fot. PAP/P. Supernak

Niemal trzy czwarte Polaków pozytywnie ocenia pontyfikat papieża Franciszka

W ocenie 74,1 proc. badanych papież Franciszek sprawował urząd dobrze, przeciwne zdanie ma 12,3 proc. respondentów – wynika z badania przeprowadzonego przez IBRiS dla Polskiej Agencji Prasowej. Według IBRiS ocena pontyfikatu Franciszka jest w Polsce w dużej mierze pozytywna. 74,1 proc. badanych zadeklarowało, że papież sprawował swój urząd dobrze – z czego 22,6 proc. odpowiedziało „zdecydowanie dobrze”, a 51,5 proc. „raczej dobrze”.

Negatywnie o posłudze papieża wypowiedziało się 12,3 proc. respondentów, w tym 11,7 proc. „raczej źle”. Blisko 14 proc. Polaków nie ma w tej sprawie zdania.

Największe poparcie dla papieża deklarują osoby wierzące i regularnie praktykujące (94 proc.), a także ci, którzy identyfikują się z prawą stroną sceny politycznej (78 proc.). Wśród osób niewierzących i niepraktykujących odsetek pozytywnych ocen spada do 40 proc., a negatywnych rośnie do 32 proc. Podobnie ostrożnie wypowiadają się osoby o poglądach centrowych – tylko 59 proc. z nich ocenia papieża dobrze, a 21 proc. źle.

Papież Franciszek w papamobile na trasie przejazdu z lotniska na Wawel. Kraków, lipiec 2016 roku, fot. PAP/D. Delmanowicz

Pod względem wieku najwyższy poziom akceptacji pontyfikatu notowany jest wśród seniorów: w grupie 70+ aż 82 proc. ocenia go pozytywnie, przy 8 proc. ocen negatywnych. Dla porównania, wśród osób w wieku 30–39 lat poparcie spada do 64,3 proc., a wśród najmłodszych (18–29 lat) wynosi co prawda 77 proc., ale przy najwyższym poziomie krytyki – 23 proc.

Za najważniejszą reformę papież Franciszka uznana została walka z nadużyciami seksualnymi w Kościele – wskazało ją 64,1 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazło się dopuszczenie osób rozwiedzionych do komunii świętej (47,2 proc.). IBRiS odniósł się do zapisu zawartego w papieskiej adhortacji „Amoris laetitia”, w której papież Franciszek uznał, że „nie można już powiedzieć, że wszyscy, którzy są w sytuacji tak zwanej +nieregularnej+, żyją w stanie grzechu śmiertelnego, pozbawieni łaski uświęcającej”.

Według IBRiS kolejne reformy cieszą się już znacząco mniejszym poparciem: zgoda na błogosławieństwo par tej samej płci (poza rytuałem) została wskazana przez 26,1 proc., zwiększenie obecności kobiet na stanowiskach kierowniczych w Watykanie – przez 23,9 proc., większy udział osób świeckich w decydowaniu o Kościele katolickim – 22 proc., reforma Kurii Rzymskiej – przez 10 proc., potępienie kary śmierci – przez 12 proc., a zaangażowanie w kwestie klimatyczne – przez 10,3 proc., a 12 proc. respondentów nie uznało żadnej z tych reform za najważniejszą.

Papież Franciszek na lotnisku Balice, fot. PAP/Radek Pietruszka

Próba walki z nadużyciami seksualnymi w Kościele katolickim spotkała się z największą aprobatą wśród trzydziestolatków (75 proc.), osób ze średnich polskich miast (50 – 250 tys. mieszkańców) (72 proc.) oraz wśród wierzących i praktykujących nieregularnie (81 proc.). Dopuszczenie możliwości przyjmowania komunii przez osoby rozwiedzione za jedną z najważniejszych reform Franciszka uznało 60 proc. respondentów identyfikujących swoje poglądy jako prawicowe, przy 25 proc. lewicowców i 39 proc. centrystów.”Pontyfikat papieża Franciszka cieszy się znacznym uznaniem w polskim społeczeństwie, i choć widać to najmocniej wśród najstarszej części Polaków, to młodzi również oceniają go pozytywnie. Jego działania, takie jak walka z nadużyciami seksualnymi i otwarcie na osoby rozwiedzione są doceniane, co może oznaczać, że kierunek rozwoju Kościoła katolickiego obrany przez Franciszka znajduje uznanie w oczach Polaków i powinien być kontynuowany” – ocenił Kamil Smogorzewski, dyrektor ds. komunikacji IBRiS.

Polacy pytani, jak działania papieża Franciszka wpłynęły na wizerunek Kościoła katolickiego, 66,7 proc. oceniło, że pontyfikat poprawił ten wizerunek – z czego niespełna 7 proc. zdecydowanie wyraża taki pogląd. Negatywny wpływ wskazało 12,4 proc. osób, a 20,9 proc. nie potrafiło udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Badanie przeprowadzono 22 kwietnia br. na reprezentatywnej grupie 1068 dorosłych Polaków, metodą wywiadów telefonicznych CATI.

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek wielkanocny o godz. 7.35. Miał 88 lat. Był w trakcie rekonwalescencji po ciężkim zapaleniu płuc. Pogrzeb Franciszka odbędzie się w sobotę o godz. 10 na placu Świętego Piotra.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze