zdj. ilustracyjne, fot. cathopic

Najstarszy dzwon w Polsce ponownie zabrzmiał na kościelnej wieży

Po 6 latach przerwy w kościele św. Jakuba w Sandomierzu znowu zabrzmiał dzwon „Piotr”. Odlany przez anonimowego ludwisarza w 1314 roku jest uznawany za najstarszy średniowieczny dzwon w Polsce.

Restauracja i konserwacja dotyczyła trzech dzwonów – najstarszego datowanego w Polsce „Piotra” odlanego w 1314 r., „Jana” z 1389 r. i „Najświętszej Marii Panny” z 1758 r., zwanego też „Flisackim”. Przeor dominikańskiej wspólnoty ojciec Marcin Lisak przypominał, że ostatni raz ” Piotr” był słyszany w 2014 roku. Dwa lata później został zdjęty, ponieważ wymagał renowacji. „Konieczna była renowacja elementów mocowania, które nie wytrzymywały ciężaru oraz ucha w koronie. Konieczne były też prace kosmetyczne, polerowanie” – wyjaśnił o. Marcin Lisak. Fundatorem dzwonu był prawdopodobnie książę sandomierski Władysław Łokietek, który starał się o zjednoczenie Królestwa Polskiego.

Kościół św. Jakuba w Sandomierzu, fot. Maciej Kluczka

„Może dzwon nazwał na cześć apostoła, żeby pokazać papieżowi, że jesteśmy chrześcijańskim narodem i żeby przychylnie spojrzał na tendencje zjednoczeniowe. Sześć lat później Władysław Łokietek został Królem Polski, może ten dzwon się do tego przyczynił” – stwierdził przeor, który zauważył jednocześnie, że być może, dlatego czternastowieczny zabytek nazywany jest także dzwonem „jedności i zgody”.

>>> Dzwon kościelny – skuteczny egzorcysta 

Dzwon „Piotr” waży około 400 kg. Jest wysokości 72 cm, a średnica klosza wynosi około 59 cm. Jednak to nie jedyny zabytek, który wrócił do dzwonnicy kościoła św. Jakuba. Renowacji poddano także ważący ponad tonę dzwon „Jan” z 1389 r., zwany też „Przeorskim”. „Bo ufundował go brat Jan, przeor sandomierski, a fundusze miał prawdopodobnie od samej królowej Jadwigi” – wskazał ojciec Marcin Lisak.

Kościół oo. dominikanów w Sandomierzu, fot. Maciej Kluczka

Odnowiono także dzwon Najświętszej Marii Panny – zwany „Flisackim” z 1756 roku. „Piotr” będzie rozbrzmiewał tylko podczas szczególnych okazji, związanych ze świętami religijnymi oraz wydarzeniami historycznymi. „Jeśli chodzi o najbardziej nośny dzwon Jan, to chcemy, żeby był atrakcją turystyczną”- stwierdził o. Marcin Lisak. W niedzielę próby brzmienia zabytkowych dzwonów dokonano po uroczystej mszy. po godzinie 12.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze