Fot. unsplash/Mrika Selimi

NATO: zmiany klimatu poważnym wyzwaniem dla sił pokojowych Sojuszu w Kosowie

Kosowo to podręcznikowy przykłade wpływu zmian klimatu na bezpieczeństwo: zdolności sił pokojowych NATO stacjonujących w tym kraju będą osłabione przez konieczność monitorowania coraz większej liczby zbrodni przeciw środowisku oraz pomaganie w usuwaniu skutków coraz częstszych klęsk żywiołowych – wynika z raportu Sojuszu.

>>> Abp Adrian Galbas: czasem ludzie bardziej niż śmierci boją się życia

W ostatnich latach Kosowo doświadczyło niszczycielskich pożarów oraz powodzi. Oczekuje się, że do takich wydarzeń będzie dochodzić w kraju coraz częściej, co w połączeniu ze stale napiętą sytuacją międzynarodową znacząco wpłynie na funkcjonowanie natowskiej misji KFOR – zauważono w raporcie NATO, cytowanym w sobotę przez dziennik „Koha Ditore”.

„Zbrodnie przeciwko środowisku, takie jak wycinka drzew i nielegalne składowanie śmieci, mogą w istotny sposób zagrozić ekosystemowi. Poza degradacją środowiska działania te mogą zaostrzyć skutki zmian klimatycznych poprzez zwiększenie poziomu zanieczyszczeń i zmniejszenie zdolności lasów do pochłaniania dwutlenku węgla” – oceniono. Sojusz podkreślił, że zagrożenia te są szczególnie niebezpieczne w przypadku kraju znajdującego się w tak trudnym środowisku międzynarodowym jak Kosowo. Władze w Prisztinie regularnie oskarżają sąsiednią Serbię o prowadzenie przeciwko państwu wojny hybrydowej.

>>> Papież przekazał darowiznę dla ofiar powodzi w Brazylii

NATO ostrzegło, że zmiany klimatu sprawią, że w Kosowie coraz częściej będą występować klęski żywiołowe. „KFOR odgrywa kluczową rolę w udzielaniu pomocy w następstwie ekstremalnych zdarzeń pogodowych”, co w obliczu prognoz klimatycznych „znacząco wpłynie na produktywność i działalność operacyjną stacjonujących w kraju wojsk” – podkreślono.

W raporcie stwierdzono też, że ekstremalne upały – których w najbliższej przyszłości należy spodziewać się na całych Bałkanach – oraz zanieczyszczenie wód i powietrza będą wpływać na jakość i średnią oczekiwaną długość życia zarówno obywateli Kosowa, jak i stacjonujących w kraju żołnierzy sił międzynarodowych.Obecnie w Kosowie stacjonuje ok. 4,5 tys. żołnierzy sił pokojowych NATO, w tym kontyngent polski rozmieszczony we wsi Novo Selo.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze