Nabożeństwo „Umrzeć z nadziei” Wspólnoty Sant’Egidio,

Niemiecki Federalny Krzyż Zasługi dla założyciela Wspólnoty Sant’Egidio

Założyciel katolickiej Wspólnoty Sant’Egidio (św. Idziego) prof. Andrea Riccardi został uhonorowany Krzyżem Zasługi Federalnej Republiki Niemiec. Uroczystość wręczenia tego wysokiego odznaczenia odbyła się 23 czerwca w ambasadzie Niemiec w Rzymie.

Ambasador Viktor Elbling podkreślił zasługi 71-letniego Riccardiego oraz założonej przez niego Wspólnoty działającej na rzecz najsłabszych – ofiar konfliktów ubogich, chorych oraz uchodźców. „Wspólnota Saint’Egidio jest miejscem spotkania, dialogu i pokoju, siłę dla swoich działań czerpie z wiary”, stwierdził ambasador.

Należałoby życzyć, aby jeszcze bardziej były wykorzystywane potencjały religii jako nośnika pokoju, powiedział niemiecki dyplomata. Jego zdaniem wspólnoty religijne mogą budować mosty dla dialogu i pojednania, a „autorytetem w tym zakresie” jest Wspólnota Sant’Egidio. Wskazał, że nie bać się i nie budować murów, to część misji prof. Riccardiego.

Dziękując za wysokie odznaczenie prof. Riccardi podkreślił szczególną rolę Niemiec i Europy w kwestiach społecznych. „Potrzebujemy więcej Europy” – powiedział włoski historyk. Jego zdaniem z problemami globalizacji musimy radzić sobie wspólnie, a nie w pojedynkę. Przy tym na pierwszym planie powinny się znaleźć braterstwo i solidarność. Riccardi podkreślił również znaczenie relacji między chrześcijanami i żydami.

>>> Bp Bätzing: papież dobrze zna sytuację Kościoła w Niemczech

Na uroczystości wręczenia nagrody obecni byli m.in. niemiecki kardynał kurialny Walter Kasper oraz dwaj byli premierzy Włoch: Enrico Letta i Mario Monti. Federalny Krzyż Zasługi przyznał prof. Riccardiemu prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w lutym br.

Założona przez prof. Riccardiego w 1968 roku na rzymskim Zatybrzu Wspólnota Saint’Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami. Prowadzi też dyplomację w regionach ogarniętych wojną. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata, w tym również w Polsce.

Andrea Riccardi był profesorem na kilku uniwersytetach włoskich, ostatnio w „Roma Tre”. W minionych latach został uhonorowany Nagrodą Pokojową UNESCO oraz Międzynarodową Nagrodą Karola Wielkiego przyznawaną przez władze niemieckiego Akwizgranu.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze