Niemal połowa właścicieli smartfonów nie chroni swoich urządzeń [BADANIE]
79 proc. badanych posiadaczy komputerów stacjonarnych i przenośnych chroni swoje komputery lub laptopy, podczas gdy 16 proc. tego nie robi. Z kolei wśród posiadaczy smartfonów zabezpieczenia stosuje 51 proc. właścicieli, zaś nie robi tego 49 proc, posiadaczy – wynika z raportu przygotowanego przez Santander Consumer Bank.
W raporcie „Test z cyberbezpieczeństwa” czytamy również, że zarówno w kontekście komputerów (87 proc.), jak i smartfonów (51 proc.) najwyższy poziom zabezpieczeń stosują czterdziestolatkowie.
Z badania wynika również, że najbardziej znanym przez Polaków w każdym wieku cyberatakiem jest phishing. Blisko 9 na 10 osób słyszało o tej formie, w której oszuści podszywają się pod instytucje lub osoby w celu wyłudzenia poufnych informacji czy też nakłonienia ofiary do określonych działań.
Innym rodzajem cyberataku, który wykorzystuje podobne techniki, jest spoofing, czyli fałszowanie tożsamości, adresu e-mail lub IP w celu wyłudzenia danych lub pieniędzy. Już 73 proc. respondentów deklaruje, że zna to zagrożeniu. Taki sam odsetek (73 proc.) słyszało o deepfake – technologii, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do tworzenia realistycznych, lecz fałszywych obrazów lub filmów w celu oszustwa, szantażu lub dezinformacji.
Najmniej znane jest ransmoware, które polega na szyfrowaniu danych w celu uzyskania okupu. Tylko 44 proc. respondentów o nim słyszało, podczas gdy 50 proc. badanych w ogóle nie jest świadomych istnienia tego rodzaju cyberataku. Z badania wynika, że najmniejszą wiedzę w zakresie cyberoszustw mają osoby po 60 roku życia, a największą dwudziesto- i trzydziestolatkowie.
>>> 45% Polaków wyrzuca jedzenie – badania Banków Żywności
„Choć 16 proc. badanych nie posiada dodatkowego oprogramowania antywirusowego na swoich laptopach, a 49 proc. respondentów nie chroni w ten sposób swoich smartfonów, na szczęście nie jest to poważny powód do niepokoju. Nowoczesne systemy operacyjne (…) w swoich najnowszych wersjach mają wbudowane mechanizmy antywirusowe, które, jak pokazują niezależne testy, są w stanie zatrzymać ponad 99 proc. zagrożeń” – powiedział cytowany w raporcie trener i ekspert bezpieczeństwa Adam Haertle.
Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 1 tys. osób w dniach 2-7 września br. Badanie na zlecenie SBC przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |