jabłko

fot. pixabay

Najważniejszy polski owoc

Dla Polski jabłko jest owocem szczególnym i powodem do dumy narodowej. Jako największy producent jabłek w Europie i czwarty co do wielkości na świecie, polskie jabłka słyną ze swojego smaku i jakości, docenianych przez międzynarodowych konsumentów. Dlatego jabłko zostało uznane za oficjalny owoc przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jabłko jako oficjalny owoc prezydentury

Polskie jabłka zostaną podane uczestnikom wydarzeń prezydencji w Polsce i Brukseli.

Ta inicjatywa nawiązuje do promocji polskich truskawek podczas prezydencji w 2011 r. i stanowi wyjątkową wizytówkę polskiego rolnictwa. Wybierając polskie jabłka, uczestnicy wydarzenia doświadczą autentycznego smaku Polski, wspierając jednocześnie polskich sadowników. Te jabłka są uznawane w rejestrze UE za Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG), wyróżnienie przyznawane regionalnym produktom najwyższej jakości.

Polskie jabłka w liczbach

Produkcja jabłek w Polsce obejmuje:

– 150 000 hektarów sadów jabłkowych (najwięcej w Unii Europejskiej),

– 80 500 sadów,

– około 4 milionów ton rocznej produkcji,

– 817 000 ton eksportu w 2023 r.,

– rocznie przetwarza się 50-70 proc. produkcji.

>>> Polacy zbadali, czy – i ile pestycydów – spożywamy wraz z owocami

Fot. pixabay/5598375

Jabłka polskie ekologiczne

Produkcja ekologicznych jabłek w Polsce obejmuje:

– 5500 hektarów sadów ekologicznych,

– 172 000 ton ekologicznych jabłek,

2000 hektarów sadów ekologicznych jest w trakcie przestawiania na produkcję ekologiczną, co daje czwarte miejsce w UE po Niemczech (8000 ha), Włoszech (8800 ha) i Francji (17 700 ha).

Jabłka ekologiczne są produkowane głównie w regionie Mazowsza. Rolnictwo ekologiczne ogranicza stosowanie syntetycznych środków ochrony roślin i sztucznych nawozów, co jest korzystne dla środowiska. Produkty ekologiczne są oznaczone europejskim logo ekologicznym (zielony liść), wraz z numerem jednostki certyfikującej (np. PL-EKO dla polskiej produkcji) i wskazaniem pochodzenia surowców, takim jak Rolnictwo UE lub Rolnictwo Polski.

Przetwórstwo jabłek w Polsce – skupienie się na sokach.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze