Największe widowisko pasyjne w Europie

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Największe widowisko pasyjne? 24-go marca w Poznaniu!

Poznańskie Misterium Męki Pańskiej, jak wskazują organizatorzy, jest największym tego typu widowiskiem w Europie. W jego przygotowaniach co roku bierze udział około tysiąca osób. Jak co roku misterium wystawiane jest na Cytadeli – miejsce położone nieopodal centrum miasta. Plenerowe Misterium Męki Pańskiej jest organizowane w Poznaniu, z przerwami, od 1998 roku. Dotychczas widowisko na poznańskiej Cytadeli obejrzało już ponad 1 mln widzów.

200 aktorów, 50 ton rusztowań
Spektakl pozwala przeżyć ostatnie godziny z życia Chrystusa, począwszy od wjazdu do Jerozolimy, po jego śmierć i zmartwychwstanie. Spośród 200 aktorów większość to aktorzy – amatorzy, którzy na co dzień pracują jako informatycy, bankowcy czy prawnicy. Budowa monumentalnej sceny, składającej się z 50 ton rusztowań, zwykle zajmuje około tygodnia.

„Od 20 lat tworzę dzieło, które jest ważne dla ludzi. To dla mnie duże wyzwanie, ale też olbrzymia radość. Każdego roku otrzymuję świadectwa od osób, dla których Misterium jest jednym z najważniejszych duchowo dni w roku. Zobaczenie męki Chrystusa na własne oczy porusza i wzmacnia w wierze” (reżyser i pomysłodawca poznańskiego Misterium Męki Pańskiej Artur Piotrowski)

Nie tylko dla wierzących
Jak dodał, Misterium ma za zadanie „odpowiadać na duchową i artystyczną potrzebę ludzi nie tylko wierzących”. „Chcę, by każdy mógł się zatrzymać i pochylić nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa” – zaznaczył.

Poza samymi aktorami Misterium przygotowuje ok. 800 osób. Są wśród nich m.in. scenografowie, reżyser, operatorzy dźwięku i światła, nagłośnieniowcy, budowniczy rusztowań, a także 300-osobowy chór. Drogę krzyżową oświetlają harcerze, którzy podczas sceny Ostatniej Wieczerzy, rozdają 1 tys. bochenków chleba, wypiekanych co roku specjalnie na to wydarzenie. W finale Misterium pojawia się Chrystus Zmartwychwstały i największa na świecie kopia obrazu Jezusa Miłosiernego z Łagiewnik, o wielkości 12 na 28 metrów. Do pasyjnej inscenizacji przygotowywana jest także specjalna scenografia i muzyka.

Zdjęcie: Misterium z 2010 roku

W tym roku Misterium na poznańskiej Cytadeli zostanie wystawione 24-go marca; wstęp na widowisko, jak co roku, jest bezpłatny. 80-minutową inscenizację poprzedza msza św. w kościele Salezjanów na poznańskich Winogradach, w której biorą udział wszyscy aktorzy w strojach scenicznych i stamtąd, wraz z publicznością, przechodzą na Cytadelę.

Największe widowisko pasyjne w Europie
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze