Niemcy: „klasztor dla młodzieży”. Przełożonym jest polski oblat
Wspólnota oblacka im. bł. o. Mario Borzagi OMI w Fuldzie w Niemczech powstała w 2016 roku. To pilotażowy projekt Prowincji Środkowoeuropejskiej polegający na zbudowaniu wspólnoty zakonnej maksymalnie otwartej na duszpasterstwo młodzieży – czytamy na portalu oblaci.pl.
Na jej czele stoi Polak, pochodzący z Lublińca na Śląsku – o. Bartłomiej Cytrycki OMI. – Ta tętniąca życiem wspólnota jest świadectwem misyjnej orientacji Prowincji Środkowoeuropejskiej, z czterema młodymi oblatami zaangażowanymi w tworzenie przestrzeni, w której młodzież może się rozwijać – wyjaśnia przełożony oblackiej wspólnoty zakonnej.
>>> Czas spędzony w klasztorach coraz popularniejszy wśród młodych Francuzów
Klasztor dla młodzieży
Struktura domu zakonnego odbiega od typowego oblackiego klasztoru. Wskazuje na to nowoczesny design i praktyczne rozwiązania budujące przestrzeń do wspólnego spędzania czasu. Miejsce jest otwarte dla wszystkich, którzy pragną przyjść, spędzić czas, porozmawiać…
Niezależnie od tego, czy chodzi o wspólną modlitwę, przyjacielską pogawędkę czy wieczór gier (a może nawet zaciętą grę w piłkarzyki), każdy jest mile widziany – dodaje ojciec Cytrycki.
Oczywiście centrum każdego dnia jest Eucharystia, a wspólnota prowadzi swój własny tryb modlitwy.
Zaangażowanie duszpasterskie
Każdy z oblatów zaangażowany jest również w konkretne duszpasterstwo. Oprócz pomocy w lokalnej wspólnocie parafialnej działalność misjonarska wykracza poza jej granice. Przełożony wspólnoty jest jednocześnie odpowiedzialnym za duszpasterstwo powołań w prowincji. Ojciec André koordynuje duszpasterstwo młodzieży i jest za nie odpowiedzialny na poziomie diecezji. Ojciec Patrick opiekuje się oblackim prenowicjatem, a jednocześnie pełni funkcję prawnika przy miejscowej kurii diecezjalnej. Ojciec Piotr Depta OMI, również pochodzący z Polskiej Prowincji, zajmuje się duszpasterstwem studentów i formacją kandydatów do sakramentu bierzmowania.
Więcej o wspólnocie można dowiedzieć się w witrynie internetowej oraz jej mediach społecznościowych.
Źródło: oblaci.pl
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |