Fot. wikipedia

Niemcy: zmarł wybitny teolog ks. Johann Baptist Metz

W wieku 92 lat zmarł 2 grudnia ks. Johann Baptist Metz, jeden z najwybitniejszych teologów współczesnych. Emerytowany wykładowca akademicki w Münster był jednym z najważniejszych ideowych wizjonerów po II Soborze Watykańskim (1962-65) i twórcą „Nowej Teologii Politycznej”. – Do ostatnich dni życia był ważnym, krytycznym głosem kościelnej opinii publicznej, wspomina portal katholisch.de.

Po głośnym konflikcie pod koniec lat 70. z kard. Josephem Ratzingerem, który jako ówczesny arcybiskup Monachium i Fryzyngi przeszkodził w jego powołaniu na Uniwersytet Monachijski, ks. Metz aż do przejścia na emeryturę w 1993 roku wykładał teologię fundamentalną na uniwersytecie w Münster.

Uczeń Karla Rahnera

Uczeń jezuity ks. Karla Rahnera (1904-1984) miał wpływ na powstanie i rozwój teologii wyzwolenia w Ameryce Łacińskiej. Wychodząc z własnych doświadczeń drugiej wojny światowej, pod wrażeniem śmierci milionów ludzi, ks. Metz zastanawiał się, jak po „katastrofie Auschwitz” można mówić o Bogu i jak rozwijać teologię.

Johann Baptist Metz urodził się 5 sierpnia 1928 w niemieckim Auerbach. Zwieńczeniem studiów w Bambergu, Innsbrucku i Monachium były doktoraty w dziedzinie filozofii i teologii. W 1954 roku przyjął święcenia kapłańskie. Po latach pracy w duszpasterstwie wykładał przez 30 lat teologię fundamentalną w Münster. W czasie II Soboru Watykańskiego II austriacki kardynał Franz König powołał ks. Metza jako doradcę w kierowanym przez niego Papieskim Sekretariacie ds. Niewierzących. Ks. Metz był ponadto jednym z założycieli międzynarodowego przeglądu teologicznego „Concilium”.

Chrześcijanin na co dzień

Duży wpływ wywarł ks. Metz także jako doradca synodu diecezji Republiki Federalnej Niemiec w latach 1971-1975 w Würzburgu. Spod jego pióra wyszedł końcowy dokument tego synodu „Nasza nadzieja” o byciu chrześcijaninem na co dzień. Po przejściu na emeryturę wykładał m.in. na Uniwersytecie Wiedeńskim, gdzie w 1994 roku nadano mu doktorat honoris causa. W 2002 Rada Koordynacyjna Towarzystw Współpracy Chrześcijańsko-Żydowskiej nadała mu Medal Bubera-Rosenzweiga, natomiast w 2007 za dzieło życia otrzymał Nagrodę Teologiczną Tygodni Akademickich w Salzburgu.

Do najważniejszych prac ks. Metza, obok jego wczesnego dzieła „O teologii świata” (1968) należą m.in. „Wiara w historii i społeczeństwie” (1977), stanowiąca kompendium założeń „Nowej Teologii Politycznej”, „Memoria Passionis” (2006) oraz „Mistyka otwartych oczu” z 2011 roku.

Z okazji 90. urodzin ks. Metza ukazało się zbiorowe dzieło „Teologia w czasach zagrożeń” , w którym 150 jego przyjaciół i współpracowników oddało hołd życiu i pracy wybitnego teologa. M.in. Jürgen Habermas przyznaje, że zawdzięcza ks. Metzowi ważne impulsy swojej filozofii.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze