ks. prof. Ludwik Grzebień

Nie żyje ks. prof Ludwik Grzebień: wychowawca, teolog, historyk, filozof

„Społeczność Akademii Ignatianum w Krakowie, z głębokim żalem i smutkiem zawiadamia, że w Kolegium krakowskim, w wieku 81 lat zmarł ks. prof. dr hab. Ludwik Grzebień SJ, długoletni nauczyciel akademicki, Rektor Uczelni w latach 2004-2010 r, wybitny historyk i badacz dziejów Towarzystwa Jezusowego” – brzmi wiadomość Akademii Ignatianum w Krakowie.

Środowisko akademickie Ignatianum podkreśla, że „straciło wspaniałego i wybitnego profesora, wychowawcę wielu pokoleń, wyjątkowego i aktywnego wykładowcę a także wspaniałego człowieka, który swoim skromnym i pracowitym życiem ukazywał oddanie się nauce oraz umiłowanie życia”. Uroczystości pogrzebowe, wyłącznie w gronie najbliższej rodziny zakonnej, odbędą się w najbliższy piątek (3 kwietnia 2020 r.). Rozpoczną się o godz. 11:30 w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie. Tam zostanie odprawiona msza, a po niej trumna zostanie złożona w jezuickim grobowcu na Cmentarz Rakowickim. Transmisja odbędzie się za pośrednictwem strony internetowej bazyliki.

fot. pexels

Ludwik Grzebień urodził się 15 sierpnia 1939 r.  Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 8 sierpnia 1956 r. w Starej Wsi, święcenia kapłańskie przyjął 17 czerwca 1967 r. w Warszawie. Studiował filozofię na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie (1961–1964), teologię na Wydziale Teologicznym „Bobolanum” w Warszawie (1964–1968) oraz historię w Instytucie Historii Kościoła KUL (1967-1970). W 1971 uzyskał stopień doktora historii Kościoła, w 1978 stopień doktora habilitowanego teologii w zakresie historii Kościoła, a w 1990 tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego. 27 września 1999 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego nauk teologicznych.

fot. Pixabay

Pracował jako asystent przy katedrze nauk pomocniczych historii Kościoła KUL i prowadził wykłady z zakresu historii Kościoła w ATK w Warszawie. Był dyrektorem Wydawnictwa Apostolstwa Modlitwy w Krakowie  Od 1985 r. wykładał metodologię i metodykę pracy naukowej na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie, gdzie w latach 1988–1994 pełnił urząd dziekana. W latach 2004-2010 był rektorem Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum w Krakowie. Był pracownikiem naukowym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Kierował Biblioteką Pisarzy Towarzystwa Jezusowego w Krakowie. 26 listopada 2014 otrzymał nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla nauczycieli akademickich za całokształt dorobku, za osiągnięcia naukowe lub dydaktyczne oraz za osiągnięcia organizacyjne. Opublikował blisko 2 tys. tekstów naukowych i popularno-naukowych.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze