fot. By Redigolo – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31017985

Niemcy: poważne zarzuty wobec założyciela Pomocy Kościołowi w Potrzebie

Niemieckie media ujawniły zarzuty mocno obciążające znaną postać w Kościele katolickim, jaką był o. Werenfried van Straaten (1913-2003). Pochodzący z Holandii norbertanin był założycielem Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (niem. Kirche in Not), obecnego również w Polsce. W opublikowanym 10 lutego numerze „Christ &Welt”, dodatku do tygodnika „Die Zeit” poinformowano, że w 1973 roku zakonnik molestował seksualnie 20-letnią kobietę, za co po latach zapłacono jej odszkodowanie na ogólną sumę 36 000 euro. Znany w okresie powojennym jako „Ojciec Słonina” – Van Straaten zyskał sławę jako człowiek, który niezwykle skutecznie potrafił organizować zbiórki pieniędzy dla Kościołów prześladowanych w krajach komunistycznych.

Według „Christ&Welt” zarzuty wobec zakonnika znane były już od ponad 10 lat zarówno w Watykanie, jak i w kierownictwie organizacji. W latach 2009-2011, na polecenie papieża Benedykta XVI, dzieło kontrolował biskup pomocniczy z Paderborn, Manfred Grothe. O zarzutach wobec van Straatena informował bp Grothe w 2010 roku ówczesnego prefekta watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa, kard. Mauro Piacenzę. Zarzuty dotyczyły próby napaści na tle seksualnym, „nieumiarkowanego stylu życia, znaczących braków w zarządzaniu personelem oraz podatności na idee faszyzujące”. Podczas gdy ten ostatni zarzut nie mógł zostać potwierdzony, pozostałe zostały najwyraźniej zweryfikowane.

>>> Pomoc Kościołowi w Potrzebie organizuje transport pomocowy do Libanu

W rezultacie nie otwarto planowanego procesu beatyfikacyjnego, a kard. Piacenza w wewnętrznym piśmie radził zachować tajemnicę. Według „Christ&Welt” Pomoc Kościołowi w Potrzebie zdystansowała się ostatnio od swojego założyciela. „Nie można usprawiedliwiać tych ogromnych braków w sposobie zachowania ojca van Straatena”, miała oświadczyć organizacja. Doroczne uroczystości, które od lat odbywają się w katedrze kolońskiej w rocznicę śmierci van Straatena 31 stycznia, w tym roku zostały odwołane bez podania przyczyny.

Philipp van Straaten urodził się 17 stycznia 1913 r. w Mijdrecht w Holandii. W 1934 r. wstąpił do zgromadzenia norbertanów w Tongerlo w Belgii. Święcenia kapłańskie przyjął w 1940 r. W 1947 r. na łamach czasopisma wydawanego przez opactwo w Tongerlo opublikował artykuł, w którym informował o losie 14 milionów niemieckich przesiedleńców ze Wschodu. W Belgii i Holandii zbierał odzież, żywność i słoninę. Poprzez swoje akcje pomocy zwalczał nie tylko głód wielu uchodźców i przesiedlonych, lecz także sprzyjał pojednaniu po okrutnych doświadczeniach wojny. W 1952 r. założył „Kirche in Not” – Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP).

fot. pixabay.com

W 1953 rozpoczął akcję pomocy niemieckim przesiedlonym w budowie ich własnych domów. Po powstaniu na Węgrzech w 1956 roku utworzył “Ostpriesterhilfe”, akcję pomocy prześladowanym księżom, zakonnikom i świeckim w Europie Wschodniej i Związku Radzieckim.

„Ojciec Słonina” słynął z niekonwencjonalnych akcji, jak „kaplice w samochodach”, które w powojennych Niemczech służyły księżom jako „ruchome kościoły”. W późniejszym czasie uruchomił „pływające kościoły” w brazylijskim regionie Amazonki oraz na Wołdze i Donie. Po pierwszym spotkaniu z kard. Stefanem Wyszyńskim w Rzymie w 1957 roku rozpoczął pomoc na funkcjonowanie każdej diecezji w Polsce, a w czasie stanu wojennego z pomocą socjalną Kościołowi w naszym kraju pospieszyła specjalna akcja pod hasłem „Schiff für Polen”.

>>> Pomoc Kościołowi w Potrzebie apeluje o uwolnienie hinduskiego jezuity

Od 1981 r. o. Werenfried nie kierował już pracami PKWP, jednak aż do śmierci pozostawał ojcem duchownym założonego przez siebie dzieła. Jeszcze na początku lat 1990-tych na prośbę papieża Jana Pawła II pojechał do Rosji, aby nawiązać kontakty z Kościołem prawosławnym. Zmarł 31 stycznia 2003 r. Został pochowany na cmentarzu w Königstein k. Frankfurtu, gdzie mieści się główna siedziba założonego przez niego dzieła.

W 2019 PKWP przeznaczyła ponad 111 milionów euro z zebranych ofiar na wsparcie projektów pomocy w ponad 140 krajach. Dzieło pomaga w kształceniu księży, budowie kościołów oraz placówek oświatowych i wychowawczych, w publikacjach Biblii oraz literatury religijnej oraz w emisji religijnych programów radiowych. Od 2011 roku PKWP jest fundacją na prawie papieskim. Swój oddział ma także w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze