Na Jasną Górę wyruszyła jubileuszowa pielgrzymka archidiecezji gnieźnieńskiej
Po raz czterdziesty wyruszyły 28 lipca z Gniezna grupy kolorowe Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę. W drodze są już także grupy promieniste. „Niech wasza pielgrzymowanie będzie świadectwem dla świata, niech wasza modlitwa, wiara i entuzjazm zarażają innych” – mówił do pielgrzymów bp Radosław Orchowicz.
Biskup pomocniczy gnieźnieński przewodniczył rano w katedrze gnieźnieńskiej mszy św. przed drogą. Eucharystię koncelebrowali księża przewodnicy – obecni i dawni, pielgrzymujący na Jasną Górę na przestrzeni lat, z pierwszym kierownikiem Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej ks. kan. Andrzejem Grzelakiem.
W tym roku pielgrzymów prowadzą słowa Jezusa skierowane do apostołów w ogrodzie Getsemani tuż przed męką – „Wstańcie, chodźmy”. Słowa te – jak przypomniał w homilii ks. Dariusz Żochowski, tegoroczny rekolekcjonista pielgrzymki – Jezus wypowiedział po Eucharystii, która w naszym życiu, tak, jak w życiu uczniów, ma rodzić misję.
„Nie przyszliśmy na świat, aby wegetować, aby wygodnie spędzić życie, uczynić z niego kanapę, która nas uśpi. Przeciwnie, przyszliśmy na świat, aby zostawić trwały ślad” – przypomniał słowa papieża Franciszka ks. Żochowski dodając, że niekiedy łatwej pozostać „na kanapie” o czym przekonaliśmy się w czasie pandemii, kiedy izolacja, brak bezpośrednich relacji, kontakt wirtualny ułatwiały wycofanie się z życia i zamknięcie w strefie własnego komfortu. „Aby pójść za Jezusem trzeba mieć trochę odwagi, trzeba zdecydować się na zmianę kanapy na parę butów, które pomogą ci chodzić po drogach, o jakich nigdy nie pomyślałeś. Te buty to przede wszystkim gotowość przyjęcia tego, co w naszym życiu robi Bóg” – podkreślił ks. Żochowski.
Wezwanie „wstańcie” – tłumaczył dalej – to także wezwanie do powstania z „kolan własnych grzechów”. Taki jest sens pielgrzymowania. Nie ma pielgrzymki bez sakramentu pokuty i pojednania. Nie ma nawrócenia bez świadomości grzechu, który też jest swego rodzaju strefą komfortu, w której wygodnie nam funkcjonować. „Dlatego najpierw będziemy wołać do Ducha Świętego, aby się przemienić, bo bez tego pójdziemy do drugich z niczym, czasem z antyświadectwem” – mówił ks. Żochowski.
Od grobu św. Wojciecha wyruszyło w czwartkowy ranek pięć grup kolorowych. W drodze są już także lub wkrótce będą grupy promieniste, które zgodnie z kilkudziesięcioletnią tradycją pielgrzymują własnymi trasami, ale ze wspólnym dla całej pielgrzymki hasłem i programem. Na Jasną Górę pojadą też grupy rowerowe, które z roku na rok są coraz liczniejsze.
Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 5 sierpnia. U celu witać ich będzie bp Radosław Orchowicz. Jak co roku przed modlitwą w kaplicy Cudownego Obrazu pielgrzymi złożą niesiony w częściach krzyż. Wieczorem tego dnia wezmą udział w Apelu Jasnogórskim, który poprowadzi pierwszy kierownik PPAG ks. Andrzej Grzelak. 6 sierpnia, w święto Przemienienia Pańskiego, pątnicy najpierw będą uczestniczyć w Drodze Krzyżowej na wałach, a później w Mszy św. celebrowanej w bazylice jasnogórskiej pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.
Tych, którzy nie mogli fizycznie ruszyć w drogę pielgrzymi zachęcają do towarzyszenia im duchem i modlitwą. Na stronie www.ppag.pl dostępne będą w formie audio i video pielgrzymkowe kazania, medytacje i konferencje. Codziennie na Facebooku PPAG będzie również transmitowany Apel Jasnogórski prowadzony przez poszczególne grupy. Z okazji czterdziestej pielgrzymki 1 sierpnia odbędzie się na trasie koncert „Siewców Lednicy”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |