Monachium, fot. EPA/LUKAS BARTH-TUTTAS

Niemcy na świąteczne nabożeństwa tylko po rejestracji, w maseczce i bez śpiewów

Wierni, którzy w Niemczech chcą iść do kościoła w Boże Narodzenie, muszą wziąć pod uwagę kilka rzeczy: każdy musi się wcześniej zarejestrować, nosić maseczkę, a śpiewanie jest zabronione.

Niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i kościoły uzgodniły szczegółowe przepisy w tej sprawie. Zasady sprawowania nabożeństw dotyczą Wigilii i Bożego Narodzenia w warunkach pandemii koronawirusa. Ustalono, że kościoły mogą dalej działać. – Nabożeństwa w Wigilię odbędą się bez zbiorowego śpiewu i każdy uczestnik musi się zarejestrować – powiedział po rozmowie przedstawiciel Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD), Martin Dutzmann. Dotyczy to również nabożeństw w plenerze, które w wielu społecznościach są praktykowane od dłuższego czasu. Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości, czy nabożeństwo można zorganizować w sposób odpowiedzialny, należy je odwołać.

Kanclerz Angela Merkel, fot. EPA/SEAN GALLUP

Rząd federalny i rządy krajów związkowych określiły konkretne wymagania dotyczące nabożeństw bożonarodzeniowych. Postanowiono, że należy zachować minimalną odległość 1,5 metra, na miejscu należy nosić maseczki, śpiew jest zabroniony, a jeśli spodziewana liczba uczestników jest duża, zostanie wprowadzony wymóg rejestracji. Oprócz przedstawicieli Kościołów protestanckich, katolickich, prawosławnych i wolnych, w dyskusji z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych udział wzięli również przedstawiciele społeczności żydowskiej i muzułmańskiej w Niemczech.

>>> Premier Wielkiej Brytanii: krótsze święta to bezpieczniejsze święta

Alexanderplatz, Berlin, fot. , fot. EPA/ALEXANDER BECHER

Twardy lockdown i kameralne święta

W związku z dramatycznym rozwojem epidemii koronawirusa rząd Niemiec od dzisiaj „zamknął życie publiczne”, ordynując krajowi kwarantannę, która potrwa do 10 stycznia. Ten twardy lockdown będzie miał wpływ na wszystkie dziedziny życia, w tym handel detaliczny i szkoły. Główna zasada lockdownu w Niemczech brzmi: jak najmniej kontaktów. Prywatne spotkania powinny być ograniczone do członków dwóch gospodarstw domowych, ale w każdym przypadku do maksymalnie pięciu osób. Nie obejmuje to dzieci do lat 14.

Wyjątek od ograniczeń dotyczących kontaktów obowiązuje w okresie świątecznym, od 24 do 26 grudnia: członkowie jednego gospodarstwa domowego mogą wtedy spotykać się z czterema innymi osobami w wieku powyżej 14 lat. Zgodnie z uchwałą rządu te cztery osoby muszą pochodzić z „najbliższego” kręgu rodzinnego, do którego należy małżonek, partner w związku partnerskim oraz bezpośredni krewni, rodzeństwo i członkowie ich rodzin. Ponadto w spotkaniach mogą uczestniczyć dzieci do 14 lat wszystkich zainteresowanych osób. Te wyjątki nie będą obowiązywały w Sylwestra i Nowy Rok. Oznacza to, że w tym czasie obowiązują ogólne ograniczenia kontaktów. Sprzedaż pirotechniki przed wieczorem sylwestrowym jest zabroniona. Zdecydowanie odradza się odpalanie fajerwerków. W Sylwestra i Nowy Rok obowiązuje ogólnokrajowy zakaz gromadzenia się, a także zakaz fajerwerków w często odwiedzanych miejscach.

Plac Mariacki w Monachium, fot. EPA/LUKAS BARTH-TUTTAS

Sklepy – prawie wszystkie zamknięte

Handel detaliczny nie będzie działał od 16 grudnia do 10 stycznia. Wyjątki dotyczą sklepów, które zaspokajają codzienne potrzeby. Należą do nich: sklepy spożywcze, cotygodniowe targi, usługi odbioru i dostawy, sklepy z napojami, sklepy ze zdrową żywnością, sklepy specjalistyczne dla niemowląt, apteki, sklepy medyczne, optycy, stacje benzynowe, warsztaty samochodowe, warsztaty rowerowe, banki i kasy oszczędnościowe, urzędy pocztowe, pralnie, punkty sprzedaż gazet, sklepy zoologiczne, rynki pasz, punkty sprzedaży choinek. Zamknięte są firmy usługowe, takie jak salony fryzjerskie, studia kosmetyczne, gabinety masażu, studia tatuażu i tym podobne. Nadal możliwe są niezbędne z medycznego punktu widzenia zabiegi, takie jak fizjoterapia, terapia zajęciowa i logoterapia.

fot. EPA/RONALD WITTEK

Szkoły zamknięte

Rząd federalny i rządy krajów związkowych przez długi czas, pomimo ryzyka infekcji, próbowały pozostawić otwarte szkoły i przedszkola. Dramatyczny rozwój pandemii w Niemczech wymusza teraz zmianę tej strategii. Zgodnie z rezolucją federalną, dzieci powinny pozostawać pod opieką w domu od 16 grudnia do 10 stycznia, kiedy tylko jest to możliwe. Szkoły powinny być zamknięte. Zapewniona zostanie opieka w nagłych wypadkach, będzie oferowana nauka na odległość, dotyczy to także przedszkoli, rodzice powinni mieć możliwość korzystania z płatnego urlopu. Przyjęte ograniczenia obowiązują do 10 stycznia, ale możliwe jest ich przedłużenie, jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie.

Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie poinformował we wtorek o 14 432 nowych przypadkach koronawirusa w Niemczech, zarejestrowanych podczas poprzedniej doby. Na Covid-19 zmarło 500 pacjentów. Łączna liczba zainfekowanych od początku epidemii wzrosła do 1 351 510 osób, zaś liczba zgonów – do 22 475.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze