Fot. FRANK RUMPENHORST/PAP

Niemcy: kardynał Marx ostrzega przed nacjonalizmem

Kardynał Reinhard Marx ostrzegł przed wzmacnianiem się nacjonalizmu na świecie. Jeżeli przeważą takie siły, które wspierają ucisk zamiast dialogu, doprowadzi to do „odwetu i zemsty, nowych cierpień, nowych wojen” – powiedział arcybiskup Monachium i Fryzyngi podczas liturgii w monachijskim kościele jezuitów pod wezwaniem św. Michała 2 lutego.

Okres reżimu nazistowskiego pokazał, że „w nacjonalizmie, antysemityzmie, rasizmie nie ma radości, jest tylko triumf, który nie jest czymś trwałym” – ostrzegł kardynał.

Kard. Marx wypowiedział się w związku z przypadającą 2 lutego 80. rocznicą śmierci jezuity, ks. Alfreda Delpa, straconego przez hitlerowców za opór przeciwko reżimowi nazistowskiemu. Ten teolog i antropolog społeczny był kluczową postacią ruchu oporu przeciwko hitlerowcom i od 1941 r. współpracował z grupą Helmutha von Moltke w tzw. Kreisauer Kreis – Kręgu z Krzyżowej.

Arcybiskup Monachium zaapelował do wiernych, aby poszli za przykładem ks. Delpa i stali się „świadkami wolności”. „Nie chodzi o jakąś grupę lub partię, ale o myślenie wszystkich ludzi, także nasze własne, gdyż i w nas może tkwić wola sprawowania władzy i uciskania innych”. Aby temu przeciwdziałać, kardynał radził, aby „zawsze zachowywać samokrytycyzm. Wtedy zawsze znajdziemy sposoby na budowanie mostów do siebie nawzajem”. Hierarcha podkreślił, że „uświadomienie sobie, iż wszyscy ludzie są braćmi i siostrami” „nie jest uświadomieniem politycznym”, ale raczej należy do chrześcijańskiego wyznania wiary.

>>> Francja, Wielka Brytania i Niemcy na czele wzrostu dyskryminacji chrześcijan w Europie

Alfred Delp urodził się w Mannheim w 1907 roku. Nawrócił się na wiarę katolicką będąc uczniem szkoły średniej. W 1926 roku wstąpił do zakonu jezuitów, święcenia kapłańskie przyjął w 1937 roku, pracował w duszpasterstwie mężczyzn i robotników. Po tym, jak narodowi socjaliści odmówili mu podjęcia studiów doktoranckich na uniwersytecie w Monachium, ks. Delp dołączył do krytycznego wobec narodowego socjalizmu czasopisma jezuitów „Stimmen der Zeit” w Monachium i utrzymywał kontakty z grupą oporu Kreisauer Kreis – Kręgu z Krzyżowej. Gdy hitlerowcy zawiesili „Stimmen der Zeit”, ks. Delp został proboszczem parafii św. Jerzego w Monachium-Bogenhausen. Cały czas utrzymywał kontakty z działającymi w Monachium kręgami oporu związanymi z grupą skupioną wokół Moltkego. Po nieudanym zamachu na Hitlera większość członków Kręgu z Krzyżowej została aresztowana i stracona.

>>> Niemcy: relikwiarz Trzech Króli w Kolonii

Oskarżony o zdradę stanu ks. Delp został aresztowany 28 lipca 1944 roku w Monachium. Przewieziony do Berlina-Plötzensee został skazany w procesie pokazowym i stracony 2 lutego 1945 roku. Jego prochy zostały rozsypane na berlińskim cmentarzu, gdyż – zgodnie z rozporządzeniem marszałka Göringa – członkowie ruchu oporu nie mogli mieć grobów ani też innych miejsc pamięci.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze