Niemcy: obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Polscy dyplomaci w Berlinie w sobotę uczczą pamięć ofiar Zagłady. 27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony przez ONZ, by upamiętnić Żydów, zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej.
„Również w tym roku personel Ambasady RP w Berlinie włączył się w międzynarodową kampanię internetową pod hasłem #WeRemember, prowadzoną na całym świecie dla uczczenia ofiar Holocaustu” – poinformowała PAP rzeczniczka Ambasady RP w Berlinie Magdalena Szuber-Zasacka.
>>> Kraje byłej Jugosławii odbudują jeden z bloków Muzeum Auschwitz-Birkenau
Inicjatorem akcji jest Światowy Kongres Żydów (World Jewish Congress) i UNESCO.
„Inicjatywa #WeRemember ma na celu oddanie hołdu Ocalałym z Zagłady i rodzinom ofiar oraz wyrażenie protestu przeciwko aktom nienawiści i antysemityzmowi. Organizatorzy również w tym roku liczą na dotarcie do milionów odbiorców – w internecie już od 20 stycznia ukazują się zdjęcia z hasztagiem #WeRemember, często opatrzone historiami Ocalałych lub Ofiar Zagłady” – przekazała rzeczniczka.
W sobotę o godz. 11.30 ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś złoży wieniec wraz z pełnomocnikiem rządu federalnego do spraw żydowskich i walki z antysemityzmem dr Felixem Kleinem przy pomniku pamięci ofiar narodowego socjalizmu w berlińskiej dzielnicy Charlottenburg (Steinplatz).
Również w sobotę o godz. 17 ambasador weźmie udział w uroczystości upamiętnienia ofiar na berlińskim cmentarzu Altgliniecke, organizowanej przez Katholische Kirchengemeinde Pfarrei St. Josef Treptow-Koepenick. Cmentarz Altgliniecke to miejsce ostatniego spoczynku ponad 1300 ofiar niemieckiego nazizmu, wśród nich zidentyfikowano blisko 440 Polaków (druga najliczniejsza grupa narodowościowa), przede wszystkim więźniów KL Sachsenhausen i miejsca straceń Ploetzensee.
29 stycznia br. przedstawiciel Ambasady uczestniczyć będzie w upamiętnieniu ofiar narodowego socjalizmu organizowanych przez muzeum Sachsenhausen – poinformowała PAP Magdalena Szuber-Zasacka.
W berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego w sobotę (godz. 13) odbędzie się pokaz filmu o Archiwum Ringelbluma „Who Will Write our History?” (Kto napisze naszą historię?) oraz specjalne oprowadzanie po wystawie stałej: „Witold Pilecki. W oporze przeciw Hitlerowi i Stalinowi”.
Archiwum Ringelbluma jest kolekcją dokumentów, które zostały zebrane i stworzone w getcie warszawskim pod okupacja niemiecką w czasie II wojny światowej.
*
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez ONZ, by uczcić pamięć Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Jego datę wyznaczono na 27 stycznia, rocznicę wyzwolenia przez Armię Czerwoną w 1945 roku niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Niemcy zamordowali w Auschwitz co najmniej 1,1 mln osób. 90 proc. ofiar to Żydzi.
***
Holokaust, nazywany również Zagładą Żydów, Shoah lub Szoa – to ludobójstwo europejskich Żydów dokonane w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką. Liczba ofiar jest szacowana na prawie 6 mln. Liczba polskich Żydów wśród zabitych szacowana jest według różnych źródeł na 2,6-3,3 mln osób.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |