EPA/SEDAT SUNA

Na żywo: Koronawirus w Polsce [25 maja]: 21 631 zakażonych osób, 1007 chorych zmarło

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Rusza cykl wideokonferencji "Tarcza antykryzysowa dla biznesu"

We wtorek odbędzie się pierwsze z 20 zaplanowanych webinariów z cyklu „Tarcza antykryzysowa dla biznesu” – poinformował w poniedziałek resort rozwoju. Pierwsza wideokonferencja poświęcona będzie wsparciu branży turystycznej w dobie koronawirusa. W pierwszej wideokonferencji weźmie udział wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

2020-05-25 23:58:10

Oszczędności – pod kątem następstw epidemii

Ponad 12,5 mln zł ma w tym roku przynieść Katowicom przygotowany pierwszy pakiet oszczędności – fundusze mają trafić na walkę z epidemią i jej skutkami społecznymi i ekonomicznymi. Jednocześnie miasto podliczyło ubytki w podatkach za kwiecień na 46 mln zł.

Prezydent RP Andrzej Duda z wizytą w Katowicach, fot. KPRM/Krzysztof Sitkowski

2020-05-25 23:57:36

Czeskie granice otwarte, ale nie dla wszystkich

Premier Andrej Babisz zapowiedział w poniedziałek, że obywatele Czech i Słowacji będą mogli przekroczyć granice na 48 godzin bez testów na Covid-19 i bez kwarantanny. Rząd zdecydował w poniedziałek, że od wtorku zostaną otwarte wszystkie przejścia z Niemcami i Austrią. Decyzje nie dotyczą przejść granicznych z Polską.

Praga, fot. EPA/MARTIN DIVISEK

2020-05-25 23:52:12

Europejska pomoc dla polskich firm

Komisja Europejska zatwierdziła warty 2,2 miliarda euro polski program pożyczek dla dużych przedsiębiorstw dotkniętych wybuchem pandemii koronawirusa.

Program został zatwierdzony na podstawie tymczasowych ram prawnych dotyczących pomocy państwa przyjętych przez Komisję w marcu 2020 r. Program pożyczek jest częścią szerszego polskiego programu wsparcia, tzw. „Tarczy finansowej dla dużych przedsiębiorstw”.

2020-05-25 23:49:09

Najwięcej testów na Mazowszu i w Wielkopolsce

W kierunku koronawirusa przebadano dotąd 779 tys. 576 próbek; najwięcej, bo ponad 210 tys. na Mazowszu, a także w Wielkopolsce, ponad 91 tys. – wynika z danych opublikowanych dziś przez Ministerstwo Zdrowia.

Przebadano dotąd 779 tys. 576 próbek pobranych od 712 tys. 675 osób. Trzecim województwem jest woj. śląskie – 69 tys. 143 przebadanych próbek.

2020-05-25 19:32:25

Liczba ofiar koronawirusa w Polsce przekroczyła tysiąc osób

Ministerstwo zdrowia informuje o 193 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem.

fot. EPA/SEDAT SUNA

Dane dotyczą województw: śląskiego (69), mazowieckiego (66), dolnośląskiego (22), łódzkiego (15), świętokrzyskiego (6), lubuskiego (4), pomorskiego (4), podlaskiego (2), lubelskiego (2), kujawsko-pomorskiego (1), wielkopolskiego (1) i opolskiego (1). Resort jednocześnie informuje o śmierci 11 osób zakażonych koronawirusem. Najmłodsza ofiara wirusa to 61-letni mężczyzna, najstarsza to 99-letnia kobieta. Resort informuje też: „Z uwagi na brak klinicznych objawów, brak przesłanek epidemiologicznych i powtórną diagnostykę, WSSE w Szczecinie wykreśliła 2 przypadki zakażeń. W związku z tym odejmujemy je z wykazu woj. zachodniopomorskiego.”

2020-05-25 17:42:47

Mało dzieci wróciło do szkół

Tylko 850 dzieci z klas I-III, spośród ponad 32 tys. przyszło w poniedziałek do szkoły w województwie świętokrzyskim. Na ogólną liczbę 570 publicznych i niepublicznych szkół podstawowych otwartych zostało 228 szkół. Ta liczba stanowi 3% wszystkich dzieci w klasach I-III.

Od dzisiaj w szkołach podstawowych będą organizowane zajęcia dla klas I-III i konsultacje dla ósmoklasistów, fot. PAP/Darek Delmanowicz

Zgodnie z decyzją ministra edukacji w poniedziałek dzieci z klas zerowych i I-III mogły już wrócić na zajęcia dydaktyczne i opiekuńcze. W regionie świętokrzyskim do szkół przyszło jednak tylko 850 dzieci, spośród ponad 32 tys. (2,6% wszystkich dzieci). Na ogólną liczbę 570 szkół, w poniedziałek otwartych zostało 228, czyli 40% placówek. „Rodzice dalej boją się posyłać swoje dzieci do szkoły, choć są takie placówki, głównie na terenach wiejskich, gdzie przyszły wszystkie dzieci. Na tak niską frekwencję ma jednak również wpływ przedłużenie zasiłku opiekuńczego. Rodzice mając do wyboru, być na zasiłku i opiekować się dziećmi, czy posłać je do szkoły, wolą zostać w domu” – mówi świętokrzyski kurator oświaty.

W Warszawie rodzice deklarowali obecność 4766 dzieci, czyli 10,5% ogółu uczniów klas 1-3. W ławkach zasiadła połowa z nich. Cztery szkoły pozostały zamknięte.

2020-05-25 16:14:08

3 miliardy złotych z funduszy unijnych na wsparcie firm

Gospodarcze skutki pandemii spowodowanej przez koronawirus są odczuwalne szczególnie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Aby im pomóc, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało wsparcie, którego celem jest finansowanie kapitału obrotowego, czyli wydatków związanych z bieżącą działalnością firm. Jego budżet wyniesie co najmniej 3 miliardy złotych.

fot. unsplash

2020-05-25 16:11:26

Ponad 50 nowych przypadków koronawirusa wśród górników; przestój w dwóch kopalniach

Ponad 50 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono minionej doby wśród górników trzech spółek węglowych. Ogółem w poniedziałek rano zakażonych było 3376 górników z kilkunastu kopalń, wobec 3323 osób raportowanych w niedzielę rano.

Do końca tygodnia, na czas prowadzenia badań przesiewowych wśród załogi, wydobycie węgla wstrzymały kopalnie Pokój i Bielszowice – dwie z trzech części kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej. Górnicy to niespełna 48 proc. spośród 7071 wszystkich osób zakażonych w woj. śląskim. W poniedziałek rano śląski sanepid poinformował o potwierdzeniu w regionie (nie tylko w kopalniach) 89 nowych przypadków Sars-CoV-2.

Wśród górników największy minionej doby wzrost liczby zachorowań (o 33) nastąpił w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej (PGG) – do poniedziałku potwierdzono zakażenie u 1425 pracowników, wobec 1392 raportowanych dobę wcześniej. 2138 osób przebywa w kwarantannie. W ramach badań przesiewowych od pracowników pobrano ponad 22 tys. wymazów do testów na obecność Sars-CoV-2.

Najwięcej chorych jest w należących do PGG kopalniach: Jankowice (670), Sośnica (454) i Murcki-Staszic (221). Pod kątem SARS-Cov-2 badani są obecnie pracownicy kopalni rudzkiej Bielszowice, gdzie do poniedziałku potwierdzono 49 przypadków koronawirusa, wobec 38 raportowanych dobę wcześniej. Badania objęły też górników sąsiedniej kopalni Pokój. Zakłady te, wraz z pobliską kopalnią Halemba, działają pod wspólnym szyldem Ruda.

2020-05-25 10:39:30

Pierwsza doba, w której nie ma przypadku nowego zgonu. 148 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia

2020-05-25 10:07:07

MZ: wyzdrowiało 9 276 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem

Wyzdrowiało już 9 276 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem – poinformowało w poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia. Z powodu covid-19 w szpitalach przebywa 2 268 chorych, a kwarantanną objęto 78 259 osób.

Osoby hospitalizowane nie zawsze są nosicielami koronawirusa lub chorują na covid-19. Dopiero test, którym są poddawane, daje potwierdzenie, czy są zakażone.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało też, że na kwarantannie przebywa 78 259 osób. To te, które miały bezpośredni kontakt z zakażonymi lub z podejrzanymi o zakażenie koronawirusem.

Z kolei nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – jak podał resort – objęto 19 587 osób. Nie miały one bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się ich stan zdrowia np. jeśli pracowały w budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa.(PAP)

2020-05-25 09:34:15

Szumowski: zgromadzenia niosą ze sobą ogromne ryzyko rozniesienia epidemii

Zgromadzenia niosą ze sobą ogromne ryzyko rozniesienia epidemii dalej; nie wiadomo, kto w nich uczestniczy i trudno o dystans – podkreślił w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski, pytany o organizację tego typu wydarzeń w ostatnich dniach.

O organizowanie zgromadzeń w czasie pandemii Szumowski pytany był w poniedziałek w Polsat News. „Moja opinia jest niestety negatywna na dzień dzisiejszy, jeżeli widzimy, co się dzieje na Śląsku. Niestety zgromadzenie ma to do siebie, że nie wiadomo, kto w nim uczestniczy, trudno się zdystansować, nie jest to tak jak wesele czy wyjście do restauracji, gdzie każdy jest identyfikowany, wiadomo, gdzie siedzi” – mówił minister. „To daje niestety ryzyko ogromne rozniesienia epidemii dalej” – podkreślił.

W rozmowie wskazano, że podczas spotkań polityków często widuje się ich bez maseczek, a także w sytuacjach, w których ściskają komuś ręce. Prowadzący zauważył też, że niedawno w mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie premiera Mateusza Morawieckiego, który siedzi przy restauracyjnym stoliku z osobami, z którymi na pewno nie mieszka w jednym gospodarstwie domowym.

Szumowski przyznał, że „dystanse na pewno mogłyby być większe”. „Jeśli ktoś przychodzi na zgromadzenia, to one są nielegalne i w ogóle nie powinny się odbywać, natomiast jeśli ktoś się spotyka z wąską grupą ludzi obcych, to na pewno powinien być dystans i na pewno powinna być maseczka, jeśli nie jest to spotkanie w związku z pełnioną funkcją czy zawodem” – powiedział minister.

Dopytywany, czy politycy powinni np. ściskać swoich zwolenników, którzy są bez maseczek, Szumowski wskazał w odpowiedzi, że osoby te powinny mieć maseczki i powinny znajdować się w odpowiednim dystansie.

Na pytanie, czy w przypadku, gdy tak nie jest, powinna interweniować policja, Szumowski odparł, że na problem mogą zwrócić uwagę również inne osoby. „Jest również SOP wokół niektórych osób, pana prezydenta, a wokół prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego są jego doradcy – powinni zwrócić uwagę, że prosimy o zwiększenie dystansu i tyle” – powiedział.(PAP)

2020-05-25 09:04:50

Minister zdrowia: myślę, że dzisiaj lub jutro zapadnie decyzja ws. zniesienia obowiązku noszenia maseczek na ulicach

Myślę, że dzisiaj lub jutro zapadnie decyzja ws. zniesienia obowiązku noszenia maseczek na ulicach; są trzy województwa, co do których być może trzeba byłoby się zastanowić, czy ten obowiązek utrzymać – stwierdził w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Jak dodał, wraz z zakomunikowaniem decyzji ws maseczek podane zostaną nowe informacje dotyczące możliwości organizowania wesel.

O to, kiedy zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek na ulicach, Szumowski został zapytany w poniedziałek rano w Polsat News.

„Myślę, że dzisiaj lub jutro będziemy komunikowali ten fakt – podobnie jak wesela – wspólnie z panem premierem” – odparł minister. „Mamy tak naprawdę trzy województwa, które mają wskaźnik (przenoszenia zakażeń – PAP) powyżej jednego lub jeden, gdzie być może trzeba się zastanowić, czy nie pozostawić jednak tego obowiązku” – dodał.

Nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej obowiązuje od 16 kwietnia. Można do tego użyć odzieży lub jej części (np. chustki), maski albo maseczki.(PAP)

2020-05-25 08:06:54

Dzień dobry

Rozpoczynamy dzisiejszą relację. W tej chwili mamy 21 326 zakażonych osób. 996 chorych zmarło.

2020-05-25 07:05:24
Zobacz także
Wasze komentarze