Berlinale: reżyserka Carla Simon odbiera nagrodę Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Nagroda ekumeniczna Kościołów na „Berlinale” za film o wydarzeniach w teatrze Bataclan

Film „Un año, una noche” (Jeden rok, jedna noc) zdobył główną nagrodę Jury Ekumenicznego na 72. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie – „Berlinale”.

Hiszpańsko-francuski film Isakiego Lacuesty opowiada o młodej parze, która uszła z życiem z ataku terrorystycznego na teatr Bataclan w Paryżu 17 listopada 2015 roku i od tego czasu zmaga się z problemami psychologicznymi. Jury doceniło „intensywną równowagę między precyzyjnym przedstawieniem ludzkich losów a niezwykłą intensywnością artystyczną we wszystkich wymiarach języka filmowego i gry aktorskiej”.

>>> Życie i śmierć to nie bajka ani mem. Kilka refleksji wokół spektaklu „Śmierć Jana Pawła II” [KOMENTARZ]

Nagrody od Katolickiej Konferencji Episkopatu i Rady Kościołów Ewangelickich

W kategorii „Panorama” Jury przyznało swoją nagrodę w wysokości 2.500 euro od Katolickiej Konferencji Episkopatu Niemiec ukraińsko-tureckiemu filmowi fabularnemu „Klondike” Maryny Er Gorbach. Akcja filmu rozgrywa się latem 2014 roku na granicy rosyjsko-ukraińskiej, a konflikt między tymi dwoma krajami doprowadza do rozłamu w rodzinie. Jury doceniło filmowe dzieło za to, że w imponujący sposób pokazuje, „jak prywatne szczęście jest niszczone przez wojnę i przemoc”. „Film jest znakomity i koncentruje się wyłącznie na postaciach, których pole manewru jest coraz bardziej ograniczane przez konflikt” – brzmi uzasadnienie przyznania nagrody. W kategorii „Forum” nagrodę ufundowaną przez Radę Kościołów Ewangelickich w Niemczech w wysokości 2.500 euro, otrzymał kanadyjski film dokumentalny „Geographies of Solitude” Jacquelyn Mills. Dokumentuje on pracę kobiety, która poświęciła swoje życie na zbieranie i archiwizowanie flory i fauny małej wyspy na północnym Atlantyku. Jury doceniło film za stworzenie „obrazów i dźwięków o wielkiej urodzie”. Poprzez zajęcie się problemem dużej ilości plastikowych odpadów w oceanie, „podnosi świadomość tego dramatycznego problemu ekologicznego”.

Jury Ekumeniczne wyróżnia twórców, którzy w swoich filmach mówią o ludzkich zachowaniach i świadectwach zgodnych z przesłaniem Ewangelii lub starających się uwrażliwić widza na wartości duchowe, ludzkie i społeczne. Od 1992 w skład wspólnego, sześcioosobowego Jury Ekumenicznego na wchodzą przedstawiciele międzynarodowego katolickiego Stowarzyszenia Komunikacji Społecznej SIGNIS i ewangelickiej Międzynarodowej Kościelnej Organizacji Filmowej „Interfilm”. Tegorocznemu Jury Ekumenicznemu przewodniczyła Magali van Reeth z Francji, wiceprzewodnicząca SIGNIS na Europę oraz przewodnicząca Signis World Cinema Desk. W ubiegłym roku Kościoły katolicki i protestancki w Niemczech nie wręczyły żadnych nagród na „Berlinale” z powodu pandemii koronawirusa.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze