Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP już po raz 10.

W piątek 3 kwietnia na poznańskim Piątkowie odbędzie się 10. Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP. Impreza co roku przyciąga zarówno tych, którzy biegają systematycznie od lat, jak i początkujących biegaczy w każdym wieku. Organizatorzy wydarzenia, Zespół Szkół Zakonu Pijarów i Poznański Oddział Stowarzyszenia Parafiada, po raz kolejny zaprosili do uczestnictwa dzieci i młodzież szkolną, zawodników klubów sportowych, a także dorosłych biegaczy. Do rywalizacji stanie 1500 uczestników, w tym ponad 1250 uczniów, reprezentantów blisko 100 szkół.

W ramach imprezy odbędzie się czternaście biegów dla dzieci i młodzieży na różnych dystansach dla poszczególnych kategorii wiekowych. Najdłuższy, bieg główny, w kategorii open odbędzie się na dystansie 3 kilometrów. W sztafecie rodzinnej 3 x 500 m wystartują rodzice z dziećmi.

Impreza, organizowana cyklicznie od 2011r., służy przede wszystkim popularyzacji biegania, zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i wśród dorosłych. Kwietniowy termin biegu wiąże się z rocznicą katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Patronem wydarzenia jest bowiem ojciec Józef Joniec SP, pijar, który w niej zginął, człowiek zasłużony dla promocji sportu oraz wychowania dzieci i młodzieży poprzez ruch.

Bieg kontynuuje jego dzieło – ów założyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia Parafiada zainicjował wyjątkowy program edukacyjny: ruch „Parafiada” promuje wychowanie młodego pokolenia poprzez wiarę, kulturę i sport. Ojciec Joniec organizował Międzynarodowe Parafiady Dzieci i Młodzieży, w których od ponad 30 lat corocznie bierze udział blisko 2 tys. młodych ludzi, nauczycieli, wychowawców, sędziów sportowych, duszpasterzy i wolontariuszy. Był ponadto członkiem Komisji Polonijnej oraz Komisji Fair Play przy Polskim Komitecie Olimpijskim. Uczestniczył również w działaniach Federacji Sportu dla Wszystkich.  Z jego inicjatywy powstał także projekt: „Katyń… ocalić od zapomnienia”, mający na celu upamiętnienie polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. Zaangażowanie w upamiętnienie Ofiar Zbrodni Katyńskiej zaprowadziło o. Józefa na pokład samolotu, który w 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem.

10. Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP jest imprezą otwartą i odbędzie się na terenie osiedla Jana III Sobieskiego. Centrum zawodów, start i meta zlokalizowane będą na boisku szkolnym organizatora. Zawody rozpoczną się o godz. 10.30. Na każdego biegacza na mecie będzie czekał specjalnie przygotowany, tłoczony medal, puchary i nagrody rzeczowe otrzymają najlepsi zawodnicy we wszystkich kategoriach. Tegoroczna edycja jest jubileuszowa, dlatego organizatorzy przygotowują szereg niespodzianek, aby impreza była jeszcze bardziej wyjątkowa, kolorowa i radosna. Zgłoszenia elektroniczne do biegów organizator przyjmuje do 27 marca lub do momentu osiągnięcia limitu uczestników. Szczegółowe informacje oraz formularz rejestracyjny dostępne są na stronie internetowej biegu www.bieg-jonca.pl.
Podczas 10. Biegu Jońca odbędzie się też akcja charytatywna „Biegnę dla Ani”, której celem jest wsparcie finansowe leczenia i rehabilitacji pięcioletniej dziewczynki. Ania z powodu guza mózgu i operacji jego usunięcia oraz poważnych powikłań od 4 lat zmaga się ze złożoną niepełnosprawnością. Uczestnicy pobiegną z przypiętymi do koszulek wykupionymi specjalnymi kartami-cegiełkami. Pod koniec imprezy odbędzie się też dodatkowy symboliczny Bieg dla Ani, w którym wezmą udział wszyscy chętni- także kibice, goście, wolontariusze, organizatorzy.

Bieg Jońca organizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Parafiada z Warszawy, dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, z budżetu Miasta Poznania, ze wsparciem PKO BP.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Arcybiskup Metropolita Poznański, Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Prezydent Miasta Poznania, Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów, Prezes IPN.

Patronat medialny: Radio Emaus, Radio Poznań, Misyjne.pl, Przewodnik Katolicki. Organizatorzy oczekują na potwierdzenia kolejnych patronatów honorowych i medialnych.