Fot. PAP/EPA/JEROME FOUQUET

Nantes: premier Francji zapewnia o szybkiej odbudowie katedry zniszczonej w pożarze

Francuski premier Jean Castex przybył w sobotę po południu do katedry w Nantes, w której wczesnym rankiem wybuchł opanowany już pożar; pogratulował strażakom i zapewnił mieszkańców miasta, a szczególnie katolików, o solidarności ze strony rządu i całej Francji.

>>> Pożar katedry w Nantes: wszczęto dochodzenie „w sprawie podpalenia”

Premierowi towarzyszyli ministrowie spraw wewnętrznych i kultury, Gerard Darmanin i Roselyne Bachelot.

W krótkim wystąpieniu po wyjściu z dotkniętej pożarem katedry św. Piotra i Pawła premier wysoko ocenił poświęcenie i profesjonalizm strażaków oraz pochwalił skuteczność ich akcji. Podziękował też innym przedstawicielom władz państwowych i samorządowych.

Solidarność

Castex zapewnił także wszystkich mieszkańców Nantes, a szczególnie katolików tego miasta o solidarności. Premier oświadczył też, że państwo weźmie udział w „jak najszybszej” odbudowie zabytku; nie podał żadnych szczegółów na temat przyczyn pożaru.

>>> Odbudowa katedry w Aleppo to cud

Burmistrz Nantes Johanna Rolland powiedziała AFP, że wśród katolików w tym mieście panuje smutek, ponieważ katedra jest miejscem symbolicznym, które określiła jako „część naszej historii i naszego dziedzictwa”.

>>> Iglica katedry Notre-Dame będzie wyglądała jak przed pożarem

„Wczoraj wieczorem wszystko było w porządku” – mówił z kolei proboszcz katedry ks. Hubert Champenois. Dodał, że świątynia jest otwarta w godzinach 8-19, a każdego wieczora, przed zamknięciem, przeprowadzana jest dokładna inspekcja.

Zjednoczyć się w modlitwie

Konferencja Episkopatu Francji wezwała w opublikowanym na swojej stronie internetowej oświadczeniu wszystkich katolików do „zjednoczenia się w modlitwie o wsparcie dla katolików w diecezji Nantes”.

Fot. PAP/EPA/JEROME FOUQUET

Pożar w katedrze wybuchł w sobotę, przed godz. 8 rano i został opanowany około godz. 10. W akcji gaśniczej brało udział ok. 100 strażaków. Prokuratura w Nantes wszczęła dochodzenie „w sprawie podpalenia”, ale zakomunikowała też, że jest za wcześnie, by wyciągać jakiekolwiek wnioski, a śledztwo może przynieść nowe informacje.

Budowa, utrzymanej w stylu gotyku płomienistego, świątyni trwała ponad 400 lat, między XV a XIX wiekiem. 28 stycznia 1972 r. wybuchł w niej pożar, który strawił dach, prace rekonstrukcyjne po tym wypadku trwały 13 lat. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze