fot. EPA/Julien de Rosa

NA ŻYWO: Koronawirus w Polsce [30 marca]: 2055 zakażonych, 31 zmarłych

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Nie żyje pracownik Ministerstwa Sprawiedliwości, który był zarażony koronawirusem

Przyczyną śmierci było zarażenie koronawirusem – poinformował w poniedziałek wieczorem portal wPolityce.pl powołując się na informacje z ministerstwa. „Był dobrym, szlachetnym i lubianym przez wszystkich człowiekiem” – powiedział portalowi wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

2020-03-30 23:19:48

Dziś zmarło 9 osób. To dotąd najwięcej w czasie epidemii w Polsce

Ministerstwo zdrowia poinformowało w poniedziałek o 193 nowych, potwierdzonych wynikami badań laboratoryjnych, przypadkach koronawirusa; bilans wzrósł przez to do 2055. W poniedziałek zmarło dziewięć osób – to największy smutny dzienny bilans od początku stanu epidemii w Polsce.

Liczba zakażonych to dziś w sumie 193 osoby. Były już dni, w których ten bilans był wyższy. W minionym tygodniu liczba zakażeń wynosiła kolejno: w poniedziałek – 116, we wtorek – 152, w środę – 151, w czwartek – 170, w piątek – 168, sobotę – 249, a w niedzielę – 224.

2020-03-30 21:48:44

Jest dodatkowe laboratorium gotowe do walki z wirusem

Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu będzie – jako druga placówka w województwie śląskim – prowadził testy genetyczne na obecność wirusa SARS-CoV-2. Laboratorium uzyskało akredytację Ministerstwa Zdrowia.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach jest pierwszym takim ośrodkiem w woj. śląskim – i jedynym jak dotąd w regionie – na opublikowanym w poniedziałek przez Ministerstwo Zdrowia wykazie 49 laboratoriów wykonujących w naszym kraju badania na koronawirusa. Więcej laboratoriów to szansa na zwiększenie „dziennej przepustowości” w testowaniu.

PAP/Jakub Kaczmarczyk

2020-03-30 21:44:11

Co ze sklepami w niedziele?

Pakiet antykryzysowy nie przewiduje umożliwienia handlu w niedziele, ale pozwala sklepom na przyjmowanie i rozładowywanie towaru i rozładowywanie go na półki – poinformowała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

fot. pixabay

Minister rozwoju zaznaczyła, że priorytetem rządu jest obecnie ochrona ludności, pracowników oraz zachowanie potencjału gospodarczego kraju w stanie jak najmniej dotkniętym przez skutki pandemii.

2020-03-30 21:41:23

10 tys. łóżek i ok. 1300 respiratorów w szpitalach zakaźnych

Te dane podał na antenie TVN24 minister zdrowia. Łukasz Szumowski przekazał, że 50 respiratorów jest używanych, co – jak mówił – „pokazuje, że mamy duży potencjał, ale to nie może nas usypiać”. To liczby odnoszące się tylko do szpitali zakaźnych, ” – zaznaczył.

fot. PAP/Radek Pietruszka

2020-03-30 21:29:31

Łódź: przed miejskim szpitalem rozbito wojskowe namioty

Będą pełnić funkcję zapasowych izb przyjęć. Namioty – w przypadku pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej – mogą stać się mobilnymi izbami przyjęć.

Kontener – izolatka przed szpitalem w Poznaniu, fot,. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Namioty mają po ok. 25 metrów kwadratowych i są podzielone na mniejsze pomieszczenia. Zostanie przy nich zainstalowana nagrzewnica. Te namioty są przygotowane na wypadek, gdyby sytuacja epidemiologiczna jeszcze się pogorszyła. Zapasowe miejsca dla potencjalnych pacjentów w namiotach wojskowych typu ns powstały dla bezpieczeństwa pozostałych w placówce chorych oraz personelu medycznego. W namiotach można zorganizować, zapasową, mobilną izbę przyjęć na kilkanaście łóżek.

2020-03-30 20:54:57

Kiedy decyzja ws. wyborów prezydenckich?

Za tydzień lub dwa, kiedy poznam dane na temat przebiegu krzywej zachorowań, będę mógł wydać rekomendacje ws. wyborów prezydenckich – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia pytany na antenie TVN24 o to, czy rozmawiał z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim o przełożeniu terminu wyborów prezydenckich, odpowiedział, że gdy będzie miał wiarygodne dane na temat przebiegu krzywej zachorowań, to wtedy zarekomenduje premierowi, prezydentowi i marszałkom odpowiednie rozwiązane.

Wybory do Sejmu i Senatu RP fot. PAP/Darek Delmanowicz

PAP/Darek Delmanowicz

„To będzie pewnie za tydzień, za półtora tygodnia” – mówił Szumowski. Zaznaczył, że jego „rekomendacje, jako ministra zdrowia, jako lekarza będą oparte na danych, na liczbach zakażonych, na ryzyku epidemicznym”.

2020-03-30 20:46:09

5 kolejnych osób nie żyje

Jest 71 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych – informuje Ministerstwo Zdrowia. Potwierdzone przypadki dotyczą: 26 osób z woj. mazowieckiego, 17 osób z woj. wielkopolskiego, 15 osób z woj. dolnośląskiego, 6 osób z woj. śląskiego, 3 osób z woj. opolskiego, 3 osób z woj. lubelskiego oraz 1 osoba z woj. zachodniopomorskiego.

„Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci pięciu kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 71-letni mężczyzna, 87-letnia kobieta i 73-letnia kobieta ze szpitala w Radomiu, wszyscy z chorobami współistniejącymi; 73-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, która była w stanie ciężkim i miała choroby współistniejące oraz 60-letni mężczyzna ze szpitala w Biłgoraju” – podaje resort zdrowia.

2020-03-30 20:03:04

Senat obraduje nad tzw. tarczą antykryzysową

Senatorowie na posiedzeniu plenarnym obradują w poniedziałek nad ustawami składającymi się na tzw. tarczę antykryzysową.

Obrazy Senatu, fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Sejm uchwalił w sobotę ustawę wspierającą firmy w związku z epidemią koronawirusa. Ustawa m.in. zwalnia mikrofirmy i samozatrudnionych z płacenia ZUS przez 3 miesiące, przewiduje także wypłacanie świadczenia postojowego. W ustawie zawarto m.in. zwolnienie ze składek na ZUS przez 3 miesiące dla pracujących w mikrofirmach zatrudniających do 9 osób, założonych przed 1 lutego 2020 r., a także osób samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia, zarejestrowanych przed 1 lutego 2020 r.

2020-03-30 18:28:44

Kiedy szczepionka przeciw koronawirusowi?

Nad szczepionką przeciwko koronawirusowi, która może być gotowa za kilkanaście miesięcy, pracuje niezależnie od siebie kilkanaście grup badawczych – podkreśla Aleksandra Mościcka-Strudzińska z NCBR. Do badań mają się włączyć polscy eksperci.

fot. unsplash

Zwykle prace nad nową szczepionką zajmują około 10 lat, pandemia wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2 jest jednak wyjątkowa. Dlatego badania mają być znacznie skrócone, jeśli tylko będzie to możliwe. Szczepionka może być gotowa najwcześniej za kilkanaście miesięcy – twierdzi koordynator obszaru farmacji i biotechnologii w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju Aleksandra Mościcka-Strudzińska.

Specjalistka wyjaśnia, że szczepionki zawierają antygeny, zdolne wywoływać powstanie tzw. swoistej, czynnej odporności przeciwko czynnikowi zakaźnemu lub wytwarzanej przez niego toksynie albo antygenowi. Pierwszy etap prac pozwala określić, jaki antygen jest zdolny do wzbudzenia wysokiego poziomu odpowiedzi immunologicznej. Następnie trzeba opracować sposób produkcji antygenu, aby móc przystąpić do testów.

2020-03-30 17:54:29

We wtorek nowe rygory sanitarne

Codziennie staramy się adaptować i wdrażać nowe rozwiązania i takie rozwiązania zamierzamy również jutro, dodatkowe rygory sanitarne 0 poinformował w Senacie premier.

Mateusz Morawiecki, który zabrał głos przed senacką debatą nad rządowymi ustawami o „tarczy antykryzysowej”, ocenił, że warunkiem przetrwania w dobie obecnego kryzysu jest elastyczność reakcji na każdym szczeblu i w każdej dziedzinie.

2020-03-30 17:42:15

Ponad 5 mln maseczek gotowych do użycia

Maseczki trafią nie tylko do szpitali zakaźnych, ale też pozostałych jednostek ochrony zdrowia i innych służb. Będzie to ponad 5 mln 200 tys. maseczek, prawie 32 tys. kombinezonów, ponad 6 mln rękawiczek.

Podczas konferencji prasowej Szumowski mówił, że do tej pory resort komunikował, że państwo jest odpowiedzialne przede wszystkim za szpitale zakaźne i placówki jednoimienne. „To pozostaje w mocy, na pierwszej linii frontu mamy osoby, które tam w tym jednostkach pracują i pacjenci z koronawirusem powinni trafiać przede wszystkim do tych szpitali” – zaznaczył.

fot. PAP/Tomasz Wojtasik

Jednocześnie – jak mówił – sytuacja się zmienia i liczba stwierdzonych przypadków będzie w tysiącach. „To oznacza, że coraz większe ryzyko jest w pozostałych zakładach i miejscach, gdzie są leczeni pacjenci” – stwierdził.

2020-03-30 15:57:17

Jutro nowe obostrzenia w walce z koronawirusem

Po ostatnim weekendzie widać, że należy wzmóc działania na rzecz przestrzegania już wprowadzonych przepisów, ale również trzeba rozważyć wprowadzenie dodatkowych regulacji w walce z koronawirusem – oświadczył szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Zapowiedział, że premier ogłosi je jutro.

fot. PAP/Adam Warżawa

„Podkreślamy od początku, że rząd stara się elastycznie reagować na istniejąca sytuację i tak naprawdę każdego dnia i każdego tygodnia, podsumowując dotychczasowe działania, wyciągamy kolejne wnioski i podejmujemy decyzje” – oświadczył minister Dworczyk.

O planowane zmiany pytany był też minister zdrowia. Na konferencji prasowej powiedział, że „ostatni weekend nie napawa nadzieją, że restrykcje, które do tej pory były, są wystarczające”.

2020-03-30 15:15:24

79 nowych przypadków zakażenia

Jest 79 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych – informuje Ministerstwo Zdrowia.


Potwierdzone przypadki dotyczą: 25 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 19 osób z woj. małopolskiego, 12 osób z woj. łódzkiego, 8 osób z woj. opolskiego, 4 osób z woj. podkarpackiego, 4 osób z woj. podlaskiego, 4 osób z woj. wielkopolskiego, 2 osób z woj. pomorskiego oraz 1 osoby z woj. zachodniopomorskiego.

W sumie liczba zakażonych koronawirusem to 1984 (wśród nich 26 to osoby zmarłe).

2020-03-30 14:49:23

Policja wyjaśnia okoliczności udziału kilkudziesięciu osób we mszy św.

Podlaska policja wyjaśnia, jak doszło do tego, że – mimo ograniczenia liczby uczestników uroczystości religijnych do pięciu osób – w jednej z niedzielnych mszy św. w kościele w Dąbrowie Białostockiej wzięło udział kilkadziesiąt osób. Po interwencji policji parafia zapewnia, że teraz już zdecydowanie pilnuje obowiązujących zasad.

Fot. cathopic

Do zdarzenia doszło w minioną niedzielę w kościele pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa Męczennika w Dąbrowie Białostockiej. Jak powiedział w poniedziałek PAP rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa, policja otrzymała zgłoszenie, że we mszy św. uczestniczy więcej niż pięć osób.

2020-03-30 14:32:35

Ginekolog zakażony SARS-CoV-2; zamknięty oddział szpitala w Otwocku i przychodnia w Celestynowie

Do odwołania wstrzymano przyjęcia na oddział ginekologiczno-położniczy w Powiatowym Centrum Zdrowia w Otwocku oraz zamknięto poradnię ginekologiczną w SPZOZ w Celestynowie. Powodem jest zdiagnozowanie koronawirusa u lekarza ginekologa, który pracował w obydwu placówkach. Dzień wcześniej o podobnej decyzji poinformowało Powiatowe Centrum Zdrowia (PCZ) w Otwocku.

2020-03-30 14:11:08

Objęta kwarantanną pojechała na chrzciny wnuka

Do 5 tys. zł grzywny i 30 tys. zł kary administracyjnej grozi 50-letniej mieszkance Wielenia, która zamiast przebywać na kwarantannie pojechała do sąsiedniej miejscowości na chrzciny wnuka.

Oficer prasowa policji w Czarnkowie asp. Karolina Górzna-Kustra poinformowała w poniedziałek PAP, że 50-letnia mieszkanka Wielenia przebywała na kwarantannie domowej po powrocie z Holandii.

W niedzielę policjanci z komisariatu w Wieleniu pojechali sprawdzić, czy kobieta stosuje się do zasad izolacji, jednak nie zastali jej w domu.

fot. unsplash

„Dzielnicowy skontaktował się telefonicznie z 50-latką. Powiedziała, że jest na chrzcinach wnuka” – przekazała policjantka. Dodała, że 50-latka pojechała na uroczystość do sąsiedniej miejscowości w gminie Wieleń.

2020-03-30 14:01:54

Ksiądz zarażony koronawirusem

U księdza proboszcza z Niskowej (koło Nowego Sącza) stwierdzono zakażenie koronawirusem. Osoby, które miały z nim kontakt proszone są o kontakt z nowosądeckim sanepidem lub wikarym, który pracuje przy parafii. (tel. 505090759).

ksiądz książka

Fot. cathopic

2020-03-30 13:28:30

Dron wykorzystywany w kontrolach dot. zakazu gromadzenia się

Zielonogórscy policjanci do kontrolowania przestrzegania zakazu gromadzenia się wykorzystują m.in. drona z kamerą. Przy jego użyciu są sprawdzane rozległe tereny rekreacyjne, parki i lasy, których w mieście nie brakuje.

fot. unsplash

W sobotę pogoda zachęcała do spacerów i wycieczek rowerowych. Policjanci podjęli kilka interwencji związanych z łamaniem zakazu gromadzenia się. Za lekceważenie obowiązujących obostrzeń sprawy kierowane są do sądu. Drona wykorzystują też policjanci w innych miastach w całym kraju.

2020-03-30 13:06:04

Prawie 47 tys. przebadanych próbek

W laboratoriach w Polsce przebadano dotąd 46,607 tys. próbek pod kątem wykrycia koronawirusa. 1905 z nich dało wynik pozytywny, a 44,702 tys. negatywny – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 3,8 tys. testów.

fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Zakażenie koronawirusem stwierdzono dotąd u 1905 osób, z czego w poniedziałek przybyło 43 nowych przypadków zakażeń.

2020-03-30 12:39:27

GIS przypomina zasady dotyczące opuszczania kwarantanny

Decyzja o kwarantannie wynika z tytułu przekroczenia granicy po 15 marca 2020 r. albo może być przekazana ustnie przez pracownika sanepidu – przypomina Główny Inspektorat Sanitarny.

Kwarantanna nakładana jest na 14 dni. „W przypadku przekroczenia granicy kwarantanna obowiązuje przez okres 14 dni, licząc od dnia następnego po dniu przekroczenia granicy. O jej rozpoczęciu i zakończeniu informuje Straż Graniczna w momencie przekroczenia granicy. Dane osób przekraczających granicę trafiają do systemu, który prowadzi wojewoda. W przypadku wątpliwości dotyczących prawidłowości dotyczących dat kwarantanny związanej z powrotem do kraju po 15 marca, należy kontaktować się z urzędem wojewódzkim” – podkreśla GIS.

fot. unsplash

W przypadku kwarantanny nakładanej przez sanepid – o jej nałożeniu informuje, również telefonicznie, pracownik sanepidu. Podczas informacji o nałożeniu kwarantanny pracownik sanepidu informuje o dacie jej zakończenia.

2020-03-30 12:17:02

Posiedzenie sztabu kryzysowego

Szef MSZ Jacek Czaputowicz wziął w poniedziałek udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych – poinformował resort na Twitterze. Sztab omówił sytuację epidemiologiczną na świecie, transport materiałów medycznych z Chin i mały ruch graniczny.

2020-03-30 11:44:01

Śmierć 4 osób

2020-03-30 08:50:58

43 nowe przypadki zakażeń

2020-03-30 08:49:39

To pewne! Psy i koty nie przenoszą koronawirusa

Analiza tysięcy próbek pobranych od psów i kotów nie przyniosła ani jednego wyniku dodatniego na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19 – informuje globalna spółka IDEXX Laboratories, Inc., zajmująca się diagnostyką i oprogramowaniem w dziedzinie weterynarii.

2020-03-30 07:55:25

Dzień dobry!

Na bieżąco będziemy dodawać tutaj informacje o koronawiruse w Polsce.

2020-03-30 07:15:25

Zobacz także
Wasze komentarze