Niemal co drugi muzułmanin w Hiszpanii jest jej obywatelem

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Niemal co drugi mieszkający w Hiszpanii wyznawca islamu jest obywatelem tego kraju. Jak poinformował Związek Muzułmańskich Wspólnot Hiszpanii (UCIDE), 43 proc. muzułmanów zamieszkujących dziś ten iberyjski kraj posiada już hiszpańskie obywatelstwo. W 2012 r. paszport Hiszpanii miało zaledwie 31 proc. tamtejszych wyznawców islamu.

Według danych UCIDE tylko od 2013 r. grono muzułmanów w Hiszpanii zwiększyło się o ponad 300 tys. i wynosi obecnie prawie 2 mln osób. Przeważają osoby pochodzące z Maroka, bądź potomkowie marokańskich imigrantów.

W hiszpańskich mediach i wśród ekspertów od kilku lat trwa debata nad poziomem integracji muzułmanów ze zdominowaną przez chrześcijan populacją tego iberyjskiego kraju. Ważnym głosem w tej debacie był komunikat opublikowany w lutym br. przez władze katalońskiego miasta Ripoll, z którego pochodzili dżihadyści, którzy 17 i 18 sierpnia dokonali w Barcelonie i Cambrils krwawych zamachów.

Większość agresorów choć posiadała paszport Maroka urodziła się w rodzinach imigrantów na terenie Hiszpanii, głównie w gminie Ripoll. Samorządowcy z Ripoll ujawnili, że młodzi dżihadyści objęci byli programami integracyjnymi.

– Krótko po zamachach utworzyliśmy grupy pracujące nad lepszą integracją naszych mieszkańców. Wiedza o tym, jak młodzi z naszego miasta stali się dżihadystami może nam pomóc w uniknięciu błędów w przyszłości. Nasza lokalna społeczność domaga się od nas wyjaśnień – powiedział burmistrz Ripoll Jordi Munell.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze