epa05611091 Migrants sit in the sun next to their makeshift camp in the 19th district of Paris in Paris, France, 31 October 2016. Reports state that French authorities started removing up to 2500 migrants from the streets of Paris after camps in the city grew following the clearance of the Calais ‚Jungle.’ EPA/ETIENNE LAURENT Dostawca: PAP/EPA.

Niemcy: coraz więcej dzieci migrantów

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Liczba mieszkańców Niemiec z migranckim pochodzeniem wzrosła w 2016 roku o 8,5 proc. do 18,6 mln – podał we wtorek Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. Ten wzrost, największy od 2005 roku, to skutek m.in. fali uchodźców. 1,9 mln osób pochodzi z Polski.

W liczących 82,5 mln mieszkańców Niemczech odsetek osób o korzeniach migranckich wynosi obecnie 22,5 proc.

Większość imigrantów osiedlających się w Niemczech pochodzi nadal z innych krajów europejskich, jednak od kilku lat wzrasta znaczenie innych regionów świata jako źródeł migracji. I tak 2,3 mln mieszkańców Niemiec ma korzenie rodzinne w krajach Bliskiego Wschodu, co oznacza wzrost o 51 proc. w porównaniu z rokiem 2011. 740 tys. osób pochodzi z Afryki (wzrost o 46 proc.). Korzenie polskie ma 1,86 mln osób – poinformował PAP autor raportu Florin Goettsche.

Wśród mieszkańców Niemiec o pochodzeniu migranckim 48 proc. jest obcokrajowcami, a 52 proc. ma niemiecki paszport. Niemieccy statystycy traktują jako osobę o pochodzeniu migranckim kogoś, kto albo sam nie urodził się w Niemczech, albo przynajmniej jedno z jego rodziców w chwili jego urodzenia nie miało niemieckiego obywatelstwa.

W latach 2015 i 2016 z zamiarem ubiegania się o azyl bądź inną formę ochrony przyjechało do Niemiec ponad milion osób. Problem migracji należy do najważniejszych tematów w kampanii przed wyborami do Bundestagu 24 września.

Zobacz także
Wasze komentarze