Nagroda Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców dla zakonnicy
Brazylijska zakonnica s. Rosita Milesi została laureatką tegorocznej Nagrody Nansena przyznawanej przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR).
To wyróżnienie jest wyrazem uznania dla wieloletniego zaangażowania 79-letniej zakonnicy w pomoc uchodźcom i migrantom w Brazylii. S. Milesi należy do misyjnego zgromadzenia skalabrynianek, znanego na świecie z pomocy migrantom. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 14 października w Genewie.
S. Rosita Milesi
Jako prawniczka, pracownica socjalna i aktywistka s. Rosita od ponad 40 lat walczy o prawa i godność osób, które zmuszone były uciekać ze swojej ojczyzny. W swojej pracy koncentruje się szczególnie na poprawie dostępu do podstawowych usług, takich jak mieszkalnictwo, edukacja i pomoc prawna. „Najważniejsza jest pomoc uchodźcom, przyjmowanie ich i integracja” – cytuje UNHCR słowa zakonnicy.
„Nie boję się działać, nawet jeśli nie uda nam się osiągnąć wszystkiego, czego pragniemy. Kiedy sobie coś postanowię, przewracam świat do góry nogami, żeby to urzeczywistnić” – powiedziała s. Rosita.
Siostra jest drugą Brazylijką wyróżnioną Nagrodą Nansena. Nagrodę tę przyznano wcześniej w 1985 r. ówczesnemu arcybiskupowi Sao Paulo Paulo Evaristo Arnsowi (1921-2016). Wśród poprzednich laureatów nagrody znalazła się organizacja pomocowa Lekarze bez Granic (1993) i była kanclerz Niemiec Angela Merkel (2022).
Pełniąc funkcję dyrektora Instytutu Migracji i Praw Człowieka (IMDH) w Brasilii, s. Rosita pomogła tysiącom wypędzonym. IMDH wspiera przymusowych migrantów w rozpoczęciu nowego życia w Brazylii. Koordynuje także sieć „RedeMIR”, która oferuje wsparcie uchodźcom i migrantom w 60 organizacjach na terenie całego kraju, w tym w odległych regionach przygranicznych.
Zaangażowanie siostry skalabrynianki wywarło trwały wpływ na brazylijską politykę dotyczącą uchodźców. Jako prawniczka w znaczący sposób przyczyniła się do uchwalenia ustawy o uchodźcach z 1997 r. i ustawy o migracji z 2017 r., które ustanowiły ważne mechanizmy ochrony uchodźców i migrantów. Jak podkreśliło UNHCR, przepisy te między innymi zmniejszają ryzyko bezpaństwowości.
„Nansen Refugee Award” została ustanowiona w 1954 na pamiątkę norweskiego dyplomaty i laureata Pokojowej Nagrody Nobla Fridtjofa Nansena (1861-1930).
Zgromadzenie Misjonarzy Świętego Karola Boromeusza (skalabrynianów) założył w 1887 roku św. Jan Chrzciciel Scalabrini. Za zadanie obrał sobie umacnianie wiary i służbę wśród włoskich migrantów w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Południowej. Wraz z żeńskim zakonem skalabrynianek założonym w 1895 roku i założonym w 1961 roku Świeckim Instytutem Kobiet Misjonarek Św. Karola świadczy pomoc migrantom, uchodźcom oraz osobom wysiedlonym. Skalabrynianie są dziś obecni w 32 krajach świata.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |