Fot. pixabay.com

Niemcy: zapobiegać samobójstwom

Pod hasłem „Chronić życie. Towarzyszyć ludziom. Zapobiegać samobójstwom” w Niemczech odbywa się doroczny „Tydzień dla życia”. To wspólna inicjatywa Kościoła katolickiego i kościołów ewangelickich.

W ramach dni kościoły pragną informować o poradnictwie dla ludzi zagrożonych samobójstwem oraz uwrażliwić społeczeństwo na ten poważny problem. Niemiecki „Tydzień dla życia” otwarto w Hanowerze nabożeństwem ekumenicznym które sprawowali przewodniczący Rady Kościołów Ewangelickich Niemiec (EKD), bp Heinrich Bedford-Strohm oraz przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, kard. Reinhard Marx.

W kazaniu bp Bedford-Strohm mówił o działaniach podejmowanych przez kościelne ośrodki duszpasterstwa i poradnictwa dla ludzi zagrożonych samobójstwem oraz ich rodzin. Zaapelował jednocześnie o bardziej intensywną współpracę ekumeniczną w ofercie pomocy. – O tym, czy jako kościoły dotrzemy do ludzkich serc, czy rzeczywiście jesteśmy przekonani o tym, co mówimy, w znacznym stopniu zadecyduje fakt, czy damy pierwszeństwo ludziom, czy pielęgnowaniu naszej wyznaniowej tożsamości –  stwierdził kaznodzieja. – Ani pomagający, ani potrzebujący pomocy nie są przede wszystkim katolikami czy ewangelikami, ale przede wszystkim ludźmi – dodał.

Zdaniem ewangelickiego biskupa „historyczną winą” było to, że przez całe stulecia „moralnie potępiano ludzi, którzy odebrali sobie życie, że odmawiano im pochówku, przenosząc poniekąd poczucie winy na ich bliskich”.

Z kolei kard. Marx podkreślił, że najbardziej pilnym zadaniem kościołów jest towarzyszenie każdemu życiu ludzkiemu. Zwrócił uwagę, że kościoły niosą konkretną pomoc poprzez różnorodną ofertę Caritas, ewangelickiej Diakonii oraz telefony zaufania. – Pragniemy być tam, gdzie będziemy potrzebni, taką misję zostawił nam Jezus z Nazaretu –  stwierdził przewodniczący katolickiego episkopatu Niemiec. W imieniu kościołów zaapelował do społeczeństwa „o większą wrażliwość, o bardziej uważne spojrzenie na sąsiadów i o odważne działanie w sytuacjach, gdy chodzi o ratowanie życia ludzkiego”, gdyż – jak przypomniał – „zapobieganie samobójstwom dotyczy nas wszystkich”.

Każdego roku ok. 10 tys. osób w Niemczech odbiera sobie życie; jest to liczba dwukrotnie wyższa, niż wszystkie śmiertelne ofiary wypadków drogowych, AIDS i narkotyków, poinformowała niemiecka agencja katolicka KNA. Na świecie co 40 sekund ktoś popełnia samobójstwo. Według Światowej Organizacji Zdrowia samobójstwa należą do największych wyzwań współczesności. Jako powody myśli samobójczych wymieniane są samotność, życiowy kryzys, choroby psychiczne lub cierpienie. Według niemieckiego Towarzystwa Zapobiegania Samobójstwom na czele listy są mężczyźni, seniorzy i młode kobiety migrantki. Ok. 70 proc. samobójców w Niemczech stanowią mężczyźni, a przeciętny wiek zmarłych samobójców to 57 lat.

„Tydzień dla życia” ma na celu otwarcie dróg dla lepszego zapobiegania samobójstwom i opieki nad ludźmi w głębokich kryzysach, badanie przyczyn depresji i dążenia do śmierci. Chodzi także o obudzenie szerokiego zainteresowania społecznego tym problemem.

Doroczne „Tygodnie dla życia” są organizowane od 1991 roku wspólnie przez Kościół katolicki, Centralny Komitet Katolików Niemieckich (ZdK) oraz kościoły ewangelickie na terenie całych Niemiec i mają na celu ochronę życia w każdej jego fazie. Temat tegorocznego Dnia będzie poruszany podczas licznych spotkań organizowanych przez parafie i wspólnoty.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze