Niemcy: dlaczego aktywistka świecka krytykuje kardynała Woelki’ego?
Birgit Mock, wiceprzewodnicząca Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK), zaatakowała kardynała Rainera Marię Woelki’ego z Kolonii za wystosowanie formalnego ostrzeżenia w związku z błogosławieństwem osób tej samej płci w archidiecezji kolońskiej.
Ksiądz Herbert Ullmann przeprowadził „nabożeństwo błogosławieństwa dla wszystkich kochających się par”, donosi niemiecka gazeta Rheinische Post, która opublikowała również zdjęcie z ceremonii liturgicznej, w tym ministrantów przed tęczową flagą na stopniach ołtarza.
>>> Czy kard. Woelki powinien zrezygnować?
W wywiadzie dla kolońskiej stacji radiowej Domradio Mock nazwała ostrzeżenie „niezrozumiałym” i powołała się na rezolucję niemieckiej drogi synodalnej, w której stwierdzono, że „wszyscy ludzie są równi przed Bogiem, a godność ludzka obejmuje tożsamość płciową i orientację seksualną”. Aktywistka świecka kierowała grupą roboczą drogi synodalnej ds. seksualności i wyraża publiczny sprzeciw wobec nauczania Kościoła w kwestiach etyki seksualnej.
>>> Kard. Woelki: jedność z papieżem i Kościołem powszechnym jest czymś „specyficznie katolickim”
W grupie niemieckich biskupów, którzy opowiedzieli się za błogosławieństwem par tej samej płci, są między innymi, przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów, bp Georg Bätzing; kardynał Reinhard Marx z Monachium; biskup Franz-Josef Bode z Osnabrück; biskup Helmut Dieser z Akwizgranu; biskup Peter Kohlgraf z Moguncji; oraz biskup Heinrich Timmerevers z Drezna-Meissen.
Bp Overbeck z Essen publicznie oświadczył, że nie podejmie działań dyscyplinarnych przeciwko księżom, którzy pobłogosławili pary tej samej płci.
Kongregacja Nauki Wiary wydała swoją deklarację 15 marca 2021 r. w formalnym dokumencie znanym jako Responsum Ad Dubium („odpowiedź na pytanie”). Stwierdziła w niej, że „Kościół nie ma ani nie może mieć władzy błogosławienia związków osób tej samej płci”. W nocie wyjaśniającej Stolica Apostolska stwierdziła: „Wspólnota chrześcijańska i duszpasterze są wezwani do przyjmowania z szacunkiem i delikatnością osób o skłonnościach homoseksualnych, umiejąc znaleźć najbardziej odpowiednie sposoby, zgodne z nauczaniem Kościoła, aby głosić im pełnię Ewangelii. Jednocześnie osoby te powinny uznać szczerą bliskość Kościoła – który modli się za nich, towarzyszy im i dzieli ich drogę wiary chrześcijańskiej – i przyjąć jego nauczanie ze szczerą otwartością”.
Oświadczenie Watykanu wywołało protesty w katolickim środowisku niemieckojęzycznym. Kilku biskupów wyraziło poparcie dla błogosławieństwa par tej samej płci, podczas gdy niektóre kościoły wywiesiły flagi „dumy LGBT”, a grupa ponad 200 profesorów teologii podpisała oświadczenie krytykujące stanowisko Stolicy Apostolskiej.
Reakcja ta skłoniła biskupów w innych krajach do wyrażenia obaw, że niemiecki Kościół zmierza w kierunku schizmy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |