Nagroda Specjalna Totus Tuus dla Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”
Naszym celem jest, aby fundamenty polityki prorodzinnej nie budziły kontrowersji, a niezależnie od tego, kto sprawuje władzę, wyznaczony przez nas kierunek był konsekwentnie realizowany – powiedział Radosław Waszkiewicz, prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”, uhonorowanego dziś Nagrodą Specjalną Totus Tuus.
Związek nagrodzono za działania na rzecz rodziny jako naturalnego środowiska rozwoju człowieka i postrzegania jej jako wybór życia wymagającego, przynoszącego spełnienie, radość i szczęście.
– Jesteśmy ogromnie zaszczyceni tym wyróżnieniem i przede wszystkim cieszy nas, że dostrzeżono potrzebę dalszego doskonalenia polityki prorodzinnej w naszym kraju. Jako Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” uważamy, że jest to niezwykle istotny obszar, który wciąż wymaga uwagi, zaangażowania oraz świeżego, kreatywnego podejścia. Wciąż pozostaje wiele do zrobienia w tym zakresie – powiedział Radosław Waszkiewicz.
Prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” wyjaśnił, że podstawowe obszary działalności ZDR3+ zostały określone już na początku jego istnienia w 2007 roku i pozostają niezmienne, obejmują one trzy kierunki działań.
– Pierwszy to praca nad poprawą jakości życia dużych rodzin, zarówno w środowiskach lokalnych, gdzie rodziny mogą się spotykać, wymieniać doświadczeniami i wzajemnie wspierać. Organizujemy kursy i warsztaty podnoszące kompetencje rodzicielskie i umiejętności komunikacyjne w małżeństwie. To obszar, w którym stale się rozwijamy, realizując coraz więcej inicjatyw – podkreślił. Jednym z przykładów tej działalności był ubiegłoroczny projekt pod nazwą „Family Spot”, który obejmował 25 lokalizacji w całej Polsce oraz coroczne Ogólnopolskie Zjazdy Dużych Rodzin.
Drugi obszar działalności Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” to troska o pozytywny wizerunek rodzin wielodzietnych, z naciskiem na ukazywanie ich życia jako pełnego radości, dynamicznego i dającego satysfakcję.
– Chcemy pokazać młodym ludziom, że posiadanie dużej rodziny nie jest tylko dla orłów, że właściwie większość małżeństw może doświadczyć takich rzeczywistości, jeżeli tylko zdobędą się na odwagę. Chcemy żeby zewnętrzny świat zobaczył, że posiadanie wielodzietnej rodziny to coś pięknego i pozytywnego. Wydaje nam się że w ciągu tych kilkunastu lat działalności udało się dużo w tym zakresie osiągnąć – ocenił.
Trzeci obszar działalności Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” to aktywność lobbingowa i polityczna. – Od początku istnienia dążyliśmy do zbudowania jak najszerszego konsensusu wśród wszystkich sił politycznych w Polsce, w kwestiach kluczowych dla polityki rodzinnej. Uważamy to za jedno z naszych największych osiągnięć. Przykładem jest Karta Dużej Rodziny, przyjęta ustawą w 2012 roku, jednogłośnie przegłosowaną w Sejmie, co było dla nas ogromnym sukcesem. Naszym celem jest, aby fundamenty polityki prorodzinnej nie budziły kontrowersji, a niezależnie od tego, kto sprawuje władzę, wyznaczony przez nas kierunek był konsekwentnie realizowany – wyjaśnił Radosław Waszkiewicz.
Współzałożyciel Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” podkreśla, że nie jest to program socjalny, ale pewnego rodzaju wyróżnienie dla rodzin wielodzietnych, o bardzo dużym oddziaływanie społecznym, uznanie dla ich wkładu w budowanie nowego pokolenia. Obecnie Karta Dużej Rodziny obejmuje ponad 4 mln użytkowników w całej Polsce oraz ok. 15 tys. partnerów.
Efektem tej strategii stał się również program 500+, od niedawna funkcjonujący jako 800+. Obecnie żadna siła polityczna nie kwestionuje jego zasadności, ani nie próbuje go zlikwidować.
– Kiedy zabiegaliśmy o wprowadzenie tego programu, kolejne rządy, zarówno z prawej, jak i lewej strony, twierdziły, że to niemożliwe do zrealizowania, że budżet państwa nie udźwignie takiego wydatku, a sama idea była traktowana jako odległa wizja czy wręcz fantazja. Ostatecznie rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął odważną decyzję i przełamał te przekonania. Uważamy ten program za nasz wielki sukces, oceniamy go bardzo pozytywnie i wierzymy, że przyniósł społeczeństwu wiele korzyści. Mamy nadzieję, że zostanie utrzymany – podsumował prezes.
Krupska przypomniała, że Związek Dużych Rodzin 3+ działa od 16 lat jako oddolny ruch obywatelski, którego misją jest nie tylko wspieranie rodzin wielodzietnych, ale także budowanie mostów dialogu społecznego i zaufania społecznego, zwłaszcza na poziomie lokalnym.
– Z ogromną radością i wdzięcznością przyjmujemy dzisiaj nagrodę Totus Tuus, która jest nie tylko wyrazem uznania dla naszej pracy jako stowarzyszenia, ale także wyrazem uznania dla wszystkich rodzin wielodzietnych, dla tego wyboru, który wiąże się z wielkim trudem i często zmęczeniem, ale także ogromną radością, poczuciem spełnienia i szczęścia. Związek Dużych Rodzin 3+ działa od 16 lat jako oddolny ruch obywatelski, którego misją jest nie tylko wspieranie rodzin wielodzietnych, ale także budowanie mostów dialogu społecznego i zaufania społecznego, zwłaszcza na poziomie lokalnym – powiedziała założycielka Związku Dużych Rodzin 3+.
Przypomniała, że ZDR3+ wskazuje na realne potrzeby rodzin, inicjuje dialog społeczny na temat polityki rodzinnej i jej kształtu w Polsce, postuluje konkretne rozwiązania. Pierwszym sukcesem było wprowadzenie Karty Dużej Rodziny, która dała istotne wsparcie rodzinom wielodzietnym. Jako przykład innych ważnych inicjatyw wymieniła wprowadzanie różnych narzędzi polityki rodzinnej takich jak ulga podatkowa na dzieci, przedłużony urlop macierzyński, Świadczenie Rodzicielskie, 500+ , Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, Mama 4+
– Aktywnie inicjowaliśmy i wspieraliśmy , Dziś nie ustajemy w naszych staraniach, tak jak robiliśmy to od początku. Dziękujemy za to wyróżnienie, które jest dla nas motywacją do dalszej pracy. Dziękujemy również wszystkim ludziom dobrej woli, którzy wspierają naszą misję i działania. Wierzymy, że razem, jako wspólnota rodzin i obywateli, możemy być usłyszani i wprowadzać trwałe zmiany, które będą służyć nie tylko nam, ale i przyszłym pokoleniom – podsumowała Joanna Krupska.
Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” to stowarzyszenie, które od 2007 roku wpływa na pozytywny obraz dużych rodzin w Polsce i inicjuje działania zmierzające do sprawiedliwego traktowania rodzin wielodzietnych przez polski system prawny. W tym celu przeprowadza badania, przygotowuje raporty i analizy dotyczące potrzeb dużych rodzin w sferze ekonomicznej i społecznej. Współpracuje z ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej, samorządami i gminami. W ramach swojej działalności prowadzi także m.in. linię wsparcia dla rodzin wielodzietnych, Akademię Talentów dla zdolnej młodzieży z dużych rodzin, warsztaty dotyczące komunikacji w rodzinie.
Od 2017 r. związek obsługuje także rządowy program Karta Dużej Rodziny, m.in. poprzez aktywne pozyskiwanie nowych partnerów. Przyznaje także statuetki dla firm, osób i miast przyjaznych dużym rodzinom.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |