Fot. KSM Poznań

Młodzi patrioci na start!

Już po trzynasty Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej zachęca do aktywnego przeżycia Święta Niepodległości. 9 i 10 listopada organizuje Grę Patriotyczną, której uczestnicy będą przemierzać ulice Poznania, by w aktywny i niecodzienny sposób poznawać zabytki i historię miasta i Polski.

Akcja odbywa się na zasadzie gry miejskiej. Celem jest jak najszybsze odnalezienie ukrytych wiadomości, rozwiązanie zagadek, a w ten sposób umożliwienie młodzieży poznania historii swojej Ojczyzny i miasta w oryginalny sposób. Miejsca i zadania związane są z konkretnymi wydarzeniami i postaciami historycznymi. – Wydarzenie jest formą dobrego przeżycia Święta Niepodległości, a także uczczenia wysiłków minionych pokoleń, dzięki którym możemy cieszyć się dziś wolnością – mówi Filip Nienartowicz, koordynator projektu. – Uczestnicy w ciągu 4-godzinnych zmagań uczą się uczciwej rywalizacji, działania w zespole oraz kreatywności – dodaje.

Corocznie w grze bierze udział kilkadziesiąt osób z terenu całej archidiecezji poznańskiej – nie tylko członkowie Stowarzyszenia, ale również grupy spoza KSM, m.in. uczniowie poznańskich szkół. W tym roku gra ma szczególny wydźwięk z uwagi na rocznice, które obchodzimy – 100. rocznicę odzyskania niepodległości oraz 100. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Uczestnicy będą przemierzać ulice Poznania, poszerzając swoją wiedzę i starając się zgłębiać temat gry: „Od powstania wielkopolskiego do traktatu wersalskiego – czyli jak to z powstaniem wielkopolskim było”. – Przygotowaliśmy w tym roku bardzo ciekawą trasę śladami powstania i kilka niespodzianek dla uczestników – komentuje Marianna Michor z komitetu organizacyjnego. – Dla wielu młodych, naszych rówieśników, gra ma być alternatywą, aby aktywnie i inaczej niż zazwyczaj obchodzić Święto Niepodległości – dodaje.

Tegoroczna gra odbędzie się 9 listopada dla poznańskich szkół i 10 listopada dla grup i wspólnot. Zapisy trwają do 31 października br. Więcej informacji na stronie www.poznan.ksm.org.pl/gra. Rozgrywki są realizowane w ramach projektu grantowego firmy CEDROB „Wspieramy rozwój”.