Fot. www.parafiabb.pl

Niecodzienna szopka w jednej z parafii. Jezus, Maryja, Józef i ocean plastikowych butelek

Prawie 600 plastikowych butelek zostało użytych do budowy szopki w parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Białych Błotach pod Bydgoszczą. Inicjatorem takiego żłóbka jest ks. Edward Wasilewski, tamtejszy proboszcz. Ta niecodzienna bożonarodzeniowa instalacja prowokuje do zadania sobie kilku ważnych pytań.

Podłoga, ściany, dach, a nawet żłóbek – wszystkie elementy instalacji zostały wykonane z pustych butelek. Pośrodku tej plastikowej otchłani postawione zostały ceramiczne figury przedstawiające Świętą Rodzinę. Zaraz za bożonarodzeniową szopką znajduje się choinka, która również została wykonana z plastikowych butelek.

Wierny, wchodząc do kościoła, z początku może być zdezorientowany. Po chwili widzi białą tablicę umieszczoną obok szopki. Jest na niej napis: „Sztuczne problemy, sztuczne łzy, sztuczny uśmiech, sztuczne relacje, sztuczne zachowania, sztuczne uprzejmości, sztuczne rozmowy”. Słowa te zaczerpnięte zostały z wiersza Adama Żwirbla pt. „O podpieraniu się sztucznością w życiu”.

>>> Ponad 100 szopek wystawionych w Watykanie

Fot. www.parafiabb.pl

Szopka w Białych Błotach nie jest więc oderwaną od rzeczywistości fantazją, a wręcz przeciwnie – jest osadzona w naszej rzeczywistości. Zwraca uwagę na to, co w naszym życiu nieprawdziwe i podrobione, na nasze „plastikowe butelki”, którymi próbujemy zasłonić prawdę. – To pewien kontrast, pewne zderzenie z prawdziwym przesłaniem Bożego Narodzenia. A może to nie jest kontrast, może to nie jest takie przeciwstawienie? Może to prawdziwa rzeczywistość, może tak jest naprawdę, może właśnie w takim sztucznym świecie żyjemy, może taki naprawdę świat wokół siebie budujemy? – powiedział ks. Edward Wasilewski. – Oby w naszym życiu tego co sztuczne było jak najmniej – dodał.

Być może szopka w Białych Błotach nie zajęłaby pierwszego miejsca w konkursie na najpiękniejszą bożonarodzeniową szopkę, ale nie taka jest jej rola. Prowokuje i stawia pytania wiernemu, który obok niej nie może przejść obojętny: „Czy w swoim życiu stawiasz na prawdę? Czy to na niej budujesz?”.

Fot. www.parafiabb.pl
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze