Fot. EPA/OLEG PETRASYUK

Naczelny rabin Ukrainy przywiózł pomoc do wyzwolonego Chersonia

Naczelny rabin Ukrainy Mosze Azman odwiedził wyzwolony z rąk rosyjskich Chersoń na południu Ukrainy i spotkał się z gubernatorem obwodu chersońskiego, aby omówić pomoc, którą wspólnota żydowska może udzielić miastu w odbudowie; przywiózł 18 ton żywności, leków i wody – poinformował portal Times of Israel.

„Nie ma elektryczności, nie ma wody, nie ma niczego” – powiedział Azman w rozmowie z korespondentem Times of Israel, gdy przekraczał punkty kontrolne w drodze powrotnej do Kijowa, gdzie na co dzień sprawuje posługę w Centralnej Synagodze Brodzkiego. „To jest katastrofa. Rosjanie ukradli wszystko, komputery, samochody, wszystko” – dodał.

Gubernator obwodu chersońskiego Jarosław Januszewycz wręczył Azmanowi listę próśb o pomoc do społeczności żydowskiej w Kijowie. „Nadal jest tam bardzo niebezpiecznie. Na drogach wciąż są miny” – mówił rabin o swojej drodze do Chersonia.

>>> MSZ: nawet najbardziej tragiczne w skutkach nieintencjonalne wypadki nie zmienią relacji z Ukrainą

Azman odwiedził też gminę żydowską w Mikołajowie i rozdał kilkaset chałek przed rozpoczynającym się w piątek szabatem. „Jest tam około 500 Żydów” – powiedział.

Fot. EPA/OLEG PETRASYUK

Grupa ukraińskich Żydów i izraelskich wolontariuszy pozostaje w Mikołajowie, aby zarządzać pomocą humanitarną, którą rabin przywiózł dla Chersonia.

Położony w południowej części Ukrainy Chersoń to jedyne miasto obwodowe, które udało się zdobyć Rosjanom w trakcie trwającej od 24 lutego napastniczej wojny z Ukrainą. Od 2 marca znajdowało się pod rosyjską okupacją; w piątek 11 listopada został wyzwolony przez siły zbrojne Ukrainy wraz z częścią obwodu chersońskiego, położonym na prawym brzegu Dniepru.

>>> Kard. Parolin: módlmy się, aby umęczona Ukraina z pustyni stała się na powrót kwitnącym ogrodem

Mosze Azman został wybrany na stanowisko naczelnego rabina Ukrainy przez Ogólnoukraiński Kongres Żydów w 2005 roku. Jest posłańcem grupy chasydów Chabad-Lubawicz oraz głównym przedstawicielem chasydów bracławskich na Ukrainie, zwolenników żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku rabina Nachmana z Bracławia.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze