fot. EPA/CIRO FUSCO

Na żywo: koronawirus w Polsce [13 czerwca]: 29 017 zakażonych, nie żyje 1 227 chorych

Covid-19 w teatrze

Pracownik działu technicznego Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zachorował na Covid-19 i przebywa na kwarantannie domowej. Kilka osób, które miały z nim kontakt, zostało poddanych testom, czekają na wyniki. W związku z sytuacją Teatr nie zmienia planów letnich.

2020-06-13 23:12:11

Matka chłopca, który miał przystąpić do Pierwszej Komunii Świętej, z koronawirusem

Proboszcz kościoła pw. Św. Jakuba Apostoła w Tłokini Kościelnej k. Kalisza następnego dnia po udzieleniu Pierwszej Komunii Świętej został objęty kwarantanną. Matka jednego z dzieci była zakażona koronawirusem – informuje dyrektor stacji sanitarno-epidemiologicznej w Kaliszu Marek Stodolny. 7 czerwca w kościele pw. Św. Jakuba Apostoła w Tłokini Kościelnej k. Kalisza odbyła się uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Jedna z matek przed uroczystością angażowała się w prace przygotowawcze na terenie parafii. Kilka dni przed komunią kobieta poczuła się źle i postanowiła skorzystać z przebadania się w drive-trhu. Kiedy okazało się, że jest zakażona koronawirusem, razem ze swoim synem zrezygnowała z wzięcia udziału w uroczystości kościelnej.

2020-06-13 21:45:29

Ozonator z Politechniki Śląskiej pomoże w odkażaniu pomieszczeń medycznych

Naukowcy z Politechniki Śląskiej zaprojektowali i zbudowali ozonator pomocny m.in. w szybkiej dezynfekcji pomieszczeń w placówkach medycznych czy karetek pogotowia. Twórcy urządzenia planują wyprodukowanie serii 20 egzemplarzy, które trafią do jednostek ochrony zdrowia.

 

Ozonowanie – ze względu na właściwości zastosowanego środka – umożliwia usunięcie mikroorganizmów z wybranych powierzchni, dokonując ich sterylizacji; tym samym przyczynia się także do zwalczania wirusa SARS-CoV-2.

2020-06-13 20:13:14

Od początku kontroli granicznych skontrolowano prawie 2,5 mln osób wjeżdżających do Polski

Tymczasowo przywrócona kontrola graniczna była prowadzona od 15 marca. W sumie na granicy wewnętrznej skontrolowano prawie 2,5 mln osób wjeżdżających do Polski – informuje dziś rzecznik prasowa Komendanta Głównego Straży Granicznej por. Agnieszka Golias. Rzecznik przekazała dziś, że „kontrole wprowadzono z uwagi na zagrożenie COVID-19 i choć była już przywracana przez Polskę wcześniej pięciokrotnie, to nigdy nie na taką skalę”. Wskazała, że od 15 marca granicę wewnętrzną można było przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. „Pozostałe szlaki komunikacyjne umożliwiające przekroczenie granicy zostały zablokowane” – podkreśla rzecznik.

Ponowne otwarcie granicy z Niemcami w Słubicach, fot. PAP/Lech Muszyński

2020-06-13 14:29:13

80 nowych przypadków koronawirusa wśród górników

Do ponad 5,4 tys. wzrosła w sobotę liczba zarażonych koronawirusem pracowników kopalń. Minionej doby wśród załogi Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Polskiej Grupy Górniczej potwierdzono łącznie 80 nowych przypadków SARS-CoV-2. Najwięcej chorych przybyło w należącej do JSW kopalni Borynia.

Punkt badań dla górników przy kopalni węgla kamiennego Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych (woj. śląskie), fot. PAP/Andrzej Grygiel

Od początku epidemii potwierdzono zakażenie koronawirusem 5438 górników z kilkunastu kopalń. To ponad połowa z blisko 10,7 tys. osób zarażonych w woj. śląskim i ok. 19% z ponad 29 tys. zakażonych w całej Polsce.

2020-06-13 14:12:40

Prezes NRL: jestem oburzony nawoływaniem do uczestnictwa w wiecach wyborczych

Jestem oburzony nawoływaniem do uczestnictwa w wiecach wyborczych – powiedział w sobotę prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja. Ocenił, że w efekcie takich zgromadzeń mogą pojawić się nowe ogniska zakażeń, rozprzestrzeniające się na całe miejscowości.

Prof. Matyja w Radiu Zet był pytany o bezpieczeństwo osób, które – często bez maseczek ochronnych – uczestniczą w spotkaniach wyborczych z kandydatami na urząd prezydenta RP.

„Niezależnie od opcji politycznej nawoływanie do uczestnictwa w tych wiecach dla mnie jest oburzające” – powiedział szef samorządu lekarskiego. Ocenił, że tak duże zgromadzenia – nie tylko wiece wyborcze – mogą powodować powstanie nowych ognisk zakażeń SARS-CoV-2. „One się mogą rozpowszechnić na całe miejscowości i to jest dla mnie przerażające” – powiedział szef samorządu lekarskiego.

fot. PAP/Maciej Kulczyński

2020-06-13 13:07:22

870 naruszeń kwarantanny

„Ostatniej doby sprawdziliśmy prawie 82 tys. osób poddanych kwarantannie. W około 870 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych” – informuje rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

 

Od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii w Polsce policjanci ponad 7,849 mln razy sprawdzali osoby skierowane na kwarantannę. „Jest to zadanie, które cały czas wykonujemy, dokonując wyrywkowych sprawdzeń i niestety coraz częściej ujawniamy, że osoby poddane kwarantannie nie są w wyznaczonym miejscu” – mówi rzecznik KGP. Ciarka dodał, że w około 20 przypadkach zwrócono się do policji z prośbą o pomoc w zrobieniu zakupów czy wyniesieniu śmieci itp. Przekazał również, że od początku epidemii ok. 190 policjantów zostało zakażonych, a 170 z COVID-19 wyzdrowiało. „Od początku działań ok. 3180 było na kwarantannie, obecnie jest na kwarantannie 118 funkcjonariuszy” – informuje rzecznik KGP.

2020-06-13 12:48:47

Jarosław: oddział chorób wewnętrznych i SOR zamknięte z powodu COVID-19

W związku z pozytywnym wynikiem na obecność koronawirusa u pacjenta hospitalizowanego w Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu zamknięty został tamtejszy SOR i oddział chorób wewnętrznych.

fot. EPA/Zoltan Balogh

Zostało wszczęte dochodzenie epidemiologiczne. Jednocześnie podano, że szpital pracuje, ale zamknięto oddział chorób wewnętrznych i szpitalny oddział Ratunkowy. Wstrzymano także do odwołania przyjęcia do pozostałych oddziałów szpitalnych. Zapewniono jednocześnie, że wymagające hospitalizacji osoby przyjmować będą szpitale w: Przeworsku, Przemyślu, Lubaczowie, Leżajsku i w Rzeszowie. Centrum dodało, że placówki te zostały o tym poinformowane.

2020-06-13 11:30:33

440 nowych zakażeń koronawirusem

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 440 osób, w tym 209 z województwa śląskiego – podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że zmarło 15 kolejnych osób.


Nowe przypadki dotyczą osób z województw: śląskiego (209), mazowieckiego (66), łódzkiego (37), wielkopolskiego (24), małopolskiego (18), opolskiego (18), dolnośląskiego (17), podkarpackiego (16), podlaskiego (9), zachodniopomorskiego (7), lubelskiego (6), pomorskiego (6), kujawsko-pomorskiego (4), świętokrzyskiego (2) i z lubuskiego (1). Resort poinformował o śmierci kolejnych 15 osób zakażonych koronawirusem. Zmarli to: 67-letni mężczyzna, 68-letni mężczyzna, 86-letnia kobieta, 61-letni mężczyzna, 87-letnia kobieta i 92-letni mężczyzna w Zgierzu, 71-letni mężczyzna, 76-letni mężczyzna, 68-letni mężczyzna w Raciborzu, 77-letnia osoba w Tychach, 81-letnia kobieta w Zawierciu, 77-letnia kobieta i 72-letni mężczyzna w Grudziądzu, 75-letnia kobieta w Bolesławcu oraz 81-letnia kobieta w Kępnie. „Wszystkie osoby miały choroby współistniejące” – podało MZ.

2020-06-13 11:23:09

Temperatura otoczenia nie wpływa istotnie na SARS-Cov-2

Koronawirus SARS-Cov-2, który znalazł się na jakimś przedmiocie, pozostaje na nim aktywny niemal tak samo długo w niskiej, jak i w wysokiej temperaturze. Dobra wiadomość jest taka, że po godzinie jego zdolność do zakażania gwałtownie spada.

Choć wirus SARS-Cov-2 zakaża głównie poprzez krople śliny, to – zdaniem specjalistów – transmisję z udziałem różnych powierzchni również trzeba brać pod uwagę. Dotyczy to zwłaszcza szpitali. Naukowcy ze szwajcarsko-niemieckiego zespołu sprawdzili więc, jak długo wirus utrzymuje zdolność zakażania na metalowej powierzchni w różnych temperaturach, od 4 st. C. – do 30 st. C.

fot. EPA/SERGEI ILNITSKY

„To zaskakujące: nie ma znaczenia, czy jest zimno – czy bardzo gorąco” – mówi prof. Stephanie Pfänder z Ruhr-Universität w Bochum, współautorka pracy opublikowanej w „Journal of Infection”.

2020-06-13 09:24:47

Trzy stadia uszkodzenia mózgu u chorych na COVID-19

Uszkodzenie mózgu u chorych na COVID-19 można podzielić na trzy stadia – opisują autorzy pracy, którą publikuje pismo „Journal of Alzheimer’s Disease”. Ich zdaniem pacjenci z COVID-19 powinni mieć wykonywany rezonans magnetyczny mózgu przed opuszczeniem szpitala.

fot. unsplash

„Odkrywamy, że znaczny odsetek hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 ma różny stopień zaburzeń funkcji mózgu” – skomentował współautor pracy, znany amerykański neurolog dr Majid Fotuhi, dyrektor medyczny centrum NeuroGrow Brain Fitness Center w Północnej Wirginii. Jego zdaniem konieczne jest monitorowanie tych pacjentów w dłuższym czasie, ponieważ u części z nich może dojść do znacznego pogorszenia zdolności poznawczych, problemów z koncentracją i uwagą, a nawet może rozwinąć się choroba Alzheimera.

2020-06-13 09:22:41

Nie zapominajmy o zasadach bezpieczeństwa!

Zniesienie od soboty obowiązku odbywania dwutygodniowej kwarantanny dla podróżujących do Polski to kolejny etap powrotu do normalności – mówi rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Bondar. Podkreśla, że nadal należy utrzymywać podstawowe zasady bezpieczeństwa sanitarnego.

fot. EPA/OMER MESSINGER

Nie zmienia to jednak podstawowych zasad bezpieczeństwa, takich jak utrzymywania dystansu społecznego, higiena rąk i noszenia maseczek w dużych skupiskach ludzi” – dodał. Rzecznik GIS uczula na to, by udając się do innych krajów sprawdzać szczegółowe regulacje wprowadzone w związku z epidemią, bo kary za ich naruszanie mogą być nieraz bardzo surowe.

2020-06-13 08:59:12

Na granicy z krajami UE zniesiono kontrolę graniczną i sanitarną

Od północy na granicy wewnętrznej – z krajami UE – zniesione zostały kontrole graniczne. Oznacza to, że nie obowiązują już również kontrole sanitarne ani obowiązek kwarantanny – przypomina rzecznik prasowa Komendanta Głównego Straży Granicznej por. Agnieszka Golias.

Lubieszyn, ponowne otwarcie granicy polsko – niemieckiej, fot. PAP/Marcin Bielecki

Od północy nie obowiązują już kontrole graniczne na granicach z Niemcami, Czechami i Słowacją, a od godz. 9 w piątek – z Litwą. Ograniczenia zniesiono również na przejściach lotniczych i morskich. „Zniesienie kontroli granicznej na granicy wewnętrznej to także zniesienie kontroli sanitarnej i brak obowiązku kwarantanny. Wracamy do stanu sprzed 15 marca, czyli do swobodnego podróżowania” – mówi por. Agnieszka Golias. Podkreśla jednocześnie, by planując podróż zagraniczną uwzględnić obostrzenia obowiązujące w kraju, do którego się wybieramy.

Obostrzenia, w tym ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski oraz kwarantanna, wciąż obowiązują na granicy zewnętrznej UE, czyli na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą – jednak i tutaj z obowiązku kwarantanny zastosowano wiele wyłączeń. W dalszym ciągu cudzoziemcy z krajów spoza UE nie mogą wjechać do Polski w celach turystycznych.

2020-06-13 08:49:28

Dzień dobry w sobotę!

Zapraszamy na całodzienną relację z najnowszymi i najważniejszymi informacjami nt. rozwoju epidemii w Polsce.

2020-06-13 08:04:18
Zobacz także
Wasze komentarze