PAP/Rafał Guz

Nagrody Totus Tuus za rok 2022 rozdane

Fundacja Gajusz, teoretyk muzyki Stanisław Leszczyński, inicjatywa krakowskiego środowiska akademickiego „Dni Jana Pawła II”, „Przewodnik Katolicki” oraz dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP ks. Leszek Kryża – to tegoroczni laureaci nagrody Totus Tuus. Wyróżnienia przyznaje Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie. Wyróżnienia przyznaje Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w czterech kategoriach: „Promocja godności człowieka”, „Za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”, „Za osiągnięcia w dziedzinie propagowania nauczania Jana Pawła II” i „Totus medialny”. Przyznawana jest też nagroda specjalna.

>>> Papież do ruchu Komunia i Wyzwolenie: zawsze kochajcie Kościół

Kim są laureaci?

Statuetki w kształcie anioła wzbijającego się do lotu wręczane są osobom i instytucjom, które inspirując się nauczaniem św. Jana Pawła II, w sposób szczególny przyczyniają się do tworzenia cywilizacji miłości.

– W kategorii „Promocja godności człowieka” nagroda została przyznana Fundacji Gajusz za „za ewangeliczną afirmację życia dziecka z ciężką chorobą wykrytą przed urodzeniem, ofiarną opiekę paliatywną i hospicyjną okazywaną osieroconym niemowlętom oraz promowanie adopcji”. Prezeska fundacji, Tisa Żawrocka-Kwiatkowska podkreśliła, że dobrą energią tej nagrody podzieli się ze 170 pracownikami fundacji i 1300 dziećmi – jej podopiecznymi.

PAP/Rafał Guz

– W kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” laureatem został teoretyk muzyki Stanisław Leszczyński za „za niezliczone momenty obcowania z pięknem w czystej postaci, promocję muzyki polskiej, prezentację jej piękna i wartości w świecie”. Odbierając nagrodę Leszczyński podkreślił, że muzyka jest „szlachetną i piękną damą, w której odnajdujemy się wszyscy, indywidualnie i zbiorowo, kulturowo i cywilizacyjnie”.

– Nagrodę w kategorii „Propagowanie nauczania św. Jana Pawła II” przyznano inicjatywie krakowskiego środowiska akademickiego „Dni Jana Pawła II”, za „podjęcie rzetelnej naukowej analizy dziedzictwa św. Jana Pawła II, jego utrwalanie oraz ukazywanie wciąż aktualnego bogactwa papieskiej myśli”. Odbierając nagrodę Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Robert Tyrała powiedział: „Nie chodzi tylko o wspomnienia, ale o rzetelną naukę, którą próbujemy podjąć w naszym środowisku akademickim – nauczanie Jana Pawła II. Dziękujemy tym bardziej, że jest to wsparcie dla jedności, wspólnoty i tego wszystkiego, co robimy w naszym mieście” – dodał.

PAP/Rafał Guz

– Totusa medialnego im. bpa Jana Chrapka otrzymał tygodnik „Przewodnik Katolicki” za „ukazywanie orędzia chrześcijańskiego z nadzieją i otwartością potrzebną współczesnemu człowiekowi oraz inspirowanie krytycznej debaty w łonie Kościoła, w zgodzie z duchem Ewangelii”. Redaktor naczelny „Przewodnika Katolickiego” ks. Wojciech Nowicki nawiązał do słów Pawła Apostoła: „Ujrzał i uwierzył” oraz słów Apostoła Jana: „Myśmy poznali i uwierzyli”. „Jestem przekonany, że ta kolejność nie jest przypadkowa. To znaczy, że aby uwierzyć, trzeba poznać, trzeba zobaczyć. Ta nagroda potwierdza, że od 127 lat 'Przewodnik katolicki’ tak czyni.

– Nagrodę specjalną otrzymał chrystusowiec, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Kryża, za „wieloletnią, pełną nadziei, poświęcenia i kreatywności misję pomocy Kościołowi na Wschodzie świadczoną z pokorą oraz ewangeliczną radością w czasach pokoju oraz w warunkach wojny”. Swoją nagrodę zadedykował także tym wszystkim, którzy znajdują się obecnie w Ukrainie, i „w bardzo trudnych warunkach tę zasadę solidarności konkretnie realizują i to brzemię niosą wspólnie”. „Chylę przed nimi czoła” – podkreślił.

PAP/Rafał Guz

W uroczystości uczestniczyli m.in: nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Penacchio, prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński, biskup świdnicki Marek Mendyk, przedstawiciele świata kultury, księża, siostry zakonne i stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przyznaje nagrody Totus Tuus od 2000 r. Ich zdobywcami są ludzie, którzy oddali się służbie dobru, pięknu i prawdzie, wyciągający pomocną dłoń osobom odsuniętymi na margines społeczny czy też dzielący się ze swoimi czytelnikami, słuchaczami lub widzami słowami św. Jana Pawła II.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze