Fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na wałach Jasnej Góry można oglądać wystawę poświęconą Stanisławie Leszczyńskiej, położnej z Auschwitz

Bogato ilustrowaną archiwaliami wystawę poświęconą Stanisławie Leszczyńskiej – położnej, która w niemieckim obozie Auschwitz odebrała ponad 3 tys. porodów – można oglądać na wałach Jasnej Góry. Plenerowa ekspozycja towarzyszy 4. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kobiet, która przybędzie w niedzielę do częstochowskiego sanktuarium.

>>> Prymas Holandii: potrzeba ewangelizacji sztucznej inteligencji

„Chcemy pokazać Stanisławę Leszczyńską jako przykład odważnej kobiety, która w swym życiu kierowała się ewangelicznymi zasadami; one kształtowały całe jej życie, o czym sama mówiła” – powiedział duszpasterz kobiet w archidiecezji łódzkiej ks. Paweł Gabara, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.

Duchowny przypomniał, że „w tym piekle na ziemi jakim było Auschwitz, odbieranie porodów więźniarek, Polek czy Żydówek, było nie tylko zakazane, ale groziła za to śmierć. Dlatego postawa obozowej położnej była tak heroiczna” – ocenił.

Jak przypomina Instytut Pamięci Narodowej, w czasie II wojny światowej Stanisławę Leszczyńską przydzielono do służby medycznej podległej zbrodniarzowi Josefowi Mengelemu – lekarzowi, który dokonywał pseudomedycznych brutalnych eksperymentów na ludziach i selekcjonował więźniów do komór gazowych.

>>> Prawosławna młodzież na Grabarce

„W miejscu, gdzie każde nowo narodzone dziecko traktowano jak martwego, Stanisława z narażeniem własnego życia uratowała tysiące ludzkich istnień. Przed każdym porodem modliła się. Potajemnie przyjmowała porody więźniarek, zapewniała opiekę noworodkom, pomagając utrzymać je przy życiu. Przyjęła około 3 tysiące porodów. Żadne z dzieci nie zmarło podczas porodu, jednak do chwili uwolnienia obozu przeżyło tylko trzydzieścioro z nich” – podaje IPN.

Oparta na materiałach historycznych wystawa składa się z 16 dużych tablic ułożonych na specjalnych kostkach. Są na nich obozowe zdjęcia, opisy więziennych wydarzeń, a także wspomnienia syna i córki Stanisławy Leszczyńskiej. Bohaterka wystawy była położną przez blisko 40 lat. Zmarła w 1974 roku. Trwają starania o jej beatyfikację.

Przez współwięźniów położna nazywana była Mateczką i Aniołem Życia. Swoje przeżycia z Auschwitz Stanisława Leszczyńska spisała w 1965 roku w publikacji „Raport położnej z Oświęcimia”, zamieszczonej w „Przeglądzie Lekarskim”.

Jak poinformowało biuro prasowe Jasnej Góry, ekspozycję przygotowała Maria Stachurska, mama Anny Lewandowskiej – żony piłkarza Roberta Lewandowskiego. Przedsięwzięcie współorganizuje Fundacja Stanisława Pomian-Strzednickiego.

Niedzielna 4. Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę, której towarzyszy wystawa, odbędzie się pod hasłem „Odwagi! Nie bójcie się!”. Organizatorzy podkreślają, że „chcą wypraszać dla współczesnych kobiet łaskę odwagi i bycia świadkiem Jezusa za wstawiennictwem i przykładem niezwykłej kobiety – Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej”, która (…) „z determinacją służyła rodzącym kobietom, przywracając im godność. Swoją postawą głosiła orędzie życia, miłości i nadziei, którego tak bardzo dzisiaj potrzebuje świat”. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze