Fot. pixabay / jackmac34

Niemcy: zliberalizowane przepisy umożliwią szybsze uzyskanie obywatelstwa m.in. Polakom

W czwartek wchodzi w życie zliberalizowana ustawa dotycząca przyznawania obywatelstwa Niemiec. Nowe przepisy, zakładające m. in. skrócenie okresu naturalizacji do pięciu lat, umożliwią szybsze uzyskanie drugiego obywatelstwa m.in. Polakom mieszkającym w Niemczech.

Zmienione zasady przewidują m.in. możliwość posiadania podwójnego obywatelstwa, skrócenie okresu naturalizacji z ośmiu do pięciu lat, a w przypadku „szczególnie wybitnych osiągnięć na rzecz integracji” – nawet do trzech. Modyfikacje dotyczą też urodzonych w Niemczech dzieci cudzoziemców – otrzymają one obywatelstwo, jeżeli co najmniej jedno z rodziców mieszka w kraju legalnie od ponad pięciu lat.

W środę przewodniczący gminy tureckiej Goekay Sofuoglu ocenił, że po wejściu w życie zliberalizowanych przepisów można spodziewać się około 50 tys. wniosków o przyznanie niemieckiego obywatelstwa rocznie od osób z tureckiej społeczności w tym kraju. Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego z 2023 roku, w Niemczech żyje około 1,5 mln osób z tureckim obywatelstwem. Stanowi to 11,1 proc. wszystkich cudzoziemców mieszkających w tym kraju.

Nowe zasady naturalizacji ułatwią otrzymanie drugiego obywatelstwa także Polakom. Nie zabrania tego polskie prawo, ponieważ polscy obywatele mogą jednocześnie posiadać paszport RP oraz innego kraju (tzw. podwójne obywatelstwo).

>>> Episkopat Niemiec opublikował dane statystyczne Kościoła za 2023 rok

Federalny Urząd Statystyczny powiadomił, że w grudniu 2023 roku w Niemczech mieszkało ponad 887 tys. polskich obywateli. Stanowili oni 6,4 proc. wszystkich obcokrajowców.

Łącznie w Niemczech żyje około 13,8 mln cudzoziemców – wynika z danych Urzędu Statystycznego z 2023 roku. Najwięcej obcokrajowców pochodzi z Turcji (około 1,5 mln), Ukrainy (1,2 mln), Syrii (972 tys.) Rumunii (909 tys.), Polski (887 tys.) i Włoch (644 tys.). Jak podał portal tagesschau, spośród wszystkich cudzoziemców, 5,3 mln mieszka w Niemczech od co najmniej dziesięciu lat. W 2022 roku obywatelstwo niemieckie otrzymało około 168 tys. osób, a w 2023 roku – około 200 tys. – wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego.

Niemieckie media zwracają uwagę, że zliberalizowane prawo ws. przyznawania obywatelstwa może wpłynąć na udział nowych wyborców w głosowaniu do Bundestagu w 2025 roku oraz na jego wynik.

Nowa ustawa o obywatelstwie, zainicjowana przez koalicję rządu federalnego (SPD, FDP i Zieloni), ma – w założeniu – zachęcić cudzoziemców do szybszej integracji oraz stanowić odpowiedź na zmiany demograficzne w Niemczech. Jednym z najważniejszych warunków otrzymania niemieckiego obywatelstwa jest deklaracja poparcia dla demokratycznego porządku prawnego i poszanowania niemieckiej ustawy zasadniczej. Tym samym wyklucza to akceptację dla działań o charakterze rasistowskim, antysemickim i stojących w sprzeczności z godnością człowieka. Nowa regulacja wymaga także uznania „szczególnej historycznej odpowiedzialności Niemiec za narodowosocjalistyczne rządy niesprawiedliwości i ich konsekwencje, w szczególności ochronę życia (ludności) żydowskiej”.

Innym kryterium otrzymania obywatelstwa jest zdolność do utrzymania siebie oraz członków rodziny.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze