fot. PAP/Grzegorz Rogiński

Naukowcy: brzozy usuwają z gleby mikroplastik

Brzozy brodawkowate wchłaniają do swoich tkanek cząstki mikroplastiku i oczyszczają z niego ziemię – ustalili badacze z Niemiec. To istotne, bo gleba jest często dużo bardziej zanieczyszczona niż oceany.

Naukowcy coraz głośniej alarmują z powodu zanieczyszczenia środowiska mikroplastikiem – mikroskopijnymi cząsteczkami tworzyw sztucznych powstającymi w wyniku rozkładu różnego rodzaju odpadów.

Zespół z Instytutu Ekologii Słodkowodnej i Rybołówstwa Śródlądowego im. Leibniza (Niemcy) wylazał, że długo żyjące rośliny mogą gromadzić mikroplastik w swoich tkankach. Wcześniej pokazano, że cząstki takie mogą być wchłaniane przez rośliny uprawne, na przykład pszenicę.

>>> „​Bóg daje życie – smog je odbiera” – kolejna odsłona kampanii wzywającej do ochrony powietrza

fot. EPA/LEGNAN KOULA

Badania

Opisane przez niemiecki zespół wyniki dotyczą brzozy brodawkowatej (Betula pendula Roth), którą stosuje się już do rekultywacji ziemi zanieczyszczonej szkodliwymi substancjami pochodzącymi z przemysłu, w tym metalami ciężkimi. Korzenie tych drzew rosną płytko, blisko powierzchni, gdzie plastiku jest najwięcej.

Badacze w swoim eksperymencie pokryli plastikowe mikrocząstki fluorescencyjną substancją i dodali je do gleby wokół drzew. Po pięciu miesiącach przeanalizowali tkankę korzeni.

W różnych drzewach znajdowali szkodliwe cząstki w 5-17% badanych próbek.

– Tempo wchłaniania mikroplastiku i wpływ na krótko- oraz długofalowe zdrowie drzew nadal wymaga zbadania. Jednak ten pilotażowy projekt wskazuje, że brzozy wykazują prawdziwy potencjał jako rozwiązanie dla długofalowego oczyszczania gleby i być może wody z mikroplastiku – mówi Kat Austen, autorka pracy opublikowanej w piśmie „Science of The Total Environment”.

Naukowcy przypominają, że co roku, na świecie produkowanych jest 400 mln ton plastiku. Szacuje się, że jedna trzecia trafia do ziemi i zbiorników słodkiej wody. Większość tych tworzyw rozpada się na cząstki mniejsze niż 5 mm, a później – mniejsze niż 0,1 mm.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze