
fot. PAP/Marcin Obara
Na co biskupi zwracali uwagę w Niedzielę Palmową? [SYNTEZA]
– Niech czekające nas celebracje będą okazją do rozpamiętywania zbawczych wydarzeń, ale i do odpowiedzi na miłość Boga, który umiłował nas do końca – zachęcał wiernych bp Zbigniew Zieliński, przewodnicząc liturgii Niedzieli Palmowej w koszalińskiej katedrze.
Nie zmarnujmy tego tygodnia. Zabierzmy ze sobą słowa o Chrystusie Słudze: „aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano” (Flp 2, 6-11). Niech nasze kolana zginają się przed Jezusem i niech ten gest stanie się naszym osobistym wyznaniem wiary – mówił bp Szymon Stułkowski w bazylice katedralnej w Płocku.
Biskup opolski Andrzej Czaja wskazał, że miłość Boga, która jest „potężniejsza niż śmierć”, stanowi fundament chrześcijańskiej nadziei, zaś Wielki Tydzień jest czasem szczególnym, który ma „pomóc w tym, aby ta nadzieja niezawodna w sercach naszych okazała się owocną”. Dodał, że choć nadzieja ma swoje źródło w Bogu, „może okazać się bezowocna, jeśli nie podejmiemy tego trudu zasługiwania na udział w życiu wiecznym”. Nawiązując do czytań przeznaczonych na Niedzielę Palmową, bp Czaja wyróżnił „pięć istotnych podpowiedzi, jak zasługiwać na to, by cieszyć się udziałem w Chrystusowym zmartwychwstaniu i być w jego królestwie na wieki: po pierwsze wołać, po drugie naśladować, po trzecie czuwać, po czwarte pokutować i po piąte zaufać do końca”.

„Niedziela Palmowa mówi nam, że to krzyż jest prawdziwym drzewem życia. Życie zyskujemy nie przez to, że staramy się nim zawładnąć, ale oddając je w darze” – mówił abp Stanisław Gądecki w Poznaniu. Administrator apostolski archidiecezji poznańskiej przewodniczył liturgii Niedzieli Palmowej w poznańskiej katedrze. W homilii przypomniał, że podczas tej niedzieli „triumf Chrystusa i Jego Ofiara wiążą się ze sobą w nierozerwalny sposób, wiążą ze sobą śmiech i łzy”. Zaznaczył, że Pan Jezus zbliża się do Jerozolimy ze swoimi uczniami, aby w czasie poprzedzającym Paschę, podobnie jak inni pielgrzymi, przybyć do tego miasta.
>>> Jak wygląda Niedziela Palmowa na Bliskim Wschodzie? [GALERIA]
„Przykład, nauka i udział to trzy słowa klucze, które przynosi nam liturgia Niedzieli Palmowej. Przykład jaki daje nam Jezus, nauka, jaką z Jego męki i śmierci czerpiemy i udział w niej, wierność aż do końca, abyśmy mieli też udział w Jego zmartwychwstaniu” – mówił w katedrze gnieźnieńskiej bp Radosław Orchowicz.
Bp Tadeusz Lityński podkreślił, że w ten czas Wielkiego Tygodnia wpisane jest milczenie, modlitwa adoracji krzyża i Jezusa Eucharystycznego i upokorzenie się wyrażane w modlitwie na kolanach. – To z takiej postawy rodzi się wiara i miłość do Jezusa, miłość Jezusa w nas, którą wyrażamy naszym bliźnim – mówił hierarcha.

W Niedzielę Palmową młodzież archidiecezji katowickiej spotkała się w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach, aby wspólnie modlić się podczas Jubileuszu Młodych. Eucharystii przewodniczył bp Marek Szkudło, administrator archidiecezji katowickiej. – Jezus nie pozostaje głuchy na nasze problemy, wręcz przeciwnie. Nie jest oddalony jak najdalsze zakątki kosmosu, jak ktoś, kogo nie interesujemy – tłumaczył w homilii.
>>> Niedziela Palmowa w Jerozolimie: modlitwa o pokój, niepewny los chrześcijan
Tej niedzieli spotkała się również młodzież z diecezji pelplińskiej – do miasta, gdzie znajdują się dwa sanktuaria Maryjne przybyło ponad dwa tysiące młodzieży z całej diecezji pelplińskiej. „Rzeczywistość wokół nas może się zmienić tylko wówczas, gdy na wrogie słowa będziemy odpowiadać językiem miłości i językiem Jezusa Chrystusa”, powiedział w Niedzielę Palmową do młodych biskup pelpliński Ryszard Kasyna w Kościerzynie.
– Zadbajmy, żeby w Wielkim Tygodniu znaleźć czas, aby spokojniej pomodlić się, żeby przeczytać Mękę Pańską, by głębiej wejść w te słowa, ale też zadbać o to, żeby poruszyło się nasze serce – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który w Niedzielę Palmową przewodniczył Mszy św. w konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim.

Uroczystej Mszy świętej w archikatedrze wrocławskiej przewodniczył abp Józef Kupny. – Ten Jezus umęczony i skazany na śmierć stoi przed tobą. Daje ci poznać swoją bezgraniczną miłość, która go doprowadziła na krzyż. Czy w tej sytuacji znajdziesz w sobie siłę, żeby przyznać się do niego wszędzie tam, gdzie toczy się twoje życie? – pytał metropolita wrocławski.
Komentując w homilii opis Męki Pańskiej zapisany przez św. Łukasza, abp Marek Jędraszewski zaznaczył, że krzyż, na którym powieszono Jezusa, był zarówno znakiem szyderstwa z Niego, jak i „przejmującym znakiem zwycięstwa”. – Zwycięstwa miłości nad złem. Zwycięstwa miłosierdzia nad szyderstwem i próbą poniżenia za wszelką cenę – mówił metropolita krakowski. – W tym krzyżu ogniskuje się z jednej strony cała złość i cała podłość ludzka, a z drugiej strony ogrom miłości Boga do człowieka – dodał, podkreślając, że krzyż jest „bramą do nieba dla tych wszystkich, którzy w niego uwierzyli”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |