Lesekreis, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44309979

Niemiecko-irański pisarz i orientalista: zanik religii niesie ogromne straty i niebezpieczeństwa

Niemiecko-irański pisarz i orientalista Navid Kermani dostrzega coraz większy zanik religii w społeczeństwie. „Niesie to ze sobą ogromne straty i niebezpieczeństwa”- ocenił w wywiadzie dla najnowszego numeru niemieckiego tygodnika katolickiego „Publik-Forum”.

„Nasze kultury są głęboko ukształtowane i przeniknięte motywami i postawami religijnymi. Częścią samoświadomości jest posiadanie dostępu do tych źródeł” – podkreślił Kermani.

>>> Światowe religie były i wciąż są źródłem nadziei [DOKUMENT]

Czy da się zrozumieć kulturę Niemiec bez Biblii?

„W kryzysie są też instytucje religijne” – powiedział pisarz. Jego zdaniem Kościół katolicki nieprędko podniesie się z konsekwencji skandalu nadużyć. „Z zewnątrz rzeczywiście pojawia się pytanie, czy wszyscy kardynałowie i biskupi nie musieliby ustąpić, niezależnie od ich osobistej odpowiedzialności, aby Kościół jako całość mógł odzyskać równowagę” – powiedział Kermani.

Fot. pixabay/covenantmedia

Pisarz postrzega kulturę niemiecką jako szczególnie zagrożoną pod względem utraty wiedzy kulturowej, „ponieważ jest ona wciąż znacznie silniej nacechowana pytaniami metafizycznymi i motywami biblijnymi niż np. literatura w regionie anglosaskim czy francuskim”. „Jeśli traci się dostęp do religii, to traci się również dostęp do Hölderlina, Goethego, Schuberta, Beethovena, Gryphiusa i Biblii” – powiedział Kermani, który w 2015 roku został uhonorowany Pokojową Nagrodą Księgarzy Niemieckich.

Zauważał, że często najbardziej podatne na fundamentalizm, nacjonalizm i ksenofobię są te społeczeństwa, „które nie są siebie świadome”. Ma tu na myśli samoświadomość w podwójnym znaczeniu jako: „stanięcie wobec siebie twarzą w twarz i poznanie własnych korzeni”. Dotyczy to również świata arabskiego.

– Na Bliskim Wschodzie „amnezja kulturowa” jest jeszcze większa niż w Europie. Prawie nie ma już starych miast i muzeów. Nawet wspaniałe meczety są często utrzymywane tylko tam, gdzie są turyści. Wszystko co stare, jest spłaszczane, nawet nad świątynią w Mekkece, Al-Kaabą góruje ogromne centrum handlowe” – zaznaczył Kermani.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze