fot. PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO

Na TikToku pojawią się zagadnienia związane z soborem

Na Jasnej Górze sprawowana była Msza św. w ramach roboczego spotkania Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski odbywającego się w Częstochowie. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. propozycje duszpasterskie na Rok Jubileuszowy 2025, w tym wypracowanie nowych narzędzi (np. w mediach społecznościowych) pozwalających zwłaszcza młodym, a także w parafiach, odkrywać, czym jest Kościół w świetle nauczania Soboru Watykańskiego II.

By zagadnienia związane z soborem i jego kluczowymi kwestiami nauczania trafiły do powszechnej świadomości, będą np. przygotowywane krótkie filmy czy wykorzystywany TikTok i Instagram. Planowany jest także konkurs związany z recepcją nauczania soborowego adresowany do młodych.

Bp Artur Ważny, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji przypomniał, że w ramach przygotowań, na prośbę papieża Franciszka, rok 2023 poświęcony jest recepcji Soboru Watykańskiego II, a rok 2024 będzie czasem intensywnej modlitwy i duchowych starań do jak najlepszego przeżycia jubileuszu obchodzonego w Kościele powszechnym raz na 25 lat. – Ważne jest to, żebyśmy na nowo zeszli do naszych korzeni, do tożsamości – podkreślił bp Ważny i wyjaśnił, że zadaniem zespołu i środowisk nowej ewangelizacji jest też wypracowanie narzędzi na miarę dzisiejszych możliwości i potrzeb, które pomogą współczesnemu człowiekowi odkryć nauczanie Kościoła, Soboru i to współczesne, „mówiące o nim samym, czyli kim jesteśmy jako Kościół, jakie mamy zobowiązania, jaką mamy tożsamość i w związku z tym misję”.

>>> Ks. Adrian Chojnicki (padre.adriano): Jezus chce dziś do nas przemawiać językiem TikToka [ROZMOWA]

– Następny rok 2024 to bezpośrednie, duchowe przygotowanie do jubileuszu, skupione na modlitwie i zgłębianiu, doświadczaniu, wchodzeniu w styl modlitwy „Ojcze nasz” – jak mówi papież Franciszek. To jest nasza droga, którą odkrywamy – przypomniał przewodniczący Zespołu.

Bp Adam Wodarczyk z Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji zwrócił natomiast uwagę na to, że pomimo wielu zewnętrznych zmian, które się dokonały w ciągu 60 lat od soboru, jego tematyka jest wciąż aktualna, bo jest nią ewangelizacja życia chrześcijańskiego, społecznego, rodzinnego, politycznego, kulturalnego.

– Dzieło nowej ewangelizacji jest wspólnym wysiłkiem duchownych i świeckich – przypomniał Marek Filar, członek Zespołu.

>>> Ksiądz na TikToku, czyli dlaczego łatwa ewangelizacja jest tak trudna

Wśród zadań Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP jest m.in. pogłębianie teologicznego i duszpasterskiego znaczenia nowej ewangelizacji; promowanie i popieranie studium, szerzenia i wprowadzania w życie papieskiego Magisterium odnoszącego się do tej tematyki; upowszechnianie i wspieranie inicjatyw związanych z nową ewangelizacją; studiowanie i wspieranie wykorzystywania nowoczesnych form przekazu jako narzędzi głoszenia Dobrej Nowiny.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze