fot. PAP/Rafał Guz

Na Jasnej Górze 2 maja zbiera się Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zbiera się w piątek na Jasnej Górze. Biskupi będą rozmawiać m.in. o przyszłości lekcji religii w szkołach. Tematem obrad będzie też 401. Zebranie Plenarne, które odbędzie się w dniach 10-12 czerwca w Katowicach – poinformowało PAP biuro prasowe Episkopatu.

Przekazało, że biskupi uczestniczący w obradach Rady Stałej 3 maja wezmą udział w obchodach uroczystości NMP Królowej Polski. Mszy św. na Jasnej Górze o godz. 11.00 będzie przewodniczył abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Podziękują oni za pontyfikat papieża Franciszka oraz będą polecać Bogu kardynałów, którzy 7 maja rozpoczną konklawe, w czasie którego wybiorą nowego następcę św. Piotra – powiedział rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak SJ. Dodał, że będzie to także okazja do zawierzenia Matce Bożej spraw Kościoła w Polsce.

Uroczystości na Jasnej Górze

2 maja na Jasnej Górze odbędą się także uroczystości kończące drugą trwającą 40 lat peregrynację po Polsce kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Tego dnia archidiecezja częstochowska będzie także świętowała 100 lecie istnienia. Nieszporom w archikatedrze będzie przewodniczył metropolita warszawski abp Adrian Galbas SAC – poinformowała archidiecezja warszawska.

fot. BP KEP/Flickr

Po nabożeństwie nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi w asyście abp. Tadeusza Wojdy oraz abp. Wacława Depo, poprowadzi procesję Maryjną z „obrazem Nawiedzenia” z archikatedry na Jasną Górę, gdzie o godz. 19.00 odbędzie się msza św. Po eucharystii zaplanowano oratorium ku czci bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Wtorkowe uroczystości wieńczy Apel Jasnogórski, który poprowadzi przewodniczący abp Wojda – poinformowało biuro prasowe KEP

Pierwsze nawiedzenie kopii wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej we wszystkich polskich diecezjach trwało od 28 sierpnia 1957 r. do 12 października 1980 r. Druga peregrynacja obrazu rozpoczęła się 3 maja 1985 r. na Jasnej Górze. Jako pierwszą, wizerunek nawiedził diecezję drohiczyńską, a jako ostatnią w br. archidiecezję częstochowską.

Rada Stała KEP

W skład Rady Stałej KEP wchodzi dwunastu hierarchów w tym zawsze przewodniczący KEP, jego zastępca i sekretarz generalny: abp Tadeusz Wojda, abp Józef Kupny i bp Marek Marczak. Poza nimi w skład tego gremium wchodzą: kard. Grzegorz Ryś, arcybiskupi: Wojciech Polak, Adrian Galbas SAC, Wiesław Śmigiel, Wacław Depo, Józef Górzyński oraz biskupi: Andrzej Czaja, Sławomir Oder i Marian Florczyk.

W obecnym stanie prawnym w Polsce zajęcia z religii lub z etyki nie są obowiązkowe – organizowane są na wniosek rodziców. Uczeń może chodzić na lekcje religii lub etyki, na oba zajęcia lub na żadne z nich. Tygodniowy wymiar lekcji religii to dwie godziny w tygodniu, etyki – jedna. Od 1 września 2025 r. – zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji – wymiar lekcji etyki i religii ma być ujednolicony i ma wynosić jedną godzinę w tygodniu. M.in. ta zmiana spotkała się z krytyką ze strony przedstawicieli Kościoła i środowisk katolickich.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze