Niemcy: Policja prowadzi śledztwo po informacji o możliwym zagrożeniu w synagodze w Hagen
W środę wieczorem policja w Dortmundzie poinformowała na Twitterze, że otrzymała informację o możliwym zagrożeniu w synagodze w mieście Hagen na zachodzie kraju. W nocy podała, że na miejscu nie stwierdzono żadnych oznak zagrożenia, jednak śledztwo jest kontynuowane.
„Mieszkańcy Hagen są niespokojni. W dniu najważniejszego święta żydowskiego policja zamknęła synagogę, ponieważ pojawiły się sygnały o +możliwym zagrożeniu+. Ulica w centrum miasta, przy której znajduje się synagoga, została zamknięta na długości 250 metrów. W Hagen rozpoczęły się niespokojne godziny, w krótkim czasie odwołano nabożeństwo w Jom Kippur” – pisze w czwartek dziennik „Frankfurter Rundschau”.
>>> Abp Ryś: Jezus daje nam piątą, dziesiątą i setną szansę
„Jesteśmy teraz w szczególnie bliskim kontakcie z gminą żydowską. Ludzie są zaniepokojeni” – powiedział w nocy ze środy na czwartek rzecznik policji. Jednocześnie wzmocniona została ochrona. „Jeszcze w nocy przed budynkiem stały dwa radiowozy. Funkcjonariusze byli uzbrojeni w pistolety maszynowe” – relacjonuje FR.
Ludzie, którzy chcieli „udać się do swoich mieszkań w okolicy, musieli okazać dowód osobisty. Przewodnicy z kilkoma psami policyjnymi przeszukali synagogę i sąsiadujący z nią dom kultury, w którym mieści się również gabinet lekarski. W budynkach nic nie znaleźli” – pisze dziennik.
Policja nie stwierdziła żadnych oznak zagrożenia w synagodze w Hagen, poinformowano w nocy. Nic nie wskazywało również na to, że zagrożone mogą być inne gminy żydowskie w Nadrenii Północnej-Westfalii.
Policja nie podała, na czym polegało ewentualne zagrożenie, czy na przykład mogło dojść do podłożenia bomby. Śledztwo jest kontynuowane, powiedział rzecznik policji.
„Wydarzenia w Hagen przywołały wspomnienia o zamachu terrorystycznym w Halle w Saksonii-Anhalt sprzed dwóch lat. W Jom Kippur 2019 roku uzbrojony prawicowy ekstremista próbował dostać się do synagogi. Kiedy nie udało mu się wejść do środka, zastrzelił dwie osoby znajdujące się w pobliżu i ranił dwie inne podczas ucieczki” – przypomina FR.
W tym roku Żydzi obchodzą swoje święto, Jom Kippur, Dzień Pojednania, 15 i 16 września. W ten sposób kończy się okres pamięci i pokuty rozpoczęty wraz z żydowskim Nowym Rokiem na początku września.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |