Bazylika katedralna w Sandomierzu, fot. Autorstwa WM4034 commons.wikimedia

Nawałnica uszkodziła bazylikę katedralną w Sandomierzu

Potężna nawałnica, która przeszła nad Sandomierzem w nocy z 23 na 24 sierpnia, znacznie uszkodziła bazylikę katedralną. Piorun zniszczył ozdobną kulę na dachu, uszkodzona zastała część muru okalającego teren ogrodu katedralnego oraz fragment fasady kościoła.

Stan zniszczeń ocenili Leszek Polanowski, kierownik Delegatury Sandomierz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach, ks. Andrzej Rusak, konserwator diecezjalny oraz inspektor konserwacji zabytków Paweł Sobczyński. Po oględzinach stwierdzono, że uszkodzona została część dachu części północnej w miejscu łączenia elementów blachy.

Uderzenie pioruna w ozdobną kulę zamocowaną na dachu oderwało jej część, która spadając, uderzyła w w dach i spadła na chodnik przykościelny, o czym świadczy spore wgłębienie. Pozostała na fasadzie uszkodzona część kuli, zdaniem konserwatorów, nie powinna odpaść, jednak ze względu na bezpieczeństwo wiernych i turystów, czynione są starania, aby usunąć ten element ze szczytu świątyni i zrekonstruować go w odpowiednich warunkach.

Spływająca woda spowodowała osunięcie się także skarpy wzgórza katedralnego, co w konsekwencji doprowadziło do zniszczenia muru ceglanego na odcinku 40 metrów. Zniszczone ogrodzenie oraz przyległy teren zostały uporządkowane staraniem parafii. Ze względu na zagrożenie dla trwałości wzgórza katedralnego, a co za tym idzie bazyliki katedralnej, konieczne są niezbędne prace zabezpieczające zbocze wzgórza przed dalszym osuwaniem się.

zdj. poglądowe, fot. PAP/Leszek Szymański

Jak informuje ks. Grzegorz Słodkowski, rzecznik diecezji sandomierskiej, parafia katedralna nie jest w stanie udźwignąć finansowo kosztów prac ratowniczych skarpy oraz rekonstrukcji muru, dlatego zwraca się do ludzi dobrej woli o wszelkie wsparcie tej inwestycji. Ofiary na ten cel można wpłacać na subkonto remontowe bazyliki katedralnej.

Katedra w Sandomierzu to jeden z najstarszych obiektów architektury sakralnej w Polsce. Nazywana jest „Matką kościołów diecezji sandomierskiej” zarówno ze względu na jej symbolikę religijną, jak i niekwestionowaną wartość historyczną i kulturową. Historia zabytkowej świątyni, znajdującej się w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny sięga X i XI w., kiedy to na jej miejscu znajdował się drewniany kościół pw. św. Mikołaja.

W drugiej połowie wieku XII staraniem króla Kazimierza Sprawiedliwego wzniesiono kolegiatę romańską pw. Najświętszej Maryi Panny, którą uroczyście poświęcono w 1191 r. Obecna świątynia wybudowana została w stylu gotyckim w czasach króla Kazimierza Wielkiego ok. 1360 r. Uroczyście poświęcono ją w 1382 r. W 1818 r. utworzono w Sandomierzu stolicę biskupią i dotychczasowa kolegiata otrzymała tytuł katedry. W 1960 r. Ojciec Święty Jan XXIII nadał katedrze tytuł bazyliki mniejszej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze