Nagroda Polskiej Rady Ekumenicznej dla arcybiskupa Alfonsa Nossola
Emerytowany ordynariusz opolski jest jedną z ośmiu osób – duchownych i świeckich należących do różnych Kościołów i wspólnot – uhonorowanych przyznaną po raz pierwszy przez PRE nagrodą. Witając gości obecnych na uroczystości ku czci patrona ośrodka, św. Sebastiana, ks. prof. Zygfryd Glaeser, ekumenista z Uniwersytetu Opolskiego, przypomniał hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan: „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc”. – Przyzywamy Ducha Świętego, błagając o przezwyciężenie zła podziału w Chrystusowym Kościele i w otaczającym nas świecie – mówił.
Bp Jerzy Samiec, który jest także zwierzchnikiem Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce, podkreślił zasługi emerytowanego biskupa opolskiego na rzecz ekumenizmu przez całe życie: jego uczestnictwo w dialogu ekumenicznym na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym, kierowanie Instytutem Ekumenicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Radą Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu. Przypomniał, że był on członkiem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Uczestniczył w dialogu katolicko-prawosławnym i katolicko-luterańskim na poziomie międzynarodowym. Przyznał, że abp Nossol należy do teologów najlepiej w Polsce znających nauczanie Marcina Lutra. – Dziękujemy za wielu kapłanów i wiernych, których ukształtowałeś w duchu ekumenizmu – mówił. – Za świadectwo wiary i miłości. A szczególnie za to, że możemy mówić do Ciebie nie tylko księże arcybiskupie, ale i nasz bracie w Chrystusie.
Statuetka, którą ks. abp otrzymał składa się z czterech warstw szkła, umieszczone na nich cztery kolorowe plamy symbolizują różne tradycje chrześcijańskie. Szklane warstwy z jednej strony wskazują na istniejący podział, ale z drugiej strony są ze sobą sklejone, co nawiązuje do głównej idei ekumenii – jedności w różnorodności. Przed wręczeniem nagrody ks. arcybiskup przewodniczył mszy św. w intencji pojednania chrześcijan. Koncelebrowali ją z ks. abp. Alfonsem Nossolem księża katoliccy, a uczestniczyli w niej bp Jerzy Samiec, ks. Wojciech Pracki, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Opolu i pastor Mariusz Muszczyński z opolskiej wspólnoty zielonoświątkowej „Ostoja”.
– Papież Jan Paweł II uczył: Wszystko, co możecie robić jako chrześcijanie razem, róbcie razem. Przypominał, że z drogi ekumenizmu nie ma odwrotu – mówił abp Nossol. – Negowanie ekumenizmu to atak na samego Pana Jezusa i negowanie działania Ducha Świętego w Kościele. Ekumenizm nie jest herezją. Jest nią jego odrzucenie. Przypomniał także o konieczności modlitwy o jedność chrześcijan, ponieważ same ludzkie siły to pojednanie przekracza. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywa się między 18 a 25 stycznia od 111 lat.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |