Zdjęcie poglądowe fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Na Synodzie Biskupów o wykorzystywaniu seksualnym sióstr zakonnych

Wykorzystywanie seksualne sióstr zakonnych przez księży jest jednym z tematów omawianych podczas drugiej sesji zgromadzenia Synodu Biskupów. Nie wiadomo jeszcze czy zostanie on uwzględniony w dokumencie końcowym, ale sekretarz synodalnej komisji ds. informacji Sheila Leocádia Pires uważa, że tak się stanie, gdyż „jest to sprawa bardzo ważna, szczególnie w niektórych regionach świata, nie tylko w Afryce” – zaznaczyła podczas briefingu prasowego w Watykanie.

„Dzisiaj było wystąpienie w sprawie przemocy – nie tylko wykorzystywania seksualnego, ale także nadużyć władzy i sumienia – wobec zakonnic, które zostało przyjęte wielkimi brawami” – ujawniła Pires. Zauważyła, że kobiety padające ofiarą wykorzystania często nie potrafią mówić o tym, co je spotkało „z powodu patriarchalnego nastawienia Kościoła i społeczeństwa, dlatego milczą”.

Uczestnicy Synodu synodu skarżyli się również na to, że „w większości seminariów brakuje obecności kobiet i świeckich ekspertów w kształceniu kandydatów do kapłaństwa”, która miałaby „fundamentalne znaczenie dla zrównoważonej formacji”.

„Wiele błędów popełnionych w przeszłości w związku z wykorzystywaniem wynika z faktu, że biskupi byli izolowani i znajdowali się pod presją” – stwierdził Paolo Ruffini, prefekt Dykasterii ds. Komunikacji, referując wypowiedzi z auli synodalnej. Wśród zgłoszonych tam propozycji było utworzenie w diecezjach „komitetu doradczego złożonego z ekspertów, który wspierałby biskupa nie tylko w podejmowaniu decyzji w sprawie zwalczania wykorzystywania, ale także w odniesieniu do księży, których później uznano za niewinnych i którym należy przywrócić wiarygodność”.

fot. PAP/EPA/Riccardo Antimiani

>>> Trzeci tydzień synodu. Abp Stankiewicz: naszym celem musi być ewangelizacja

„W społeczeństwie, jak i w Kościele, jesteśmy przyzwyczajeni do życia w sztywnych relacjach” – ubolewała s. Gloria Liliana Franco Echeverri, świadek procesu synodalnego z Ameryki Łacińskiej. Dlatego „potrzebujemy oczyszczenia kultur poprzez kulturę troski”. „Istnieje potrzeba przeglądu modeli relacji, które nie są zgodne z życiem Jezusa; metod, które nie są inspirowane prawdziwą kulturą troski, ale pochodzą z zewnątrz i mogą wyrządzić krzywdę kobietom” – zaznaczyła s. Gloria.

„Wykorzystywanie seksualne zakonnic dotyczy tego Synodu – wyjaśnił metropolita Rygi abp Zbigniew Stankiewicz – gdyż stanowi przeszkodę dla misji [Kościoła]: wywołuje zgorszenie na zewnątrz i rani osoby, które są przedmiotem wykorzystania”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze