Niedziela Słowa Bożego: 26 stycznia uroczystość z papieżem w Bazylice św. Piotra
„Pokładam nadzieję w Twoim słowie” (Ps 119,74) – pod takim hasłem w najbliższą niedzielę Kościół katolicki już po raz 6. będzie obchodził Niedzielę Słowa Bożego. W Bazylice Watykańskiej mszy św. będzie przewodniczył Ojciec Święty.
Po jej zakończeniu rozdane zostaną egzemplarze Ewangelii według św. Łukasza.
Polak wśród nowych lektorów
Podczas mszy św., która rozpocznie się w Bazylice św. Piotra o godz. 9.30, papież udzieli posługi lektoratu czterdziestu świeckim wiernym, kobietom i mężczyznom, pochodzącym z różnych krajów, w tym jednej osobie z Polski. Bezpłatne bilety na mszę świętą można odebrać w punkcie informacyjnym Jubileuszu 2025 przy Via della Conciliazione 7, począwszy od czwartku, 23 stycznia. Należy jednak pamiętać, że liczba biletów jest ograniczona i będą one wydawane do wyczerpania zapasów.
W Liście Apostolskim Aperuit illis, ustanawiającym tę uroczystość i podpisanym przez papieża Franciszka 30 września 2019 r. w 1600 rocznicę śmierci św. Hieronima, Ojciec Święty przypominał, że
Ważność głoszenia Słowa Bożego
Ojciec Święty pozostawił też w owym liście apostolskim konkretne propozycje dotyczące lokalnych obchodów tego dnia: „Jest ważne, aby w celebracji Eucharystii można było intronizować Świętą Księgę tak, aby dla zgromadzenia jasnym stał się charakter normatywny, jaki posiada Słowo Boże” – pisał papież. „W Niedzielę Słowa Bożego w sposób szczególny należy uwydatnić głoszenie słowa oraz przystosować homilie tak, by podkreślić cześć, jaką się oddaje Słowu Pana. Biskupi będą mogli w tę Niedzielę udzielać urzędu Lektoratu lub też powierzać podobną mu posługę, aby przywołać ważność głoszenia Słowa Bożego w Liturgii” – kontynuował.
Wymiar ekumeniczny
Ustanawiając Niedzielę Słowa Bożego, papież nieprzypadkowo wybrał datę zbiegającą się z zakończeniem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. „Jesteśmy wezwani do wzmocnienia więzi z wyznawcami judaizmu oraz do modlitwy o jedność chrześcijan. Nie jest to przypadek: celebrowanie Niedzieli Słowa Bożego wyraża charakter ekumeniczny, ponieważ Pismo Święte wskazuje tym, którzy się w nie wsłuchują, drogę do przebycia, aby dojść do trwalej i autentycznej jedności” – napisał Franciszek.
Materiały duszpasterskie przygotowane przez Dykasterię ds. Ewangelizacji można pobrać z jej strony evangelizatio.va
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |