli i zaczęli oddawać szacunek Maryi. Jest wielu mężczyzn, którzy noszą imię Issa i wiele kobiet, które noszą imię Maryja. Jeśli nie wierzymy w Jezusa, nie jesteśmy prawdziwymi muzułmanami. Wielu nie zna religii muzułmańskiej i jej pięknych cech: kiedy się modlimy, modlimy się także do Jezusa i Maryi.

Czy chcesz dodać coś jeszcze od siebie?

– Tak: Bóg jest łaskawy, Bóg przebacza, Bóg jest Miłosierny. Bóg zawsze ci przebacza, ponieważ Bóg jest wielki. Bóg jest Miłosierny dla nas wszystkich. I pewnego dnia przyjdzie Jego nagroda. Ponownie, ważne jest, aby czynić dobro każdemu, kto jest w potrzebie. Wreszcie, jestem dzieckiem Bożym i cieszę się, że nim jestem.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze