fot. EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

NA ŻYWO: Koronawirus w Polsce [6 kwietnia]: 4413 zakażonych, 107 zmarłych

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ambasador Ukrainy w Polsce radzi Ukraińcom, by nie jechali na święta do kraju

Andrij Deszczyca poradził Ukraińcom, którzy mają możliwość pozostania w Polsce, by nie jechali na Wielkanoc do ojczyzny – pisze w poniedziałek agencja Ukrinform, powołując się na komentarz udzielony jej przez dyplomatę.

Dorohusk, przejście graniczne z Ukraina, fot. PAP/Wojtek Jargiło

Deszczyca przypomniał, że od 7 kwietnia na granicy polsko-ukraińskiej pozostają otwarte dwa przejścia – Dorohusk-Jagodzin i Korczowa-Krakowiec – i będzie można je przekroczyć tylko samochodem. Ukraińska straż graniczna i miejscowe władze już nie będą wysyłać autobusów, by przewozić przez granicę osoby, które będą się zbierać po polskiej stronie, tak jak to było do tej pory. Ambasador dodał, że ukraińska strona pracuje nad zorganizowaniem kolejnych specjalnych kolejowych i lotniczych połączeń między Polską i Ukrainą.

Szacuje się, że od 15 marca z Polski na Ukrainę wyjechało ok. 150 tys. Ukraińców .W Polsce obecnie może przebywać do miliona migrantów z Ukrainy. Prawosławna Wielkanoc w tym roku przypada 19 kwietnia, tydzień po świętach katolickich.

2020-04-06 20:12:17

Studenci wyprodukowali ok. 3 tys. przyłbic; chcą zrobić 10 tys.

Około 3 tys. przyłbic ochronnych wyprodukowano podczas akcji „Przyłbica dla medyka”, organizowanej przez studentów Wydziału Lekarskiego UJ. Organizatorzy liczą, że uda się im wykonać nawet 10 tys. sztuk. Akcja „Przyłbica dla medyka” rozpoczęła się pod koniec marca i zakładała wyprodukowanie co najmniej 2 tys. przyłbic. Zgłaszający się do udziału w niej otrzymali instrukcje obsługi.

Diana Czerwaszkiewicz podczas wykonywania przyłbic w prywatnym warsztacie, fot. PAP/Marcin Bielecki

„Przyłbice przekazujemy na bieżąco, około dwa dni po wyprodukowaniu” – mówi Klaudiusz Bolt z Samorządu Studentów Wydziału Lekarskiego UJ CM, który zainicjował akcję.

2020-04-06 20:08:49

Zamknięto oddział pleszewskiego szpitala, trwa ewakuacja pacjentów

Oddział paliatywny oraz zakład opiekuńczo-lecznicy w Pleszewie zostały zamknięte. U 23 pacjentów i 6 pracowników wykryto koronawirusa. Chorzy są transportowani do szpitali zakaźnych.

fot. PAP/Adam Warżawa

Otrzymane w poniedziałek wyniki badań potwierdziły zakażenie koronawirusem u 23 pacjentów i 6 pracowników oddziału paliatywnego w Pleszewskim Centrum Medycznym. Okazało się, że na oddział paliatywny 2 kwietnia przybyło dwóch zakażonych pacjentów z powiatu krotoszyńskiego. Jeden z nich, 75-letni mężczyzna – zmarł, drugi został przewieziony na oddział zakaźny do Poznania. Pacjenci są transportowani do szpitala zakaźnego w Poznaniu, a zakażony personel medyczny został poddany kwarantannie.

2020-04-06 20:06:31

Pracodawcy zawnioskowali o niemal 700 mln zł wsparcia

Przedsiębiorcy zawnioskowali o niemal 700 mln zł wsparcia na dofinansowanie wynagrodzeń dla ponad 100 tys. pracowników i na 26,8 tys. pożyczek – infromuje resort rodziny, pracy i polityki społecznej. „Tarcza antykryzysowa to realna i potrzebna pomoc” – mówi minister Marlena Maląg.

Dofinansowanie do wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy to jeden z instrumentów wsparcia dla przedsiębiorców w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Do tej pory złożono niemal 2,5 tys. wniosków o tę formę wsparcia.

2020-04-06 20:04:19

Małopolska: obowiązek badania temperatury u pracowników szpitali

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zdecydował w poniedziałek o wprowadzeniu regularnych badań temperatury ciała u pracowników szpitali, w szczególności w momencie wejścia na ich teren. Nakaz obejmuje 38 małopolskich placówek samorządowych i państwowych.

Wojewoda podkreśla też, że „druga kwestia to konieczność reorganizacji SOR-ów i izb przyjęć, tak by oddzielić pacjentów z objawami COVID-19 od pozostałych osób”.

fot. unsplash

2020-04-06 20:03:14

Śląsk: do środy zgłoszenia chętnych do udziału w śniadaniu dla samotnych

Do środy organizatorzy corocznych śniadań wielkanocnych dla samotnych, odbywających się m.in. na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, czekają na zgłoszenia od tych, którzy chcą wziąć udział w tegorocznej edycji akcji.

fot. unsplash

W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa przedsięwzięcie – gromadzące w poprzednich latach w dużych salach setki osób – będzie miało inną formułę. Sztab ochotników zamierza w niedzielę rano odwiedzić samotne osoby z metropolitalnych miast, dostarczając im wielkanocne śniadania do domów.

2020-04-06 20:01:20

Prezydent rozmawiał z wojskowymi medykami przebywającymi na misji we Włoszech

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w poniedziałek z lekarzami z Wojskowego Instytutu Medycznego biorącymi udział w misji medycznej we Włoszech. „To pokazuje dobry poziom współpracy z naszymi włoskimi przyjaciółmi” – ocenił rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

fot. PAP/Piotr Nowak

Lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) biorą udział w naukowej misji medycznej we Włoszech. Celem misji jest wymiana doświadczeń dotyczących form i sposobów organizacji krajowego systemu ochrony zdrowia pod kątem skuteczności walki z epidemią koronawirusa. Wojskowi medycy będą przebywać we Włoszech do 9 kwietnia.

2020-04-06 19:55:57

Wrocław: Centrum Chorób Płuc wznawia przyjmowanie pacjentów

Centrum wznawia przyjmowanie pacjentów i działalność swoich oddziałów oraz laboratorium. To efekt powrotu do pracy kilkudziesięciu osób z personelu, które odbyły kwarantannę.

Łącznie w szpitalu zakażenie potwierdzono u 53 osób, z czego 41 to personel medyczny. Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc 29 marca wstrzymało przyjęcia nowych pacjentów.

2020-04-06 19:53:33

Izby przyjęć i SOR-y muszą wydzielić strefy dla osób z podejrzeniem koronawirusa

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zdecydował, że izby przyjęć i szpitalne oddziały ratunkowe mają obowiązek wydzielenia stref dla osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Muszą one też regularnie badać temperaturę ciała pracowników szpitali. Decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu.

fot. PAP/Adam Warżawa

2020-04-06 19:51:17

Materiały ochronne dla szpitali tematem wideokonferencji z wojewodami

Realizacja zapotrzebowań na materiały ochronne dla szpitali, DPS-ów i izolatoriów była m.in. tematem odbywającej się codziennie wideokonferencji z wojewodami – poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Chodzi m.in. o maseczki, rękawice ochronne czy gogle dla tych miejsc.

2020-04-06 19:35:56

Dostawa środków ochrony osobistej dla pracowników aptek

Każda apteka i punkt apteczny w Polsce na własny użytek ma otrzymać 10 litrów płynu dezynfekującego, 100-200 par rękawic ochronnych i 100-150 masek ochronnych – informuje Naczelna Izba Aptekarska. Środki ochrony zakupiło Ministerstwo Zdrowia.

W ramach inicjatywy – jak wskazano – każda apteka w Polsce na użytek własny powinna otrzymać: 10 litrów płynu dezynfekującego Trisept Max (producent: Polfa Tarchomin); 100-200 par rękawic ochronnych oraz 100-150 masek ochronnych.

2020-04-06 18:55:10

212 nowych zakażeń, liczba zmarłych przekroczyła 100

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek po południu o 212 nowych, potwierdzonych badaniami przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o dziewięciu kolejnych zgonach. Liczba zakażeń wzrosła do 4 tys. 413 przypadków, a zgonów do 107.

Zmarło  9 kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 88-letni mężczyzna hospitalizowany w Puławach, 80-letni mężczyzna hospitalizowany w Raciborzu, 82-letnia kobieta hospitalizowana w Częstochowie, 70-letni mężczyzna i 74-letnia kobieta hospitalizowani w Bolesławcu, 65-letni mężczyzna i 97-letnia kobieta hospitalizowani w Warszawie, 68-letni mężczyzna z DPS w Niedabylu, 87-letnia kobieta hospitalizowana w Kędzierzynie-Koźlu. Wszyscy – jak podało MZ – mieli choroby współistniejące.

2020-04-06 18:01:40

Apel, by nie kupować testów na COVID-19, które mają być stosowane w domu

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorz Cessak zaapelował, aby nie kupować testów na COVID-19 do samodzielnego stosowania w warunkach domowych. Nie ulegajmy nieuczciwym ofertom – zaleca.

fot. PAP/Tytus Żmijewski

Cessak podkreślił, że wszystkie powiadomienia i zgłoszenia do Urzędu testów do wykrywania SARS-CoV-2 dotyczą jedynie testów laboratoryjnych.

2020-04-06 16:05:47

Warszawa: komunikacja miejska będzie jeździć bez klimatyzacji ze względu na epidemię

Zarząd Transportu Miejskiego wystąpił do przewoźników, którzy obsługują warszawską komunikację, o wyłączenie układów klimatyzacji i wentylacji pojazdów – przekazał w poniedziałek stołeczny magistrat. Działanie to jest częścią profilaktyki w walce z epidemią koronawirusa.

fot. PAP/Leszek Szymański

„Przewoźnicy zostali zobowiązani, by w pojazdach, w których jest to technicznie możliwe, wyłączyć układy wentylacji, ogrzewania, chłodzenia i klimatyzacji, w przypadku, gdy ich działanie wymusza cyrkulację powietrza. Jednocześnie odblokowane zostaną okna w przestrzeni pasażerskiej” – podał urząd.

2020-04-06 15:58:42

Kraków: MPK testuje odkażanie pojazdów za pomocą lamp UV

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie rozpoczęło testy dezynfekcji swoich pojazdów z wykorzystaniem lamp ultrafioletowych. Takiemu procesowi zostało poddanych kilka różnych typów tramwajów i autobusów.

fot. PAP/Łukasz Gągulski

Przewoźnik zdecydował o użyciu metody dezynfekcji wykorzystującej sterylizatory wyposażone w te same promienniki, które są już stosowane m.in. w szpitalach oraz gabinetach zabiegowych i mają potwierdzoną skuteczność w niszczeniu bakterii i wirusów. Lampy UV o długości fal 254 nm umocowano do specjalnych konstrukcji. Cztery takie zestawy z ośmioma lampami UV zostały wstawione m.in. do wagonu NGT6 na zajezdni tramwajowej Podgórze.

2020-04-06 14:59:31

Koronawirus może pozostać na maseczkach nawet przez tydzień

Wirus SARS-CoV-2 może się utrzymywać na powierzchniach stalowych i plastikowych przez kilka dni, a na zewnętrznej warstwie maseczek chirurgicznych nawet przez tydzień – informuje dziennik „South China Morning Post”, cytując hongkońskie badanie.

Badacze z Uniwersytetu Hongkongu (HKU) ustalili, że koronawirusa „zabijają” powszechnie używane w domach środki czystości, w tym wybielacz. Badanie opublikowano w piśmie medycznym „Lancet”.

fot. PAP/Valdemar Doveiko

„SARS-CoV-2 może być wysoce stabilny w sprzyjającym środowisku, ale jest też podatny na standardowe metody dezynfekcji” – oceniają naukowcy i dodają, że patogen jest też wrażliwy na wysokie temperatury.

2020-04-06 14:20:44

250 tys. wniosków o wsparcie

Złożono już ponad ćwierć miliona wniosków o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej, z czego zdecydowana większość dotyczy zwolnienia z opłacania składek ZUS na 3 miesiące – informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

fot. unsplash

Złożono również 39 570 wniosków o świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz 2056 wniosków dla umów cywilnoprawnych. Wysokość świadczenia postojowego to 2080 zł brutto, a w przypadku osób wykonujących działalność gospodarczą rozliczających się w formie karty podatkowej – 1300 zł brutto.

O przyznanie niskooprocentowanej pożyczki do 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorcy złożono 22 998 wniosków. Taka pożyczka wraz z odsetkami podlega umorzeniu, pod warunkiem, że przez trzy miesiące od dnia jej udzielenia mikroprzedsiębiorca nie zmniejszy zatrudnienia w stosunku do stanu na 29 lutego br.

2020-04-06 14:10:27

Zmarł mężczyzna - "pacjent zero" z Małopolski

Zmarł pierwszy pacjent, u którego w Małopolsce potwierdzono zakażenie koronawirusem; to około 60-letni mężczyzna.

 

Pacjent leczony był od 6 marca, w ostatnim czasie był on podłączony do respiratora. Przed przyjęciem do szpitala przebywał on w północnych Włoszech. Do kraju wrócił samolotem, który pod koniec lutego wylądował na warszawskim lotnisku Chopina, skąd mężczyzna dostał się do Krakowa własnym samochodem.

fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

1 marca nie mając jeszcze objawów choroby zgłosił się do sanepidu – dopełniając wszystkich procedur, o które apelowały służby sanitarne. Mężczyzna dostał zalecenie poddania się samoobserwacji przez 14 dni, a jego pracodawca zezwolił mu na pracę zdalną. Po kilku dniach zgłosił, że poczuł się gorzej i został przewieziony na oddział zakaźny.

2020-04-06 13:46:31

Konin: kwarantanna pracowników szpitala po wykryciu koronawirusa

Po wykryciu koronawirusa u pacjentki Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie kwarantannie poddano część personelu oddziału wewnętrznego. W niedzielę dyrekcja placówki poinformowała o zamknięciu oddziału chorób płuc.

fot. PAP/Adam Warżawa

Z kolei Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy poinformowało o wstrzymaniu przyjmowania pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Powodem takiej decyzji był dodatni wynik testu na SARS-CoV-2 u jednego z lekarzy. Obecnie sprawdzane są oraz lokalizowane wszystkie osoby, które miały kontakt z chorym pracownikiem szpitala. Wszystkie one przejdą testy na obecność koronawirusa.

2020-04-06 13:10:29

Minister zdrowia: restrykcje przynoszą dobre efekty

Gdybyśmy nie wprowadzili restrykcji dotyczących przemieszczania się i izolacji to predykcje mówią o 16,5 tys. osób zakażonych; obecnie mamy ich 4201 – mówił w poniedziałek w Sejmie minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki przedstawił informację rządu w związku z epidemią koronawirusa, później kluby przedstawiły swoje stanowiska, a następnie posłowie zadawali pytania. Szef resortu zdrowia przekazał, że obecnie w szpitalach zakaźnych jednoimiennych przebywa blisko 1800 pacjentów. „Jest 107 pacjentów na respiratorach i tych respiratorów mamy ok. 1,5 tys. w szpitalach zakaźnych i szpitalach jednoimiennych” – mówił Szumowski.

fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Minister wskazał, że do tej pory wykonano ponad 85 tys. testów. „To jest ponad 2,2 tys. na milion mieszkańców i na 4000 zakażonych, plasuje nas to w czołówce peletonu krajów, które były na tym etapie epidemii” – powiedział.

2020-04-06 12:49:14

Wicepremier Jarosław Gowin podaje się do dymisji

– Podaję się do dymisji; Porozumienie pozostaje częścią Zjednoczonej Prawicy; rekomendowaliśmy na funkcję wicepremiera Jadwigę Emilewicz – poinformował w południe wicepremier, szef resortu szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

To temat poboczny dla walki z koronawirusem, ale ściśle z nią związany. Gowin podkreślił podczas konferencji prasowej, że w obecnej sytuacji wszyscy powinniśmy się skoncentrować na dwóch sprawa – walce z epidemią koronawirusa i walce o polską gospodarkę. Dodał, że należy też „jakoś rozstrzygnąć kwestię wyborów prezydenckich”. Gowin przypomniał, że zaproponował zmiany w konstytucji i przesunięcie wyborów o dwa lata. Tę propozycję przyjęło tylko PiS. „Powiedzmy sobie otwarcie, polska klasa polityczna nawet w tak trudnych warunkach nie potrafi się porozumieć” – podkreślił Gowin.

fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Partia Jarosława Gowina pozostaje więc w koalicji rządzącej, ale nie jest pewne, czy jego dzisiejsza decyzja nie wpłynie na stabilność obozu rządzącego. Cały czas otwartą pozostaje kwestia zaplanowanych na maj wyborów prezydenckich.

2020-04-06 12:25:05

Dolnośląskie. 9 nowych przypadków zakażenia koronawirusem

Jak przekazały w poniedziałek do południa służby prasowe wojewody dolnośląskiego, w regionie zdiagnozowano 9 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. „Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia i Jeleniej Góry oraz powiatów: milickiego, trzebnickiego, jeleniogórskiego” – podano.

W poniedziałek resort zdrowia poinformował o kolejnym zmarłym pacjencie na Dolnym Śląsku, który był zakażony nowym patogenem. To 61-letni mężczyzna hospitalizowany we Wrocławiu.
(PAP)

2020-04-06 10:58:00

#zostanwdomu

2020-04-06 10:54:00

Potrzeba nowych środków z Unii

2020-04-06 10:49:00

Śląskie. 18 nowych zakażeń, zmarł 87-latek

Na oddział zakaźnym szpitala w Zawierciu z wyraźnymi objawami zakażenia koronawirusem trafiły nastolatka oraz starsza kobieta – obie są mieszkankami Zawiercia. W szpitalu zakaźnym w Tychach leczyć się będzie młody mieszkaniec Katowic. Tam także pozostanie starszy mieszkaniec Mysłowic.

Z kolei na oddziale zakaźnym szpitala w Chorzowie przebywa kobieta w średnim wieku z powiatu będzińskiego. 4 kolejne próbki pobrane od osób przebywających w szpitalu specjalistycznym w Bytomiu okazały się dodatnie. Groźnego wirusa wykryto także w organizmie mężczyzny w średnim wieku z powiatu częstochowskiego, który przebywa w szpitalu specjalistycznym w Częstochowie.

Z kolei w swoich domach, dzięki dobremu na razie samopoczuciu oraz niedokuczliwym objawom koronawirusa, przez kolejne tygodnie pod ścisłym nadzorem służb sanitarnych oraz lekarza chorób zakaźnych leczyć się będą: mieszkaniec powiatu cieszyńskiego w średnim wieku, mieszkaniec Bytomia w sile wieku, dwaj mężczyźni z Chorzowa w średnim wieku, dwaj mężczyźni z Katowic – w sile wieku i w średnim wieku – oraz mężczyzna i kobieta z powiatu myszkowskiego – oboje w sile wieku.
(PAP)

2020-04-06 10:48:00

Pomorskie. 8 nowych przypadków koronawirusa

Badania wykazały obecność patogenu u trzech mieszkańców Gdańska – starszej kobiety oraz mężczyzny i kobiety w średnim wieku, a także trzech mieszkańców powiatu wejherowskiego – kobiet w starszym i średnim wieku oraz młodego mężczyzny. Wśród nowych zakażonych jest też starsza kobieta z powiatu gdańskiego i młody mężczyzna z powiatu kartuskiego. Ich stan zdrowia jest dobry.

„Wszystkie osoby, u których potwierdzono zarażenie koronawirusem pozostawały wcześniej pod nadzorem epidemiologicznym lub były objęte kwarantanną”- informuje PPWIS Tomasz Augustyniak.
(PAP)

2020-04-06 10:47:00

Wielkopolskie. 15 ofiara COVID-19 w regionie; 12 nowych przypadków zakażeń

„Z przykrością informujemy, na podstawie komunikatu Ministerstwa Zdrowia, że w Krotoszynie z powodu Covid-19, zmarła 40-letnia kobieta z powiatu krotoszyńskiego” – poinformował w komunikacie Stube.

Dodał, że w Wielkopolsce odnotowano kolejne 12 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym u dwójki dzieci. Jeden chłopiec z powiatu kaliskiego przebywa w szpitalu w Warszawie, drugi, z powiatu złotowskiego, jest hospitalizowany w Poznaniu. Stube nie podał wieku zakażonych dzieci.

Zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono także u dwóch osób z powiatu gostyńskiego. 82-letnia kobieta przebywa w szpitalu w Poznaniu, a 59-letni mężczyzna w kwarantannie domowej.

Koronawirusa zdiagnozowano także u 47-letniej kobiety hospitalizowanej w szpitalu w Kaliszu i 78-letniej pacjentki leczonej w szpitalu w Koninie.

Dwóch mężczyzn z powiatu poznańskiego w wieku 30 i 38 lat przebywa w kwarantannie, podobnie jak dwoje mieszkańców powiatu krotoszyńskiego w wieku 50 lat. W swoich domach przebywają także 27-letni mężczyzna z powiatu gnieźnieńskiego i 48-letni mieszkaniec powiatu pilskiego.
(PAP)

2020-04-06 10:46:00

Świętokrzyskie. 10 nowych przypadków zarażenia koronawirusem

„Wśród zakażonych jest 9 osób z powiatu kieleckiego: 8 mężczyzn (4 młodych i 4 w sile wieku) oraz kobieta w sile wieku, a także starszy mężczyzna z powiatu raciborskiego w województwie śląskim, hospitalizowany w jednym ze świętokrzyskich szpitali” – poinformowała Ewa Łukomska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego.
(PAP)

2020-04-06 10:44:00

Podkarpackie. 3 nowe przypadki zakażenia koronawirusem

Jak poinformował w komunikacie Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny dr Adam Sidor, w poniedziałek w szpitalu w Łańcucie zmarł pacjent w starszym wieku.

Wśród nowych przypadków jest starsza kobieta z pow. rzeszowskiego, która została objęta izolacją. Dwie kolejne zakażone osoby to starsza kobieta z pow. przeworskiego i kobieta w sile wieku z pow. rzeszowskiego; obie są hospitalizowane.
(PAP)

2020-04-06 10:43:00

Warmińsko-mazurskie/. 3 nowe przypadki zakażenia koronawirusem

Służby wojewody poinformowały, że obecnie zdiagnozowane przypadki dotyczą młodego mężczyzny oraz kobiety i mężczyzny w średnim wieku; wszyscy pochodzą z powiatu iławskiego a zakażenie odbyło się poprzez tak zwaną transmisję lokalną. Chorzy pozostają w domach.
(PAP)

2020-04-06 10:41:00

Lubelskie. 6 nowych zakażeń koronawirusem

Strzępka podała w komunikacie prasowym, że potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczą: mężczyzny w przedziale wieku 0-20 lat z powiatu chełmskiego, dwóch mężczyzn w przedziale wieku 0-20 lat z powiatu łukowskiego, mężczyzny w przedziale wieku 21-40 lat z Lublina, mężczyzny w wieku powyżej 61 lat z Chełma, mężczyzny w wieku powyżej 61 lat z powiatu łęczyńskiego.
(PAP)

2020-04-06 10:39:00

Premier: nadal będziemy podchodzili z żelazną dyscypliną do przestrzegania ograniczeń

Premier dodał, że powoduje to, że „bardzo wiele naszych działań w życiu publicznym, społecznym, gospodarczym musi dopasować się do epidemii”. „Musimy walcząc z epidemią jednocześnie starać się budować nowy model życia gospodarczego po to, żeby gospodarka ucierpiała jak najmniej” – podkreślił.

Szef rządu ocenił, że jeśli nadal będziemy podchodzili z żelazną dyscypliną do przestrzegania ograniczeń, to „jestem przekonany, że będziemy w stanie poradzić sobie lepiej niż wiele innych krajów z pandemią koronawirusa”.

Morawiecki mówił, że światowi eksperci zwracają uwagę, iż modelowanie rozwoju dalszej sytuacji związanej z epidemią jest obarczone ogromnym marginesem błędu.
(PAP)

2020-04-06 10:34:00

Premier: Spodziewamy się, że szczyt zachorowań jest przed nami - gdzieś w maju, czerwcu

Podkreślał, że rząd robi wszystko, co służy ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. „Sytuacja, szczególnie w Europie Zachodniej powoduje, że mamy w sobie bardzo wiele niepokoju. Widzimy w jaki sposób przyrasta liczba zachorowań w Europie Zachodniej; widzimy, że te przyrostu są bardzo szybkie” – mówił.

Jak dodał one też powodują, że nieuzasadniony optymizm nie jest właściwym podejściem. „Dzisiaj, na tym etapie rozwoju koronawirusa wiemy, że musimy być cały czas poddani ogromnej dyscyplinie, ogromnym dodatkowym wysiłkom, rygorom, obostrzeniom dotyczącym dystansowania społecznego, że musimy przestrzegać wielu zasad, procedur. Jesteśmy w dużym stopniu cały czas na początku walki z koronawirusem” – zaznaczył Morawiecki.
(PAP)

2020-04-06 10:33:00

Małopolska. Kolejnych 14 osób zakażonych

Badania laboratoryjne potwierdziły kolejne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u ośmiu kobiet i sześciu mężczyzn w wieku od 16 do 95 lat.

Siedem osób pochodzi z powiatu brzeskiego, cztery z Krakowa. Choruje także jedna osoba z pow. tatrzańskiego, jedna z pow. bocheńskiego i jedna z pow. krakowskiego. Tylko czterech chorych jest hospitalizowanych, pozostali przebywają w izolacji.
(PAP)

2020-04-06 10:29:00

Podlaskie. 6 kolejnych przypadków koronawirusa w regionie

Nowe przypadki, o których we wspólnym komunikacie poinformował wojewoda podlaski i wojewódzki inspektor sanitarny, to w większości zakażenie z powiatu bielskiego: dwie starsze kobiety i dwie kobiety w sile wieku. Są one hospitalizowani w szpitalu w Bielsku Podlaskim – podano w komunikacie.

Kolejnych dwóch zakażonych to młodzi mężczyźni, jeden z powiatu zambrowskiego, drugi – z hajnowskiego. Przebywają oni w izolacji domowej.
(PAP)

2020-04-06 10:28:00

Zmarły 4 osoby zarażone koronawirusem

2020-04-06 10:03:00

99 nowych przypadków zarażenia koronawirusem

2020-04-06 10:02:00

860 interwencji wobec osób łamiących przepisy o zakazie zgromadzeń; w niedzielę 220 mandatów

Jak przekazał podkom. Rafał Retmaniak z KSP, od 24 marca policjanci ponad 860 razy podejmowali czynności wobec osób łamiących przepisy o zakazie zgromadzeń.

„Nałożono 646 mandatów karnych. W pozostałych przypadkach kierowane są wnioski o ukaranie do sądu. Ostatnia doba to 16 kolejnych informacji przekazanych do Powiatowych Inspektorów Sanitarnych. W sumie takich informacji przekazano już 188. W tych przypadkach mogą być zastosowane jeszcze surowsze kary administracyjne” – podał podkom. Rafał Retmaniak.

Zaznaczył, że tylko w niedzielę mandatami ukarano ponad 220 osób. „Z tego samego artykułu, w związku z odmową przyjęcia mandatów do sądu skierowane jest kolejne 56 wniosków o ukaranie” – poinformował policjant.
(PAP)

2020-04-06 10:00:00

Gdańsk. Lekarz Szpitala Zakaźnego zarażony koronawirusem; nieczynna izba przyjęć

„W niedzielę wieczorem, z powodu dodatniego wyniku SARS-CoV-2 u jednego z lekarzy Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku, podjęto decyzję o zamknięciu Izby Przyjęć i wstrzymaniu przyjmowania pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem” – przekazała rzeczniczka Szpitali Pomorskich Małgorzata Pisarewicz.
(PAP)

2020-04-06 09:35:00

Dworczyk: w tym tygodniu ogłoszenie rozszerzenia "tarczy antykryzysowej"; wkrótce decyzje dot. szkół

W tym tygodniu zostanie ogłoszone rozszerzenie „tarczy antykryzysowej”; zawarte tam rozwiązania będą dotyczyły głównie płynności przedsiębiorstw – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Jak dodał, w najbliższych dniach zapadną też decyzje dotyczące funkcjonowania szkół.

2020-04-06 09:19:00

#zostanwdomu

2020-04-06 07:45:00

Na żywo!

Przez cały dzień będziemy dostarczać Wam najnowsze informacje o rozwoju pandemii koronawirusa w Polsce.

2020-04-06 07:00:00
Zobacz także
Wasze komentarze