fot. EPA/NIC BOTHMA

Najsłabsi toną codziennie – alarmuje Papieska Akademia Życia

Odrzucanie osób najsłabszych, przede wszystkim chorych i niepełnosprawnych to „forma ukrytej eutanazji”- głosi wydany dzisiaj dokument Papieskiej Akademii Życia na temat starości. Jak podkreślono w Watykanie, pandemia wywołała „masakrę seniorów”.

Dokument Papieskiej Akademii nosi tytuł: „Starość naszą przyszłością. Sytuacja osób starszych po pandemii”. Przedstawiono w nim wnioski, jakie należy wyciągnąć z obecnego globalnego kryzysu sanitarnego z powodu Covid-19. W tekście podkreślono, że odrzucanie osób starszych „wystawia na ryzyko całe społeczeństwo”. „To podejście niebezpieczne” – ostrzegł Watykan, dodając, że jest to „zarozumiałość, która nie zna granic”. Taka postawa, dodała Akademia, „rodzi kolosy na glinianych nogach”.

fot. EPA/Alberto Valdes

„Zarozumiałość, pycha, arogancja, pogarda dla osób słabych charakteryzuje tych, którzy uważają się za silnych” – zaznaczono w dokumencie. Podkreślono ponadto, że pandemia ukazała „podwójną świadomość”. „Z jednej strony współzależność między wszystkimi, a z drugiej obecność silnych nierówności”. „Jesteśmy wszyscy na łasce tej samej burzy, ale w pewnym sensie można też powiedzieć, że wiosłujemy na różnych łodziach; najsłabsi toną codziennie” – głosi dokument. Postawiona w nim została teza, że niezbędne jest przemyślenie modelu rozwoju całej planety, a zadanie to dotyczy świata polityki, ekonomii, społeczeństwa, organizacji religijnych.

>>> Prymas: czas spędzony z chorym, potrzebującym, opuszczonym jest czasem świętym

Prezentując dokument, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia arcybiskup Vincenzo Paglia oświadczył, że pandemia spowodowała „prawdziwą masakrę osób starszych”, z których większość – jak dodał – zmarła w domach opieki. „Dane z niektórych krajów, na przykład z Włoch wskazują, że połowa seniorów – ofiar Covid-19 przebywała w placówkach opiekuńczych, podczas gdy tylko 24% zgonów dotyczy osób starszych, które mieszkały w domach” – zauważył. „Własny dom – dodał – także podczas pandemii znacznie bardziej chronił”. Zdaniem watykańskiego dostojnika to powinno skłonić do refleksji nad modelem opieki nad osobami starszymi.

>>> Hubert Piechocki: dlaczego Franciszek zwraca uwagę na osoby starsze?

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze